Agata na tropie. Skarb Majów

Okładka książki Agata na tropie. Skarb Majów Steve Stevenson
Okładka książki Agata na tropie. Skarb Majów
Steve Stevenson Wydawnictwo: Wilga Cykl: Agata na tropie (tom 6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Agata na tropie (tom 6)
Agatha: Girl of Mystery. The Treasure of the Bermuda Triangle
Wilga
2015-04-08
2015-04-08
Ewa Grabowska
Ewa Grabowska

Książka ta jest całkiem wciągająca. Fenomenalne przygody głównych bohaterów są piekielnie porywające. Czytelnik łatwo może się wciągnąć w świat przedstawiony przez autora.

Miłe, przyjemne i ciekawe dla dzieci :)

Miłe, przyjemne i ciekawe dla dzieci :)

Larry to typ chłopaka, któremu bardzo zależy na dbaniu o właściwy wizerunek. Z tego powodu przykłada wielką wagę do dbania o szczegóły swojego wyglądu. Zawsze musi przykuwać uwagę otoczenia, znajdować się w centrum. Nie przepuści żadnej okazji, aby podbić kolejne kobiece serce. Tym razem ma nie lada wyzwanie: musi przeistoczyć się w gwiazdę lat siedemdziesiątych. Jego bogata garderoba okazuje się zbyt uboga i Larry szybko wyrusza na poszukiwania odpowiednich ubrań. Z pomocą przychodzą mu lumpeksy. Wymyty, wystrojony jeszcze tylko się spryska perfumami i ruszy na podbój świata. No, może nie świata, ale towarzystwa imprezującego w Fasion Time. Pech chciał, że psiknął sobie w oko i tym sposobem zamiast brylować będzie musiał kryć się po kątach. Mimo tego zdąży poznać uroczą dziewczynę i kiedy ma już ją bliżej poznać dzwoni EyeNet, urządzenie, które dostaje każdy uczeń szkoły Eye International. Larry ma kolejną misją, a jego jedyna deska ratunku w postaci Agaty znajduje się dość daleko. Szybki kontakt, rezerwacja biletów i wszyscy ruszają na Bermudy, aby poznać tajemnice Trójkąta Bermudzkiego, gdzie muszą odnaleźć bardzo cenny skarb znaleziony przez poszukiwaczy Ronalda Murraya i ponownie zagubiony w czasie burzy. Bogacz podejrzewa swoich pracowników o oszustwo i Larry ma mu pomóc rozwiązać zagadkę. Oczywiście uda mu się to tylko dzięki spostrzegawczości Agaty. O dwa lata młodsza od niego bohaterka jest bardziej oczytana, spostrzegawcza, a do tego kocha rozwiązywać zagadki. Każdą przygodę traktuje jako możliwość zdobycia doświadczenia niezbędnego w pisaniu kryminałów, ponieważ chce zostać pisarką. W przeciwieństwie do kuzyna jest bardzo dokładna i systematyczna. Pozawala sobie na rozwijające ją rozrywki. Jedną z wielu (poza podróżowaniem z Larrym) jest odwiedzanie teatru i zdobywanie wiedzy.
„Skarb Majów” to bardzo interesująca lektura dla młodych czytelników. Poza szybką akcją autor zapewnia sporą dawkę wiedzy. Uczniowie dowiedzą się o pierwszych odkryciach geograficznych, Trójkącie Bermudzkim, Majach oraz wielu innych interesujących informacji. Dzięki odpowiedniemu budowaniu postaci, rozwijaniu zainteresowania nauką młodzi czytelnicy chętniej będą zdobywać wiedzę oraz rozwijać swoją ciekawość.
Książkę wzbogacono prostymi, czarno-białymi rysunkami doskonale wkomponowanymi w akcję. Duża czcionka, proste zdania, niedługie rozdziały – wszystko to sprawia, że dzieci chętnie sięgną po lekturę. Dzięki odpowiedniemu językowi i prostocie książka doskonale sprawdza się też w przypadku przedszkolaków, którzy dużo czytają z rodzicami. Lekturę polecam uczniom szkoły podstawowej.

Jestem wielką zwolenniczką podsuwania dzieciom i młodzieży wiedzy pod pozorem rozwiązywania zagadek i zabawy oraz zachęcania ich w ten sposób do szperania w książkach. Dziś z córką odkryłyśmy kolejną taką książkę: prosty język, szybka akcja, nieco egzotyczne dzieciństwo: dwójka nastolatków rośnie na małych Indianów Jonsów. Nie pilnowani przez rodziców dzieciaki rozwiązują bardzo ważne zagadki detektywistyczne, zdobywają wiedzę, prześcigają się w ćwiczeniu pamięci i wykrywaniu faktów, a do tego stanowią zgrany duet. Dziecięca odsłona filmów i książek, w których normalnie dorośli przeżywają przygody. Które dziecko o tym nie marzy? Ja marzyłam.
Agata to bardzo pracowita dziewczyna lubiąca sztukę klasyczną i posiadającą niezwykłą intuicję. W wolnym czasie odbudowuje drzewo genealogiczne rodziny. W czasie misji pomaga kuzynowi, Larremu, który mimo wieku (starszy o dwa lata) jest mniej błyskotliwy od dziewczyny (przełamanie stereotypu). W podróży na Bermudy towarzyszy im kot Agaty i kamerdyner (szanująca się angielska rodzina musi mieć kamerdynera). Na miejscu poznają nie tylko wpływowego biznesmena, ale i – dzięki Agaty pasji zdobywania wiedzy o krewnych -dalekiego krewnego
Ich kolejna akcja to rozwiązanie skomplikowanej sprawy. Nawet władz szkoły detektywistycznej, w której uczy się Larry nie wprowadzono w szczegóły. O szczegółach dowiadują się na miejscu. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i zmusza bohaterów do podjęcia decyzji, jaką postawę etyczną przyjmą: własne dobro czy cudze.
„Skarb Majów” to świetna lektura na wakacje, a do tego bardzo dobrze sprawdzi się na lekcjach etyki w szkole podstawowej.

• Artur
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Agata na tropie. Skarb Majów