Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery

Andrzej MirekJerzy Surdel Wydawnictwo: Annapurna literatura podróżnicza
9788361968290
Annapurna
góry film górski Everest Surdel Lhotse
literatura podróżnicza
9788361968290
góry film górski Everest Surdel Lhotse

Oficjalne recenzje i

Alpinista z kamerą w ręku

[ 2 ] Link do recenzji

Na półkach: , , , , , ,

Jerzy Surdel to jedna z tych osób, które mają bardzo dużo do powiedzenia a ich opowieści są wyjątkowe, między innymi ze względu na niebanalne koleje ich życia. W wywiadzie Andrzeja Mirka poznajemy historię najsłynniejszego polskiego filmowca wysokogórskiego, autora „Trylogii taternickiej”, której druga część „Odwrót” zdobyła mnóstwo prestiżowych nagród i nawet dziś po ponad...

Bardzo ciekawa lektura zawierająca wspomnienia autora ze studiów filmowych, pracy w początkującej (w powojennej Polsce) telewizji oraz opowieści o pasji - alpinizmie i wyprawach w góry Etiopii i w Himalaje. Sporo znaczących w 2. połowie XX w. nazwisk "telewizyjnych" i "alpinistycznych"; czytało mi się bardzo dobrze i z dużym zainteresowaniem.

Z książki dowiadujemy się jak zaczęła się przygoda Jerzego Surdela z górami, m.in. jak podstępem mimo młodego wieku dostał się na kurs taternicki. Liczne anegdoty tatrzańskie na przemian to jeżą włos na głowie, to wywołują szeroki uśmiech na twarzy. Później dowiadujemy się jakie były początki Telewizji Polskiej, jak powstawały filmy górskie w latach '60 i '70. Poznajemy...

Wracając do recenzji, chciałbym jeszcze raz zaznaczyć, że ta pozycja posiada trzy mocne punkty – przynajmniej z mojego punktu widzenia:

surdel fragment etopia

1. Jerzy Surdel –osoba w Polsce dobrze znana, aczkolwiek muszę przyznać, że młodsze pokolenie, które nie czytało chociażby wywiadu Andrzeja z Jurkiem (Góry nr 219, sierpień 2012) pewnie kojarzy go co najwyżej z...

Zdjęcia świetnie ilustrują zawartość książki, to duża zaleta.
Jest o początkach telewizji, wyprawach wspinaczkowych, taternictwie, alpinizmie.
Dość dokładnie opisane wyprawy na Everest, Lhotse i do Etiopii.
Ciekawy i nieznany epizod o tworzeniu szkoły filmowej w Algierii.
Sporo znanych nazwisk się przewija.
Wszystko z historią w tle.
Czyta się dobrze.
Okładka bardzo oldsulowa.

książka do polecenia zwłaszcza tym, którzy pamiętają czasy PRL-u i zmagania człowieka, by wiódł normalne, godne życie, realizując przy okazji swoje życiowe pasje - w tym przypadku alpinizm i filmowanie.

• Góry
  • 2016