Serce w serce. Komentarz do Księgi Rut

Fundacja Malak
2016-12-14
2016-12-14
literatura polska Biblia Bóg chrześcijanin wiara Księga Rut

Niezwykły komentarz księgi Rut ze Starego Testamentu. Książkę czyta się bardzo szybko. Opisy i wyjaśnienia wydarzeń są wyłożone prostym językiem do czego przyzwyczaił już ksiądz Adam.

Ogólnie książka dosyć mi się podobała. Historia Rut jest moją ulubioną starotestamentową opowieścią, a czytanie o ukrytych w niej przesłaniach to fascynujące doświadczenie. Podobało mi się zwłaszcza poznawanie znaczenia użytych w oryginalnym tekście słów, których głębia zaniknęła w polskim tłumaczeniu. Książeczkę tę czyta się szybko Jest napisana bez teologicznego zadęcia, co zawsze uważam za duży plus. Ogólnie ma bardzo pozytywny wydźwięk.
Niestety, jest w tej krótkiej książeczce kilka fragmentów, które dla mnie całkowicie zniweczyły jej pozytywne przesłanie i wszystkie inne zalety. Dla przykładu w jednym z początkowych rozdziałów o. Szustak pisze ironicznie: "Zrezygnować z własnych ambicji i pragnień na rzecz drugiego człowieka - przecież to przeżytek z czasów średniowiecza. Trwać w wierności wobec współmałżonka, który już nie kocha jak kiedyś albo co gorsza zdradza - przecież to wbrew zdrowej miłości własnej". Rozumiem, że o. Adam starał się powiedzieć, że miłość powinna być bezinteresowna, na dobre i na złe, ale chyba nie do końca przemyślał, co pisze. Przecież to jest zachęta do trwania w toksycznym związku i zmarnowania sobie życia! Taka relacja to nie miłość, to uzależnienie, i poczułam się bardzo nieswojo, widząc, że autor gloryfikuje coś takiego jako prawdziwą, bezinteresowną miłość. To zwyczajnie przykre, że ktoś tkwiący w tego rodzaju relacji może przeczytać ten fragment i uznać, że wyrwanie się z osobistego piekła byłoby egoizmem.
W dalszej części książki o. Szustak bardzo usilnie przekonuje czytelnika, że człowiek, nawet najdoskonalszy, jak tylko istota ludzka może być, zawsze będzie brudny i niegodny. Idea ta jest tak silnie podkreślana, że może doprowadzić do zupełnego zaniku poczucia własnej wartości. A że autor mówi również, że pogarda dla samego siebie zawsze pochodzi od szatana i powinniśmy się jej wstydzić, tworzy się w ten sposób błędne koło, którego nijak nie jesteśmy w stanie przerwać.
Podsumowując, główną cechą tej książki jest dla mnie zmarnowany potencjał. Mogła być to lekka, pouczająca, podnosząca na duchu lektura. Dla mnie jednak zupełnie zrujnowało ją kilka bardzo szkodliwych przekazów. Zdecydowanie bardziej od czytania tej książki polecam samodzielne studiowanie Księgi Rut, bo to naprawdę niesamowita opowieść.

To pierwsza książka Szustaka jaką miałem okazję przeczytać, i była to podróż... interesująca. To jak odbierałem to, co było napisane zależało od tego, jak bardzo zmęczony byłem danego dnia. Kiedy byłem w swoim zwyczajowym nastawieniu robienia wielu rzeczy treści tu zawarte mnie zwyczajnie irytowały. Bardzo doceniam interpretację księdza w warstwie historycznej i znaczeniowej ponieważ nie miałbym bez tego najmniejszego pojęcia o tak wielkiej złożoności jaką się przypisuje tym tekstom.

Autor jest kaznodzieją więc, oczywiście, w zasadzie każdy fragment bliżej końca zmieniał się w kazanie. A na owe nie często mam ochotę. Mimo tego jest to bardzo zgrabny komentarz i interpretacja. Są napisane przystępnym i lekkim językiem, więc nie widzę powodu żeby zainteresowanym tematem nie polecić tej pozycji.

Skończyłem!

Nie ja pierwszy, ani nie ja ostatni, ale podziw dla autora jest. Ojciec Adaś opisuje miłość dwojga ludzi znanych nam tylko z Księgi. I to jakiej! Księgi Rut oczywiście. Dodam jeszcze, że jest to księga Starego Testamentu z Biblii.
Postanowiłem, że nie będę Was zanudzał swoimi przemyśleniami. Ważne jest w tej książce to, że opisuje miłość z pozoru trudną i niemożliwą, a jednak... dziejacą się. Swatką jest teściowa Rut Moabitki, Noemi. Interesantem jest Booz Żyd.
Brawa i ukłony dla dominikanina z Łodzi!

Skończyłem!

Piękna książka, zaczynając od samego tytułu, który już bardzo wiele mówi. Pełna jest wzruszającej refleksji, porównań i teologii. Myślę, że to lektura wielokrotnego użytku.

"Przypadek, to takie działanie Bożej mocy, w której Bóg chce dokonać niezwykle potężnego dzieła, ale w taki sposób, żeby nikt się nie zorientował, że to On."

... ja też "przypadkiem" odkryłam tę książkę... dziękuję i polecam!

... ja też "przypadkiem" odkryłam tę...

W książce bardzo wyraźnie widać inspirację komentarzem bp Rysia do Księgi Rut. Bardzo wiele wątków, refleksji, przykładów się powtarza, część jest jednak pogłębiona, dzięki czemu mogę wystawić lepszą ocenę niż w przypadku pierwowzoru.

bardzo wciągająca,ukazująca miłość taką zwyczajną a jednak wyjątkową. Super. Trzeba ją po prostu przeczytać

Czytając Księgę Rut nie sądziłam, że można z niej wyciągnąć tyle cudownej, pokrzepiającej serce treści. Księga krótka a pełna mocy, mocnej treści. Komentarz o. Szustaka jak zawsze rewelacyjny - pomaga zrozumieć Słowo, dla mnie często niezrozumiałe, znajduje sens tam, gdzie ja widzę tylko proste, z pozoru nic nieznaczące słowa.
"Serce w serce" jest prostym, konkretnym komentarzem do Księgi Rut. O miłości i potrzebie całkowitego zaufania Bogu. Warto sięgnąć po tę pozycję, żeby odkryć piękno Słowa Bożego. Oraz aby zrobić kolejny krok w stronę Boga. Polecam :)

"Serce w serce" jest prostym, konkretnym...

To nie jest jakiś tam komentarz do Księgi Rut. To taki komentarz, który weźmie cię za łachmany, potrząśnie i zapyta "No i co ty teraz powiesz na to???". Potrzebując na nowo zachwycić się Pismem Świętym (mam na myśli na takie totalne, dziecięce zauroczenie) zaryzykowałam właśnie książką o. Szustaka i jestem pod wrażeniem, jak również poczułam świeży powiew. Myślę, że mogę polecić ten komentarz z całym sumieniem.

Parę książek o.Adama przeczytałem ta podoba mi się najbardziej.Bardzo przystępny język,ciekawe porówania,głeboka i czasami zaskakująca analiza tekstu.Komentarz,który warto przeczytać ,wtedy na pewno księga Rut stanie się nam bliska i będziemy powracać do tej historii.Przyznam,że ojciec Szustak zaczepił we mnie sympatię do tej księgi,a wcześniej jakoś nie zwracała szczególnie mojej uwagi.

Dodaj cytat z książki Serce w serce. Komentarz do Księgi Rut