Okładka książki Seksualni seryjni mordercy Jarosław Stukan
Okładka książki Seksualni seryjni mordercy
Jarosław Stukan Wydawnictwo: Prometeusz nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Prometeusz
2014-10-01
2014-10-01
psychologia sądowa kryminologia prawo przestępstwa seksualne

Tytuł książki i spis treści zapowiadały się bardzo dobrze tak jak i sam zamysł jej napisania. Na tym niestety się kończy. Książki nie da się czytać jednym tchem bez robienia przerw na odpoczynek od pseudonaukowego tonu autora, starającego się do swoich wypowiedzi wkładać jak najwięcej niezrozumiałych słów dla podkreślenia swojego wykształcenia, tłumacząc je potem na plebejski język prostego ludu. Jedynym ciekawym fragmentem książki był opis przypadków, choć nie można przypisać tego kunsztowi autora, a przypadkom które w rzeczywistości miały miejsce. Na niemal każdej stronie autor przytacza czytelnikowi opinie i stanowiska naukowców i badaczy, po czym nie zgadza się z nimi i przedstawia swoje teorie, które w większości są tak naciągane, że w zupełności nie przychylam się do ich prawdziwości. Posunął się nawet do wpisania obszernego katalogu dewiacji sporządzonego przez ekspertów tylko po to, żeby tuż pod nim zamieścić swój własny. Zamysł książki jak najbardziej dobry, jednak wykonanie- nie. Przytaczanie cytatów znanych badaczy i naukowców a następne obalanie ich w skazuje na głęboko zakorzenione uwielbienie swojej mądrości.

Książka jest ciekawa i jednocześnie irytująca. Ciekawe są w niej zawarte tylko i wyłącznie opisy przypadków. Ciężko jest przebrnąć przez naukowy bełkot autora, wręcz czasami Jego dywagacje odpychają zamiast przyciągnąć czytelnika. Przytacza ogromną ilość opinii biegłych i psychologów, po czym nie zgadza się z nimi i narzuca własną opinię. Sam sobie zaprzecza pisząc np. iż motywem seksualnym jest penetracja narzędziem ciała a później pisze, że to jednak dywagacje nie mające twardej teorii. Autor wręcz "popłynął" wnioskami, że dzieci ssające pierś matki mogą dawać początki kanibalizmu. Swoje spostrzeżenia często tłumaczy tym, że dziecko po prostu może nie pamiętać konkretnych zachować, sytuacji związanych z jego rozwojem socjalno-psychologicznym, ze względu na wiek dziecka. Większość teorii Pana Stukana do mnie nie przemawia, bardziej rzeczowe aspekty przedstawił np. profiler z 1988 roku J.E. Douglas, którego i tak autor skrytykował. Ponadto, miałem niestety pośredni kontakt z Panem Stukanem kupując od Niego książkę i zachowania samego autora pozostawiają wiele do życzenia (nie miało to wpływu na opinię treści zawartych w książce).

"Seksualni seryjni mordercy" to niezwykle cenna monografia szczególnie,że prac tego typu jest bardzo niewiele na rodzimym rynku wydawniczym.Już sam tytuł przykuwa uwagę, lecz rzecz nie w tytule,a w treści jaką porusza autor na kartach tej książki.Odnajdziemy tutaj osiemnaście profili psychologicznych w raz z modus operandi mniej lub bardziej znanych seryjnych morderców, na tle seksualnym - co sugeruje również sam tytuł pracy.Należy także wyszczególnić jej przejrzysty koncept,gdyż autor przed omówieniem poszczególnych przypadków przedstawia czytelnikowi odrębnie pojęcie:sadyzmu, masochizmu,nekrofilii oraz kanibalizmu, w raz z kryteriami diagnostycznymi,typologią oraz etiologią dopasowując do każdej z tych perwersji, po sześć różnorodnych (mimo, że z tożsamej perwersji) przypadków sprawców.Zarówno w działaniu czy pochodzeniu (znajdziemy tu sprawców obcego pochodzenia,ale również rodzimego).Przykładowo sprawcy nekrofilni scharakteryzowani przez autora to: Jeffrey Dahmer, Edmund Kolanowski,John Gacy,Theodor Bundy, Edmund Kemper, a także Edward Gein. Warto także nadmienić,iż autor wyraża własny punkt widzenia podejmując się ciekawych interpretacji na temat sprawców oraz wplata różnorakie ciekawostki np.tworzenie się osobowości"normalnego" człowieka,a "psychopaty" czy przytacza znaczenia niecodziennej terminologii np.nekrolatria lub mysofilia. Całość pracy uzupełnia "dodatek", w którym autor pod koniec przedstawia "sprawy sporne nierozwiązane i ciekawe" gdzie opisuje trzy odmienne i zagadkowe typy zabójców m.in.klasyczny już pierwowzór mordercy,czyli Kuby Rozprówacza. Łącznie w książce autor przedstawia czytelnikowi dwadzieścia jeden przypadków morderców, które mimo iż budzą odrazę , to wciąż pozostają fascynujące i ponadczasowe.

