Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny. Wyd. 2

Okładka książki Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny. Wyd. 2 Małgorzata Musiał
Małgorzata Musiał Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mamania
2022-04-27
2022-04-27
dobra relacja rodzicielstwo

Bardzo duża dawka wiedzy w kwestii wychowania dzieci. Autorka dzieli się ważnymi wskazówkami, obrazując je na przykładach. Zaznacza również, że dane schematy są bardzo elastyczne i należy działać również w zgodnie ze swoją intuicją i odczuciami. Uważam, że każdy rodzic powinien przeczytać ten poradnik. Bardzo polecam.

Lanie wody, jak to zwykle w takich poradnikach. Zdziwił mnie jednak pewien fragment "Tak, jestem przekonana, że powinniśmy robić więcej tego, czego chcemy. A w zasadzie może wyłącznie to." Jeżeli takie coś mówi pedagog z wykształcenia, to nie wiem gdzie się uczyła, ale wolę nie myśleć co było by na świecie gdyby każdy robił wyłącznie to co chce. Dla mnie książka to porażka, ale jak ktoś chce wychować egoistę i samoluba to idealna pozycja.

Bardzo przydatna, a przy tym zwięzła w przekazie książka. Przerobiłam już szereg poradników rodzicielskich i choć większość z grubsza stara się przekazać podobne treści, robią to na różne sposoby - a "Skrzynka z narzędziami" bardzo dobrze kondensuje wiedzę na różne tematy. Jest to pozycja świetna zarówno dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna podróż przez rodzicielstwo, jak i dla kogoś, kto chciałby posiadane już informacje uporządkować. Właściwie to dobra książka nie tylko da rodziców, przecież relacje z innymi ludźmi są ważne na każdym polu. Polecam każdemu ;)

Jeżeli kiedyś ktoś zapyta mnie jaką jedną książkę o rodzicielstwie/dla rodziców polecam przeczytać, to bez wahania podsunę mu książkę "Dobra Relacja skrzynka z narzędziami dla współczesnej RODZINY", która będzie ciekawa, wartościowa i inspirująca nie tylko dla rodziców, ale też dla opiekunów, nauczycieli, wychowawców, instruktorów i wszystkich, którzy w swojej pracy rozmawiają z dziećmi.

Nie znajdziemy tutaj niczego odkrywczego ani innowacyjnego, ale kwestie, które w tym niezwykłym poradniku porusza Małgorzata Musiał z pewnością sprawią, że do wielu spraw po tej lekturze podejdziemy inaczej i z dużo większym zrozumieniem. Autorka w głównej mierze skupia się na dialogu pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą, kładąc nacisk na znaczenie zaspokojonych i niezaspokojonych potrzeb, które w trakcie tej relacji się pojawiają. Małgorzata Musiał nie demonizuje kar ani innych metody wychowawczych, ale w bardzo przystępny sposób pokazuje jak sprawiać, aby relacja dziecko- rodzic była dobra. W kilku rozdziałach podpowiada o tym, co wpływa na to, czy dziecko chce słuchać dorosłego. Mamy rozdział poświęcony stawianiu granic, rozdział o emocjach, o współpracy, o sytuacjach problemowych/konfliktowych, o konsekwencji oraz nagradzaniu. Kolejny rozdział traktuje o relacjach i konfliktach jakie powstają pomiędzy rodzeństwem, a ostatni to porady przydatne w chwili, gdy dopadnie nas zwątpienie.

Wydaje mi się, że sposoby opisane przez Małgorzatę Musiał sprawdzą się nie tylko na płaszczyźnie rodzic-dziecko, ale mogą pomóc osobom, które maja problemy z dobrą komunikacją z innymi ludźmi, przy czym książka jest napisana tak, że z pewnością zaciekawi nie tylko rodziców i pedagogów. Książka nie jest obszerna, ale zawiera całe mnóstwo wartościowej wiedzy, ogrom życiowych przykładów, pokazuje różne strategie i punkty widzenia- a przy tym z pewnością nie jest "przegadana".

Taka "Skrzynka z narzędziami" powinna znaleźć się w każdym domu, bo może być pomocna w wielu zwyczajnych i nadzwyczajnych rodzinnych sytuacjach.

“Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” to poradnik wspierający rodziców w ich codziennych trudach. Autorka daje narzędzia do tego by spróbować okiełznać swoje relacje z dzieckiem, ale też wyraźnie zaznacza, że: nie jest to proste, nie zawsze się uda, nie zawsze jest na to czas, siły i możliwości. Bardzo podoba mi się takie “ludzkie” podejście do tematu wychowania dzieci. W poradniku pod uwagę brane są nie tylko emocje dziecka, ale i rodzica.

W wielu momentach poradnik pokazuje rozwiązania dla rodziców nieco starszych dzieci- około 4-5 letnich, z którymi można już nawiązać sensowny dialog i które potrafią wyrazić co czują i czego potrzebują lub nie. Dla rodziców młodszych dzieci również znajdziemy parę wskazówek i sporo ciekawych myśli. Ale przede wszystkim wsparcie. Dużo tu sytuacji z życia rodzica- prawdziwych, niepodkoloryzowanych. Dzieci krzyczące w pokoju obok, rodzeństwo okładające się po głowie zabawką, awanturka w sklepie, “spokojne” wypicie kawy wśród kłótni swoich ukochanych pociech. Kto z nas nie zna tych sytuacji? :)

Książka podzielona jest na rozdziały i podrozdziały, dzięki czemu jest bardzo poukładana i czytelna- łatwo wrócić do najbardziej interesujących nas kwestii. A jest ich naprawdę sporo. Dowiemy się między innymi: czy kary i nagrody są dobrym rozwiązaniem? Czy i w jaki sposób chwalić dziecko? Jak wyznaczyć granice, swoje i dziecka? Jak o nie dbać? Jak radzić sobie z emocjami dziecka? Jak radzić sobie z własnymi emocjami? I co gdy nie potrafimy dać dzieciom wsparcia? Zabawa jako sposób na dobrą współpracę? Relacje rodzeństwa, zazdrość, konsekwencje w życiu społecznym i rodzinnym, dbanie o siebie i wiele, wiele innych.

