Tajemnica zaginionej kotki

Skrzat
2016-06-01
2016-06-01
tajemnica questing zaginiona

Książka, która łączy historię detektywistyczną dla dzieci z historią miasta Olsztyna. Grupa dzieciaków tropi porywacza kotów, a tak im się przynajmniej wydaje. Książka jest o tyle ciekawa, że można poznać miasto i jego zabytki, jest w niej wiele ciekawostek dotyczących historii regionu. A dzieciaki to niezłe ananaski.

Czasem podbieram dzieciom książki. Ot, tak, żeby wiedzieć co czytają. Szczególnie wtedy, gdy czytają zawzięcie. Ta książka i mnie uwiodła. Przeczytałam ją na 'jedno posiedzenie', piszę choć skromny komentarz i wystawiam 10 gwiazdek. Jeżeli kiedykolwiek trafimy do Olsztyna, pójdziemy śladem zaginionej kotki.

Książka jest niewątpliwie świetnym przewodnikiem po kluczowych olsztyńskich zabytkach. Autorka bardzo sprytnie stworzyła obraz miasta, które trzeba koniecznie poznać. Mali detektywi kolejny raz udowadniają młodemu czytelnikowi, że warto poszukać przygód, najlepiej w towarzystwie przyjaciół.

Recenzja w całości: http://mamao.pl/tajemnica-zaginionej-kotki-beata-sarnowska/

Recenzja w całości: http://mamao.pl/tajemnica-zaginionej-kotki-beata-sarnowska/

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Od pewnego czasu, zdecydowanie za sprawą Jørna Liera Horsta i jego serii o Biurze Detektywistycznym nr 2, przyglądam się książkom kryminalno-detektywistycznym przeznaczonym dla dzieci. Wśród tych na polskim rynku zdecydowanie warta uwagi jest „Tajemnica zaginionej kotki”, wydana rok temu przez wydawnictwo Skrzat.

Książka ta zabiera nas w fascynującą podróż po Olsztynie. To tam poznajemy Kamę i Zuzię – dwie dziewczynki, opiekujące się Teosią – kotką bibliotekarki – pod nieobecność jej właścicielki. Dziewczyny odliczają już godziny do upragnionego wakacyjnego wyjazdu, pozostaje im jedynie oddać kotkę pani Małgosi, gdy tymczasem… kotka znika bez śladu!

Dziewczynki angażują w akcję szukania zaginionego zwierzaka swoich znajomych z podwórka. Nieoczekiwanie wpadają na trop Teosi, a równocześnie do ich rąk trafia koperta ze wskazówkami. Czyżby porywacze kotki zamierzali pogrywać z dziećmi? Czy komukolwiek grozi niebezpieczeństwo? Dzieci, chcąc nie chcąc, rozpoczynają wędrówkę po Olsztynie, wypełniając zadania otrzymywane od tajemniczego nadawcy…

„Tajemnica zaginionej kotki” to rewelacyjna, pełna humoru opowieść detektywistyczna, z dużą dawką wiedzy o współczesnym i historycznym Olsztynie. Wszystko za sprawą motywu questingu – wędrowania po mieście i wypełniania zadań, jak w coraz częściej organizowanych w Polsce grach miejskich. Tym razem jednak nie musimy wychodzić z domu, możemy usiąść w wygodnym fotelu i duchowo wspierać Kamilę, Zuzię i ich przyjaciół. Zwłaszcza, że stawka jest ogromna, a czasu na odnalezienie Teosi coraz mniej.

Gorąco polecam ten tytuł wszystkim małym czytelnikom, będącym miłośnikami zagadek, ale przede wszystkim mieszkańcom Olsztyna. Przyznaję, że intrygowały mnie losy dzieci (i kotki Teosi też!),ale bawiłbym się o wiele lepiej, znając Olsztyn i potrafiąc sobie jeszcze lepiej wyobrazić biegających po mieście bohaterów ;)

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Dwie dziewczynki mają za zadanie opiekować się kotką sąsiadki, podczas gdy ta przebywa na urlopie. Jak łatwo się domyślić, odpowiedzialność nie jest ich najmocniejszą stroną, dochodzi więc do małej katastrofy. W jej wyniku ukochana Teośka znika jak kamień w wodę. Czas leci nieubłaganie - jeszcze dziś właścicielka kotki ma wrócić, jutro zaś przyjaciółki mają wyjechać na kolonie. Trzeba działać szybko! Tylko jak?
Wtem przychodzi mrożąca krew w żyłach wiadomość - trzeba postawić wszystko na jedną kartę. Życie kotki zostaje złożone w ręce czworga dzieciaków. Aby ją uratować muszą błyskawicznie poznać historię Olsztyna i odpowiedzieć na szereg nietypowych zagadek. Czy podołają? Czy odnajdą zaginione zwierze całe i zdrowe? Dokąd zaprowadzi ich kryminalny wątek? I co na to wszystko ich rodzice?
Książkę czytałam sześcioletniemu synowi - wielbicielowi kotów i zagadek. Zajęła nam trzy wieczory, każdorazowo słyszałam "mamo, jeszcze, czytaj, proszę" - myślę, że jest to najlepsza rekomendacja i zarazem odpowiedź czy warto sięgnąć po tę książkę. Uważam, że ze względu na ciekawe fakty historyczne, przedstawione w lekki i niemęczący sposób, z powodzeniem można ją przeczytać nawet młodszemu dziecku. Z pewnością zaciekawi także i dzieci starsze, które samodzielnie będą mogły ją przeczytać. Gwarantuję, że nie znudzą się w połowie - książka jest osadzona w dzisiejszych czasach, napisana językiem młodzieżowo zrozumiałym, ale nie naciąganym. Akcja przebiega sprawnie, trzyma w napięciu i rozwija wyobraźnię.
Jedynym minusem jest kredowy papier, na którym wydana została książka - niestety, odbija się w nim światło lampki nocnej. Za to świetnie pachnie. Polecam z pełną odpowiedzialnością.

Tajemnica zaginionej kotki, autorstwa Beaty Sarnowskiej, to najnowsza propozycja dla młodszych czytelników, którzy samodzielnie czytają i czują już głód nowych, ekscytujących opowieści.

Kamila ma jedenaście lat, razem ze swoją przyjaciółką Zuzą opiekuje się kotką swojej sąsiadki. Właśnie trwają wakacje i obowiązek opieki nad zwierzęciem jest dla dziewczynek wspaniałym sposobem na nudę. Przez nieuwagę Kamili i Zuzi kotka znika, a przerażone opiekunki wszczynają poszukiwania.

Beata Sarnowska napisała świetną książkę dla dzieci wchodzących w wiek dojrzewania. Nie tylko zapewnia im rozrywkę, ale dzięki dobrze skonstruowanej i pomysłowej fabule, pokazuje im, jak można ciekawie spędzać czas i zdobywać wiedzę.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

• Natasha
  • Polska
  • Poszukiwane
  • Przeczytane/podebrane dzieciom
  • Na półce u dzieci

Dodaj cytat z książki Tajemnica zaginionej kotki