Brat Albert. Inspiracje

religia
eSPe
2012-01-01
2012-01-01

Postać Brata Alberta była mi zawsze bliska, inspirysująca i trochę intrygująca.

Ta książka, pomogła mi zrozumieć:

"Dlaczego pracownicy w winnicy, którzy pracowali 1 h dostają tyle samo co Ci, którzy pracowali 10 h?

Sprawiedliwe? To jest BOŻA sprawiedliwość - Na szczęście nie nasza.

Nasza sprawiedliwość to "każdemu to NA CO ZASŁUŻYŁ".

Boża sprawiedliwość to "każdemu to CZEGO POTRZEBUJE"

Książka otwierająca...

Postać Brata Alberta była mi zawsze bliska, inspirysująca i trochę intrygująca.

Ta książka, pomogła mi zrozumieć:

Sprawiedliwe? To jest BOŻA sprawiedliwość - Na szczęście nie nasza.

Nasza sprawiedliwość to "każdemu to NA CO ZASŁUŻYŁ".

Boża sprawiedliwość to "każdemu...

Treści książki składa się z rekolekcji księdza Rysia dla konkretnego zgrupowania sióstr zakonnych, więc jej treść jest specyficzna. Ciekawa i jak sam tytuł podpowiada inspirująca książka. W sam raz na spokojny weekend z przemyśleniami.

Tytuł nie oszukuje, rzeczywiście można odnaleźć inspiracje. Odnoszą się np. do:
- duchowego rozwoju brata Alberta. Czy człowiek, któremu wiele rzeczy "przeszkadza" (okres studiów w Manachium) może stać się na tyle łagodnym żeby pracować z bezdomnymi, alkoholikami i nędzarzami?
- "Ostrożności" (znanych też jako Przestrogi) św. Jana od Krzyża (np. potrzeba "ubezpieczenia" tego co się nam wydaje dobre, np. przez posłuszeństwo),
- sprawiedliwości (czy chodzi o to na co ktoś zasługuje, czy może czego ktoś potrzebuje). Jak się ma do miłosierdzia, cierpliwości.
- cytatów z tłumaczeń / listów św. brata Alberta, np. "(...) Pana Jezusa, którego bezwzględnym postępowaniem z ubogimi można obrazić"

Książka jest ułożonym zapisem kazań rekolekcyjnych, nie należy oczekiwać powieści biograficznej. Jest zrozumiałe, że wielu tematów praktycznie nie dotyka, np. obrazu Ecce Homo.

Jeśli tematyka kogoś interesuje to książkę dobrze się czyta.
Także ze względu na format, tzn. ma ponad 260 stron, przy czym moim zdaniem stosunkowo mało wyrazów na stronie.

Tytuł nie oszukuje, rzeczywiście można odnaleźć inspiracje. Odnoszą się np. do:

Dobrze napisana Książka. Jest to przedstawienie postaci Adama Chmielowskiego który malował obrazy . Jednym z nich jest Ecce Homo . Gdy wstąpił do zakonu przybrał imię Brat Albert który posługiwał ludziom z marginesu to znaczy ubogim . Grzegorz opisuje go w sposób taki by zrozumieć kim tak naprawdę był. Przedstawia też inne postacie takie jak Św Frańciszek ,Wicenty a Paolo. Polecam do przeczytania kto nie czytał.

Zacna lektura na niedziele. Zakończyłam czytać. A zaczęłam ok. miesiąc temu. Wnikliwe studium abp G.Rysia czterech Świętych często zatrzymywało mnie w trakcie czytania.Podkreślić ołówkiem i pomedytować aby za jakiś czas powrócić.Póki co,książka stała się inspiracją do dalszych poszukiwań...Polecam!

