rozwiń zwiń

Wacław Rapak Wydawnictwo: językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
2014-01-01
2014-01-01
Henri Michaux Wacław Rapak surrealizm literatura francuska Uniwersytet Jagielloński UJ

Okładka książki Auteur, personnage, lecteur dans les lettres dexpression française Maciej Abramowicz, Jadwiga Bodzińska, Marzena Chrobak, Maria Gubińska, Adam Jarosz, Krzysztof Jarosz, Stanisław Jasionowicz, Monika Karcz-Napieraj, Edyta Kociubińska, Aleksandra Komandera, Anna Kricka, Monika Kulesza, Anna Ledwina, Mirosław Loba, Regina Lubas-Bartoszyńska, Krystyna Modrzejewska, Alicja Paszkowska, Maja Pawłowska, Joanna Pychowska, Andrzej Rabsztyn, Wacław Rapak, Maja Saraczyńska, Barbara Sosień, Petruţa Spânu, Przemysław Szczur, Paulina Tarasewicz, Magdalena Wandzioch, Ewa Małgorzata Wierzbowska, Tomasz Wysłobocki, Izabella Zatorska, Ewa Łukaszyk
Ocena 0,0
Auteur, person... Maciej Abramowicz, ...

Chcę powiedzieć, że nie czuję się kompetentny aby streszczać, czy co gorsza recenzować pracę Wacława Rapaka, romanisty, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, promotora mojego (jeszcze bardzo mglistego) doktoratu. To znakomite, wyczerpujące i erudycyjne studium, przybliżające wczesny okres twórczości Henriego Michaux (1899-1984). Jednocześnie, jak mi się zdaje, wolne od pewnej hermetyczności, nierzadko charakteryzującej teksty naukowe i znacznie utrudniającej odbiór osobom, nie będącym literaturoznawcami, specjalistami w danej wąskiej dziedzinie, a zaledwie zainteresowanymi danym tematem. Przeczytałem „Henri Michaux dzieło wyobraźni…” w ramach przygotowań do napisania artykułu na temat elementu komicznego w „Jesieni w Pekinie” Borisa Viana. Mam cichą nadzieję, że w myśl starej zasady mówiącej, że „pisanie jest siostrą czytania”, zalety tego studium, choć w niewielkiej części spłyną również na mój raczkujący jeszcze dyskurs naukowy.

Dodaj cytat z książki Henri Michaux dzieło wyobraźni. "Okres zielony" 1922-1927