Dla mnie “Dobra relacja...” to kolejna pozycja, która dała mi trochę wsparcia i zrozumienia. Pokazała, że idę w dobrym kierunku jako rodzic, chociaż czasami zmęczenie i przekraczanie moich granic przez dzieci sprawia, że całą wiedza zostaje w tyle 😉 I to normalne! Dlatego ważne jest by dbać o siebie, swoje granice i odpoczynek- na miarę swoich możliwości. Ale to najlepiej zostało wytłumaczone właśnie w tej pozycji ;)

“Trudne sytuacje są po prostu trudne. Nie zawsze jesteśmy w stanie działać tak, jak byśmy tego chcieli. Owszem, warto dokładać wszelkich starań i wspinać się na wyżyny swoich możliwości, a jednak czasem splot okoliczności utrudnia nam wykorzystanie naszego potencjału. Liczy się całokształt. To, w jakiej atmosferze dziecko dorasta na co dzień. Czym nasiąka, czego doświadcza”.

“Chcielibyśmy, aby nasze dzieci, wypuszczone w świat, były asertywne, samodzielnie myślące, potrafiły mówić >>nie<<. Ale kiedy są w domu, chcemy przede wszystkim, aby robiły, co im się każe”.

“Pocieszający natomiast może być fakt, że model relacji można zmienić w każdej chwili- zawsze jest dobra pora na to, by pochylić się nad komunikacją z dzieckiem i swoim podejściem do rodzicielstwa, oraz wybrać taki sposób, który najbardziej wspiera relację rodzic- dziecko".

Książka porusza bardzo ważne treści, z którymi jak najbardziej się zgadzam. Jednak zabrakło mi trochę tych narzędzi na które autorka powołuje się w tytule.

"Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej" rodziny to polska pozycja Małgorzaty Musiał w tematyce rodzicielstwa, która pomaga rozwiązywać konflikty w poszanowaniu potrzeb.

Każdy człowiek w życiu dąży do zaspokojenia potrzeb, emocje są zaś ich wskaźnikiem. Zatem złość czy trudne zachowanie są informacją o trudnościach, z jakimi boryka się dziecko . Mózg (a konkretniej kora nowa, która odpowiada za racjonalne myślenie czy podejmowanie decyzji) osiąga dojrzałość dopiero w wieku 25 (sic!) lat, jednocześnie ciało migdałowate odpowiedzialne za emocje jest u dzieci wyjątkowo czułe. Zdarza się też, że na dziecięcą rozpacz reagujemy zdziwieniem (przecież to tylko auto!). Dzieci nie mają jednak za sobą trudnych doświadczeń, które sprawiają, że błahe problemy nie wywołują tak gwałtownych reakcji u dorosłych (no chyba, że chodzi o spaloną pod żelazkiem sukienkę🤣). Jeśli Twoja córka reaguje złością i płaczem z powodu zgubionej zabawki, być może jest to da niej jedno z trudniejszych doświadczeń w dotychczasowym życiu.

Ustalenie własnych granic to odpowiedz na pytania „dlaczego coś jest dla mnie istotne? dlaczego teraz czuję to, co czuję?”. W związku tym dziecko mówiące „nie” rodzicom tak naprawdę mówi „tak” własnym potrzebom, jego celem nie jest sprzeciw wobec rodzica. Co więcej - dziecko nie ma naturalnej potrzeby przejmowania władzy nad rodzicami, chyba że nauczymy je, że jest to właściwa forma relacji z ludźmi.

Na koniec kilka słów o karaniu dzieci. Kary uczą unikania kar poprzez kłamstwa lub przebiegłość oraz stosowania przemocy, wpływają negatywne na relacje. Ponadto silne emocje, takie jak złość, poczucie niesprawiedliwości, chęć odwetu, upokorzenie nie nie sprawiają, że dziecko zastanawia się, jak jego zachowanie wpłynęło na drugą osobę, gdyż skupia się ono na swoich trudnych emocjach.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich rodziców, którzy są dopiero od niedawna rodzicami lub mają kilkuletnie dzieci. Pani Małgorzata Musiał w przystępny sposób zaprezentowała techniki i narzędzia, które warto wprowadzić i praktycznie ćwiczyć każdego dnia ich wdrażanie w codzienne budowanie i pogłębianie relacji ze swoimi dziećmi.

Jak w tytule :) Jak stworzyć dobrą relację w rodzinie. Świetna książka.

Jak w tytule :) Jak stworzyć dobrą relację w rodzinie. Świetna książka.

Wartościowa książka o wychowaniu, zawiera wszystko co trzeba wiedzieć o tym jsk budowac z dzieciakami relacje. Czyta się szybko i przyjemnie. Myślę że wrócę do tej książki jeszcze raz.

• Dziecko
  • Rodzicielstwo
  • Poradniki

Małgorzata Musiał Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny Zobacz więcej