Historia literatury światowej w dziesięciu tomach. Tom 1. Starożytność

Okładka książki Historia literatury światowej w dziesięciu tomach. Tom 1. Starożytność
Tadeusz Skoczekpraca zbiorowa Wydawnictwo: SMS Cykl: Historia literatury światowej w dziesięciu tomach (tom 1) językoznawstwo, nauka o literaturze
639 str. 10 godz. 39 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Cykl:
Historia literatury światowej w dziesięciu tomach (tom 1)
Wydawnictwo:
SMS
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
639
Czas czytania
10 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
8388520075
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
183
183

Na półkach:

Bardzo dobra, bardzo rzetelna historia literatury starożytności, jak dla mnie wyczerpująca temat i trochę nawet wyczerpująca mnie. Potężna baza danych, przedstawiona z niewielkim polotem, ale i nie można powiedzieć, że oschle. Ma jednak jedną podstawową wadę - jest to książka zbyt rozległa i to na dwóch poziomach.

Po pierwsze znacznie za często wykracza poza zakres historii literatury. Oczywiście kontekst jest ważny, a w przypadku poszarpanej literatury starożytnej ważny szczególnie, jako że po pierwsze wypełnia luki, a po drugie ówczesna literatura była mocno związana z rzeczywistymi wydarzeniami, ale momentami autorzy przesadzają i to pomijając nawet wstęp na pięćdziesiąt stron, który jest niczym innym jak streszczeniem historii powszechnej. W niektórych podrozdziałach więcej jest politycznej historii świata niż faktycznie historii literatury. Niejednokrotnie tekst wchodzi też na teren zwyczajnej historii archeologii i potrafi na tym terenie pozostawać przez wiele stron. Nie mówię, że to nie są informacje interesujące, ale i bez nich jest to już książka bardzo rozwlekła.

Po drugie bardzo tu wiele o wytworach literackich, które średnio mnie interesują ze względu na użytkowy, a nie artystyczny charakter - pismach teologicznych, aktach prawnych, świętych księgach, historiografiach, pracach naukowych i tak dalej. Rozumiem, że w starożytności właśnie takie piśmiennictwo dominowało, stąd jego ważność, a epika, liryka i dramat raczkowały, ale sięgnąłem po historię literatury z umiłowania do tych trzech gałęzi, a nie do wszystkiego, co tylko człowiek kiedykolwiek przelał na papier, więc było to momentami trochę nużące doświadczenie. Wolałbym, żeby fragmenty o historykach czy teologach mocno skrócić, a za to wydłużyć te o Sofoklesie, Eurypidesie i tych kilku innych nielicznych postaciach, które były pisarzami w dzisiejszym rozumieniu.

Mimo wszystko bardzo wartościowa rzecz i liczę, że w kolejnych tomach będzie tylko lepiej.

6.5/10

Bardzo dobra, bardzo rzetelna historia literatury starożytności, jak dla mnie wyczerpująca temat i trochę nawet wyczerpująca mnie. Potężna baza danych, przedstawiona z niewielkim polotem, ale i nie można powiedzieć, że oschle. Ma jednak jedną podstawową wadę - jest to książka zbyt rozległa i to na dwóch poziomach.

Po pierwsze znacznie za często wykracza poza zakres...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1597
940

Na półkach: ,

Zwykle jeśli myśli się o starożytnej literaturze, chronologia układa się mniej więcej w taki sposób: starożytna Mezopotamia i epos o Gilgameszu, Biblia, a potem już tylko mity greckie, Odyseja i Iliada, ewentualnie Julisz Cezar i jego wojenne przechwałki. A przecież nie bez powodu antyk pozostaje epoką wiecznie żywą, pozostaje niekończącą się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców - również dla tych nam współczesnych. Bo też na jego dorobek kulturalny i cywilizacyjny składają się niezliczone utwory o różnorodnej tematyce. Każda antyczna cywilizacja pozostawiła po sobie dzieła, dla których w zasadzie cała późniejsza twórczość może być uznana jedynie za wariację na ich temat...

Autorzy niniejszego opracowania o starożytności postawili przed sobą zadanie bardzo ambitne. Bo jakże zmieścić na kilkuset stronach dorobek dobrych dwóch tysięcy lat? A jeszcze dołożyć trochę barwnych ilustracji, żeby czarny maczek tekstu uczynić atrakcyjniejszym i bardziej przyjaznym dla czytelnika... W wyniku prac ostatecznie powstało kompendium, które ma na celu usystematyzować olbrzymią wiedzę z zakresu historii starożytnej. Pozbierać twórców i ich dzieła, ukazać tło historyczne ich działalności, omówić w telegraficznym skrócie przynajmniej ich najważniejsze utwory. Nie ma tu odkrywczych myśli, nie ma nowinek i ciekawostek - widać za to żmudną i rzetelnie wykonaną pracę badawczą. To opracowanie to świetne zestawienie dla uczniów i studentów, kopalnia wiedzy dla tych, którzy chcieliby sami dokopać się do poszczególnych ocalałych dzieł, a którym typowa szkolna wiedza swoją chaotycznością jedynie psuje szyki...

I tylko wydawcy należy się żółta kartka za naszpikowanie tekstu całą masą literówek.

Zwykle jeśli myśli się o starożytnej literaturze, chronologia układa się mniej więcej w taki sposób: starożytna Mezopotamia i epos o Gilgameszu, Biblia, a potem już tylko mity greckie, Odyseja i Iliada, ewentualnie Julisz Cezar i jego wojenne przechwałki. A przecież nie bez powodu antyk pozostaje epoką wiecznie żywą, pozostaje niekończącą się inspiracją dla kolejnych...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia literatury światowej w dziesięciu tomach. Tom 1. Starożytność


Reklama
zgłoś błąd