Tematem książki - rekolekcji jest życie brata Alberta, a właściwie coś więcej niż życie. To pogłębiona refleksja nad tym co kształtowało jego powołanie, skąd czerpał swoje rozumienie chrześcijaństwa, na kim się wzorował. Nie jest to, jak zawsze u abp Rysia, wykład mądrościowy, ale dotykanie sedna, dotykanie człowieka w jego słabości i istoty powołania.

Bardzo polecam. Konkretnie, trafia prosto w serce.

Bardzo polecam. Konkretnie, trafia prosto w serce.

Książka jest zapisem rekolekcji wygłoszonych Siostrom Albertynkom przez bp. Rysia w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie w dniach 14-22 kwietnia 2010 r., rozszerzonym o dodatkowe refleksje (zapis rekolekcji jest tu "przepracowany").

Z całą pewnością mogę stwierdzić, że książka jest bardzo inspirująca. Pozwala zrewidować swoje myślenie na wiele ważnych zagadnień. Jak to na przykład jest, że życie monastyczne jest "odwrócone do góry nogami" - przecież śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa są w opozycji do wartości zaistniałych w świecie. Czy świat stoi na głowie? A może zakonnicy są nienormalni? A może jedno i drugie?

To jedno z pierwszych pytań, jakie pojawiły się po lekturze tej książki. Właściwie rozumiem wszystkie zawarte w niej rozważania jako zaproszenie do tego, aby samodzielnie zgłębiać charyzmat albertyński, sięgać "do źródła", a nie pić z konewki jak pisze za bratem Albertem bp. Ryś. W każdym razie, nie należy bezmyślnie kopiować brata Alberta, to mu się na pewno by nie spodobało :). Sięgajmy do Biblii, którą można zastosować radykalnie wprost - zgodnie z duchem franciszkańskim. Warto też zgłębiać naukę Ojców Kościoła, Świętych, którzy byli tak jak my ludźmi z krwi i kości, zatem nasze ludzkie doświadczenia - czasem trudne - trafnie opisywali, dawali odpowiedzi, których szukamy.

Co to jest sprawiedliwość? czym jest miłosierdzie i jakie to rodzi konsekwencje dla człowieka, który tego miłosierdzia dostępuje? Jakie wartości w życiu są ważne, czemu mogę się poświęcić? Jaki jest mój charyzmat w Kościele? Czy Świętość jest do osiągnięcia własnymi siłami? Jak osiągnąć mamy ów Świętość, skoro wszyscy jesteśmy do niej powołani? Czy w życiu duchowym jest miejsce na kryzys (nawet w formie hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym czy też innego uwięzienia)? Po co jest potrzebna pustynia w życiu duchowym? Czego uczy kryzys i jak się z niego wychodzi - czy kryzys to też szansa? Co to znaczy, że moc w słabości się doskonali? Czy można zastosować "Ostrożności" spisane przez Brata Alberta, aby zabezpieczyć się przed problemami we wzrastaniu duchowym?

Odpowiedzi w książce się pojawią. Jest jednak tak, że odpowiedzi na postawione pytania rodzą następne pytania; a może warto znaleźć sens/odpowiedź w konkretnym, realnym - nie wydumanym - działaniu na rzecz potrzebujących? Czy to może być katalizatorem zmian: spotkanie, żywa relacja? Jak wydobyć z siebie prawdziwe człowieczeństwo i czym ono jest? Jak żyć w relacji do Boga, do siebie, do bliźniego? Co to znaczy, że Bóg JEST i gdzie mogę Go spotkać?

Brat Albert znalazł odpowiedzi na powyższe pytania. Warto poszukać ich samodzielnie, oczywiście z pomocą książki abp Grzegorza Rysia pod znaczącym tytułem "Brat Albert. Inspiracje". To bardzo ważna pozycja niezwykle wnikliwego autora.

• Chrześcijaństwo
  • Religia
  • Filozofia, etyka
  • Biografia
  • Na regale z książkami znajdują się

Dodaj cytat z książki Brat Albert. Inspiracje