Książka rzetelnie opisuje wszsytkie przypadki różnych seksulanych morderców. Język ciekawy, prosty, nie zabardzo skąplikowany. Wszelkie specjalistyczne pojęcia dobrze wytłumaczone. Jedna z lepszych pozycji z tej tematyki jakie przeczytałam.
Niech nikogo nie zmyli jej mała objętość. Treściowa jest naprawdę obszerna!

Niech nikogo nie zmyli jej mała objętość. Treściowa jest naprawdę obszerna!

Opisy przypadków sadyzmu seksualnego, nekrofilii i wampiryzmu i kanibalizmu seksualnego.
Książka jest polecana przede wszystkim psychologom, seksuologom a także osobom zaangażowanym w ściganie przestępców, to dobrze bo nie wiem czy każdy to zniesie. Szczegółowe opisy jakich dokonali sprawcy przedstawienie w książce Pana Jarosława Stukana naprawdę wywołują skrajne emocje.
Autor przedstawia wiele czynników prowadzących do tego że człowiek zamienia się w bestię i zabija w serii. Podkreśla że każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, śledząc jego życiorys od najmłodszych lat.
Po takiej lekturze, wielokrotnie już podkreślałam przy tego rodzaju pozycjach, zaczynam mieć większe obawy w kwestii wychowania własnego dziecka. Jak bardzo trzeba zwracać uwagę na prawidłowy rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka żeby nie wychować bestii w ludzkiej skórze.
Pozycja skłania do wielu refleksji, naprawdę dobra literatura faktu, fachowe opinie no i nie zabrakło historii Kuby Rozpruwacza, autor nadmienia że nie mogło tej historii zabraknąć bo było by to potwarzą dla każdego antropologa kultury i nie tylko.

