Przed nami 12. edycja Festiwalu Conrada. Start w poniedziałek 19 października

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.10.2020

Przed nami dwunasta edycja Festiwalu Conrada, który odbywa się pod patronatem medialnym serwisu lubimyczytać.pl. Dla miłośników literatury przygotowano mnóstwo atrakcji i choć w tym roku nie zabraknie spotkań w trybie stacjonarnym, to większość wydarzeń odbędzie się w sieci. Część rozmów będzie można śledzić także na Facebooku lubimyczytać.pl.

Przed nami 12. edycja Festiwalu Conrada. Start w poniedziałek 19 października

Dwunasta edycja krakowskiego Festiwalu Conrada, jednego z największych literackich wydarzeń w Polsce, odbędzie się pod hasłem „Widzialne i niewidzialne”. Celem festiwalu jest promowanie literatury z całego świata, mającej korzenie w różnych kulturach, a także inicjowanie dyskusji dotyczących książek. Festiwalowi towarzyszą spotkania z pisarzami (w tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Etgar Keret, Elif Shafak, Roy Jacobsen, Magdalena Tulli, Szczepan Twardoch, Jacek Dukaj, Marek Bieńczyk, Zyta Rudzka, Sylwia Chwedorczuk, Wit Szostak czy Bianca Bellová), wystawy, pokazy filmów, przedstawienia, koncerty, gry miejskie. Wydarzenie potrwa od 19 do 25 października.

    Hasło przewodnie: „Widzialne i niewidzialne”

    „Literatura wpływa na sposób, w jaki postrzegamy świat. Odsłania i zasłania. Daje nam dostęp do pewnych sfer rzeczywistości, ale może ten dostęp również utrudniać lub wręcz uniemożliwiać. Po przeczytaniu powieści czy opowiadania możemy zauważyć coś, co wcześniej nam umykało. Ale zdarza się również, że opowieści czynią nas ślepymi na czyjś los, tępią naszą uważność i wrażliwość. Dlatego w tytule znalazł się spójnik „i”, który oznacza, że widzialne zawsze idzie w parze z niewidzialnym, że w każdej chwili coś widzimy i zarazem czegoś nie widzimy, że widzialne i niewidzialne są ze sobą splecione, a splot ten wyznacza granice naszej percepcji” - tak organizatorzy tłumaczą ideę, która stoi za tegorocznym hasłem przewodnim imprezy.

    Nad rozwinięciem tegorocznego hasła będą przez cały tydzień debatować organizatorzy, pisarze i czytelnicy. W jaki sposób literatura nadaje zjawiskom i zdarzeniom status widzialności? Czy w dzisiejszych czasach ma jeszcze odpowiednią siłę, by to robić? Czy może również działać w przeciwnym kierunku: ukrywając przed nami pewne zagadnienia? I jak to się w ogóle dzieje, że pewne rzeczy są dla nas dostrzegalne, a inne nie? Te i wiele innych pytań będą powracać w rozmowach zaplanowanych w czasie festiwalowego tygodnia.

    „Każda z zaproszonych osób – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu – opowie o innym aspekcie hasła przewodniego tegorocznej edycji. Z jednymi będziemy rozmawiać o prywatnym doświadczeniu (utracie, pamięci, traumie, obsesji), z drugimi o sprawach społecznych (funkcji literatury we współczesnym świecie, niewidzialnych częściach Europy Środkowej i Wschodniej, relacji – kulturowej i politycznej – między Wschodem a Zachodem).

    Etgar Keret i Szczepan Twardoch na Facebooku lubimyczytać.pl

    Specjalnie dla użytkowników lubimyczytać.pl dwa z festiwalowych spotkań będą transmitowane także w mediach społecznościowych naszego serwisu, na Facebooku Lubimyczytać.pl. Zapraszamy gorąco na:

    • spotkanie z Etgarem Keretem, 19 października 2020 r. o godzinie 20.00. Etgar Keret, znany ze swych niebanalnych opowiadań, opowie nam o tym, jak literatura może przysłonić pewne kwesie społeczne i osobiste.
    • spotkanie „Królewski serial – o tym dlaczego warto ekranizować powieści. O adaptacjach ze Szczepanem Twardochem i Anną Różalską”, 23 października 2020 r. o 19.00. Szczepan Twardoch opowie o nadchodzącej serialowej ekranizacji książki „Król”.

