Antyduchowość. Przestroga na czas wielkich przemian

Okładka książki Antyduchowość. Przestroga na czas wielkich przemian
Igor Witkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo WIS-2 nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo WIS-2
2017-01-01
2017-01-01

Trudno mi ocenić prawdziwość źródeł i poprawność (jako zgodności z którąś metodą, uśredniającym systemem) interpretacji pana Witkowskiego, ale podał mi on wiele materiału do przemyśleń. Przykładowo życiorys Jezusa Chrystusa. Podobno sklecono go w taki sposób, aby był nową wersją mitów o bogu Attisie. Pierwszy mógł naprawdę istnieć, jednak jego życie czy poglądy wyglądały różnie od tego, co funkcjonuje w powszechnej świadomości lub nawet w pracach z dziedziny teologii. Biblijny fragment o „łowieniu ludzi” nabiera nowego sensu patrząc na sieci powiązań między wierzeniami, nauki kierowane do wiernych oraz korytarze pod Watykanem (plus mnogość innych kwestii). Wszystko wygląda jak precyzyjnie stworzone warunki po to, żeby nieświadomie działać w interesie pomysłodawców, a także tych, którzy całą sieć zastawili, by później przez wieki podtrzymywać w działaniu.

„Drugi Kościół”, masoni… Pomieszanie, splecenie, pozorny chaos (rozproszenie wiedzy). Fascynującą postacią w tej materii był książę Raimondo di Sangro z jego wiedzą naukową, zlecaniem rzeźb dokonywanych tak, że trudno wyjaśnić. Mężczyzna miał szerokie zainteresowania, ja napisałam ogólnikowo (I. W. napisał książkę o di Sangro, lecz będzie miała premierę dopiero w połowie lutego).
Kiedy to wszystko wychynie na zewnątrz tak, że nikt już nie będzie ignorował, wtedy przyjdzie to, co zapowiadano. Być może się mylę, jednakże takie mam właśnie odczucie.

„Antyduchowość” podzielona jest na trzy części. Pierwsza jest fabularna, gdzie duchowny Stefano Ortelli (główny bohater, postać fikcyjna) radykalnie zmienia swój ogląd na Kościół Rzymsko-Katolicki. Zaczyna się w Państwie Kościelnym od aspektu związanego z praktyką kastrowania chłopców przed rozpoczęciem ich dojrzewania w celu uzyskania „anielskiego głosu”, kończy zaś w Wiedniu i próbami ujawnienia tego, co kryje się za fasadą Kościoła. Druga część książki jest objaśniająca. Trzecia to fotografie rzeźb, map, portretów etc. powiązanych z tekstem całości. Czytałam z apetytem. Było to coś emocjonującego z pominięciem pościgów, rozbudowanych zwrotów akcji, co mi się spodobało. Konkretna treść nie zginęła w nadmiarze wątków i tematów.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dodaj cytat z książki Antyduchowość. Przestroga na czas wielkich przemian