When Legends Come Alive. A Reading of Lucan's Pharsalia

Na półkach: , , , , , ,

Polscy badacze niezbyt często zajmują się "Farsalią" Lukana, jednym z bardziej nietypowych dzieł antycznej epiki. Autorka niniejszej monografii czyta to dzieło pod kątem zastosowania intertekstualności jako zasady tworzącej ten epos. Analizie poddane zostają niektóre tylko sceny, czy postacie "Farsalii", którym J. Pypłacz przygląda się pod kątem nawiązań do innych dzieł poezji łacińskiej. Bynajmniej nie chodzi tu tylko o "Eneidę", którą zwykle uważa się za dzieło, z którym Lukan niejako rywalizuje. Autorka zwraca bowiem uwagę na relacje "Farsalii" z innymi dziełami, w tym z operującymi podobną estetyką koszmaru tragediami Seneki (którym zresztą poświęciła doktorat). Praca bardzo erudycyjna i stanowiąca ciekawą próbę interpretacji Lukanowego dzieła. Do tego plus za ładną okładkę!

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki When Legends Come Alive. A Reading of Lucan's Pharsalia