Kopalnie talentów

Okładka książki Kopalnie talentów
Rasmus Ankersen Wydawnictwo: Sine Qua Non poradniki
poradniki
Goldmine Effect
Sine Qua Non
2014-11-06
2014-11-06
Sebastian Filip
nauczyciel rodzice rozwój dziecka rozwój osobisty sport sukces talent trener trening

Nic ciekawego. Udowadnianie, że nie trzeba patrzeć na żadne badania czy pomiary specjalistów, bo tak robią biegacze w Afryce i to pomaga w osiągnięciu sukcesu? Do tego rozdziały o tym, że najlepiej jest trenować w samej biedzie, a dzieci już od samego urodzenia powinny być kierowane przez rodziców, bo nie mają w tak młodym wieku nic do powiedzenia. Przykłady udowadniane na pojedynczych dyscyplinach sportu, tak aby pasowały do stawianych tez. Po recenzjach oczekiwałem czegoś więcej. Oczywiście książka przeplata się z dość ciekawymi fragmentami, ale duża część to raczej powszechne postulaty lub informacje, o których nie trzeba na nowo czytać.

Pozycja prosta, lekka a zarazem motywująca i budująca świadomość. Każdy sportowiec (szczególnie początkujący) powinien sięgnąć po tego typu literaturę.

Pomijając fakt, ze kilka tez bez naukowych dowodów, a często nawet w sprzeczności do badań, to jednak znaleźć można również ciekawe spostrzeżenia. Poza tym, że coś jest przebadane, nie oznacza, że zawsze tak jest w 100/100 przypadków. Na pewno książka sprawnie napisana i dająca do myslenia.

Nie daje gotowych rozwiązań, inspiruje.

Nie daje gotowych rozwiązań, inspiruje.

Świetna książka i bardzo żałuję, że nie sięgnąłem po nią 6 lat temu, w dniu jej wydania. Zastanawiającym jest dla mnie, jakby potoczyło się moje życie, gdybym wiedział wcześniej o Kopalniach Talentów.

Jak dla mnie, Rasmus Ankersen rozwiązał zagadkę, jaką dla wielu jest posiadanie talentu, a ten to nic innego jak tylko początek, ułamek, który bez rzetelnej i ciężkiej pracy praktycznie nic nie znaczy. Można powiedzieć, że to oczywiste, że trzeba zdobyć się na wysiłek, aby osiągnąć zamierzony efekt, ale ta książka opowiada o tym, jak to zrobić. Poświęcenie 10 000 godzin gwarantuje sukces i to niezależnie od tego, czy poświęcimy ten czas na sport, czy też, by wspiąć się na wyżyny kariery zawodowej. Podana liczba wydaje się nie być zbyt duża do momentu, kiedy wyliczymy, że oznacza to poświęcenie jakiemuś celowi blisko 3 godzin dziennie przez 10 lat…

Ankersen zobaczył, jak ćwiczą sprinterzy na Jamajce, dlaczego Somalia i Kenia są kolebką mistrzów świata w biegach na długie dystanse, a Brazylia rodzi gwiazdy futbolu. Zajrzał też na tenisowe korty w Rosji oraz pola golfowe w Korei. 10 000 godzin i determinacja - nic więcej nie potrzeba by osiągnąć mistrzostwo, a to oznacza, że jest nadzieja dla polskiego sportu :)

Gorąco polecam, szczególnie dla tych, którzy myślą o przyszłości swoich dzieci i ich ewentualnych karierach.

Książka była by spoko jakby nie miała coachingowego marudzenia przez 3/4 treści. Za to risercz i odwiedziny obszarów sportowych i ich analiza przez autora jest super. To jak "tworzeni" są sportowcy w "fabrykach talentów" są naprawdę ciekawe. No ale potem wchodzi wywód coachingowy i książka jest nudna jak flaki z olejem. Wywalić tą część ksiązki, rozszerzyć tytułowe kopalnie talentów i mamy fajny reportaż. Podałbym strony, które warto przeczytać bo są ciekawe ale mi się nie chce.

Czym tak naprawdę jest talent?, jakie czynniki są determinujące dlaczego jedni odnoszą sukcesy, a drudzy nie?. Autor zabiera nas do miejsc, gdzie ludzie masowo odnoszą sukces w danej dyscyplinie, tworząc tytułowe kopalnie talentów. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce się dowiedzieć, jak to jest możliwe, że w jednym miejscu może być tak wielkie nagromadzenie talentów. Pokazując, że nie jest to dziełem przypadku, a licznych czynników, które pozwalają na rozwój talentu.

Trochę o niczym

Trochę o niczym

Sekretem sukcesu jest brak sekretu. Jest za to kilka prawd uniwersalnych, które mogą w dążeniach do sukcesu pomóc poprzez dokonywanie właściwych wyborów. I o tym w mojej ocenie traktuje ta książka.

Nie cierpię wywodów coachingowych czy też "motywacyjnych", traktuję je jako szarlataństwo. Książka Ankerserna o coś całkowicie innego. Duńczyk, po tym, jak nie docenił Simona Kjaera ruszył w świat i odnalazł ludzi, którzy zdołali odmienić losy światowego sportu. Fenomenalnie pokazuje, czym jest motywacja i co prowadzi do sukcesów w każdej dziedzinie zawodowej, do tego nie ma tu lania wody - 250 stron pochłonąłem w jeden dzień.

Rasmus Ankersen Kopalnie talentów Zobacz więcej
Rasmus Ankersen Kopalnie talentów Zobacz więcej