    Między innymi o powyższych spotkaniach, ale też o innych atrakcjach programu tegorocznej edycji już niedługo porozmawiamy na żywo. W czwartek 15 października 2020 roku o godzinie 14.00 rozpocznie się spotkanie z organizatorami Festiwalu Conrada. Opowiedzą oni o tegorocznym haśle, wyjątkowej formule festiwalu oraz jego największych gwiazdach. Spotkanie poprowadzi Ewa Cieślik z lubimyczytać.pl. Rozmowa będzie transmitowana na fanpage'u serwisu na Facebooku i YouTube lubimyczytać.pl oraz w mediach społecznościowych Festiwalu.

    patronaty festiwal conrada

      Shafak, Barry, Bellová i wielu innych

      Na każdy dzień zaplanowano rozmowę z jednym artystą z Polski i dwoma z zagranicy. Nagrodzona National Book Award Sigrid Nunez opowie o wydanej przez Pauzę książce „Przyjaciel” w kontekście doświadczania bólu. O wolności i jej granicach opowie rumuńsko-francuski dramaturg i pisarz Matei Vişniec, a pochodząca z Czech Bianca Bellová wyjaśni, co tracimy w procesie dojrzewania. A to wszystko dopiero początek atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W kolejnych dniach będziemy mogli bowiem spotkać się z m.in. Irlandczykiem Kevinem Barrym, którego „Nocny prom do Tangeru” był w zeszłym roku nominowany do Nagrody Bookera, Marią Stiepanową, rosyjką poetką i dziennikarką, która opowie o radzeniu sobie z przeszłością i wspomnieniami, Karlem-Markusem Gaußem, specjalistą od Bałkanów i ziem dawnych Austro-Węgier, wybitnym znawcą europejskich mniejszości etnicznych czy Sigríður Hagalín Björnsdóttir, która opowie o swojej „Wyspie”, określanej przez ekspertów jedną z najważniejszych islandzkich książek ostatnich lat. Nie zabraknie również spotkania z Elif Shafak, cenioną pisarką rodem z Turcji, której nowa powieść zatytułowana „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” właśnie ukazuje się w Polsce.

      Tegoroczny festiwal będzie obfitował w spotkania okołoliterackie, z których część odbędzie się online (transmisje będzie można śledzić na profilach Festiwalu Conrada na Facebooku, YouTube), a inne m.in. w kameralnych krakowskich księgarniach. Organizatorzy zaproszą uczestników do rozważań o tym, czy wciąż warto czytać klasyków (to z okazji wydania zbioru esejów Itala Calvina pod tytułem „Po co czytać klasyków”), czy młodzi Polacy i Polki zainteresowani są zmienianiem rzeczywistości oraz jakie przesłanie niosą za sobą namalowane na murach miast graffiti. Odbędzie się również panel poświęcony twórczości wybitnego portugalskiego poety Fernando Pessoi, rozmowa o polskiej edycji jednego z najważniejszych francuskich wyróżnień literackich - Nagrody Goncourtów. Organizatorzy zaproszą nas również na świeże powietrze, aby przespacerować się szlakiem miejsc, w których dorastał Józef Korzeniowski zanim stał się Josephem Conradem.

      Dla kogo Nagroda Conrada za debiut?

      Imprezę zwieńczy tradycyjna gala połączona z wręczeniem Nagrody Conrada dla najlepszej debiutanckiej książki wydanej w poprzednim roku kalendarzowym. Zwyciężczyni (w tym roku nominowane są wyłącznie pisarki) otrzyma 30 tys. zł, możliwość miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, promocję podczas kolejnego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”. W poprzednich latach Nagrodą Conrada zdobyły: Olga Hund („Psy ras drobnych”), Lilianna Hermetz („Alicyjka”), Żanna Słoniowska („Dom z witrażem”), Anna Cieplak („Ma być czysto”) i Weronika Gogola („Po trochu”). W tym roku o zwycięstwo powalczą książki pięciu pisarek:

      Imprezie towarzyszyć będą wystawy. W Żydowskim Muzeum Galicja będzie można podziwiać wystawę prac Jana Marcina Szancera, jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, znanych choćby z dawnych „Akademii Pana Kleksa” czy baśni Andersena. W Piwnicy pod Baranami eksponowane będą fotografie naszej noblistki Olgi Tokarczuk, w Galerii Domu Norymberskiego zaprezentowana zaś zostanie wystawa inspirowana życiem i twórczością baronessy Freytag-Loringhoven.

      Festiwal Conrada 2020 odbędzie się pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.


      komentarze [1]

      Sortuj:
      Niezalogowany
      Aby napisać wiadomość zaloguj się
      LubimyCzytać 12.10.2020 13:15
      Administrator

      Zapraszamy do dyskusji.

      Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post