chrome-extension://mhjfbmdgcfjbbpaeojofohoefgiehjai/index.html
Recenzja Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze:
Jarosław Stukan
Wydawnictwo PSYCHE, Zdzieszowice 2014
ISBN: 978-83-941254-0-0, oprawa miękka, s. 240
Opis:
Krótka, choć treściwa monografia niewątpliwie zasługująca na uwagę. Jest to jedyna
obecnie na polskim rynku wydawniczym pozycja stanowiąca swoiste „kompendium
wiedzy” na temat problematyki seksualnych seryjnych morderców, pomimo swoich
niewielkich gabarytów.
Czytelnicy przyzwyczajeni jednak do niezwykle precyzyjnych i dogłębnych analiz
autorstwa Jarosława Stukana, jakie przedstawiał m.in. w „Diagnozie ryzyka
samobójstwa” mogą poczuć niedosyt. Omawiane bowiem na wstępnie każdego z
rozdziałów w sposób „szczątkowy/zachowawczy” zagadnienia mogą okazać się dla
czytelnika niewystarczające − wymagające zdobycia uzupełniających informacji we
własnym zakresie. Niewykluczone jednak, że zamysłem autora było pobudzenie
czytelnika do własnych poszukiwań.
Publikacja, poprzedzona wstępem, składa się z 4 rozdziałów o następujących tytułach:
1. Sadyzm seksualny
2. Nekrofilia
3. Wampiryzm i kanibalizm seksualny
4. Sprawy sporne nierozwiązane i ciekawe
Autor w problematykę kolejnych perwersji wprowadza czytelnika przedstawiając kryteria diagnostyczne właściwe dla każdej z nich. Teoretyczny wstęp ułatwia prześledzenie analizy przypadków seksualnych seryjnych zabójców jakie wybrał autor.
Nie do przecenienia jest dobór opisywanych i analizowanych w monografii sprawców.
Wydaje się, że głównym kryterium doboru jakim kierował się autor, jest ich
różnorodność: odmienność mechanizmów tworzenia się: zaburzeń, skłonności do
skrajnych perwersji, czy skłonności do zabijania, a także odmienność działania sprawcy – w zakresie tej samej perwersji.
Wydaje się, że autor kieruje się myślą, że „Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn.”, skupia się bowiem przede wszystkim na wskazaniu czynników decydujących o tworzeniu się m.in. zaburzeń, czy skłonności do skrajnych perwersji, które upatruje w dzieciństwie, w procesie socjalizacji, kiedy to jego zdaniem tworzy się „tożsamość zabójcy”. To stanowi niewątpliwy walor. Wysiłek jaki autor wkłada w próbę wyjaśnienia mechanizmów przemocy seksualnej, parafilii seksualnych, motywacji jakie kierowały poszczególnymi opisywanymi w książce sprawcami – seryjnymi zabójcami – zasługuje na uznanie.
Warto zwrócić uwagę, że autor nie unika konfrontacji, często poddaje w wątpliwość
opinie orzekających w sprawach biegłych, jednocześnie szeroko argumentując i
wyjaśniając czytelnikowi tego powody.
Część merytoryczną zamyka wykaz źródeł, z których czerpał autor, wśród których
większość to zagraniczne publikacje książkowe, przedruki z Internetu oraz dostępne tam pliki audiowizualne. Liczba pozycji w bibliografii problemu wynosi 90.
Niewątpliwie monografia nie należy do literatury łatwej, nie tylko ze względu na jej kontrowersyjny temat − wagę i charakter analizowanych zbrodni, czy zawartych w
książce opisów, stanowi jednak cenne źródło wiedzy dla prokuratorów, policjantów czy sędziów zajmujących się sprawami karnymi.
Pozycja jest rekomendowana osobom zainteresowanym psychopatologią zabójców
skrajnego typu, skierowana w szczególności do psychologów, psychiatrów, śledczych,
profilerów policyjnych.

chrome-extension://mhjfbmdgcfjbbpaeojofohoefgiehjai/index.html
Recenzja Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze:
Jarosław Stukan
Wydawnictwo PSYCHE, Zdzieszowice 2014
ISBN: 978-83-941254-0-0, oprawa miękka, s. 240
Opis:
obecnie na polskim rynku wydawniczym pozycja...

Zarówno tytuł, jak i mroczna, wyrazista okładka przywodzą na myśl lekturę mocną, którą najlepiej zacząć czytać późnym wieczorem i nie potrzeba do niej filiżanki kawy.
Sadyzm, masochizm, wampiryzm i kanibalizm seksualny, nekrofilia - taka tematyka z pewnością poruszy każdego, bez względu na to, czy ma on ochotę o tym czytać czy nie. Jednak ... tę pozycję mogę z przykrością nazwać USYPIACZEM.
Jako rzecze okładka:
"Autor wprowadza czytelnika w zakres tych zagadnień nie tylko poprzez obszerny opis przypadków...". Niestety nie. Opisy są zwięzłe i pozbawione polotu. Niektóre zajmują kilka kartek, ale nie znaczy to, że są szczegółowe. "..., lecz również eksploatację tych zagadnień na gruncie naukowym". Ta naukowa eksploatacja wygląda mniej więcej tak: "Wkrótce na własną rękę zaczął łapać inne małe zwierzęta, które zazwyczaj dusił. W taki też sposób mający wówczas 5 lat Peter (należy zaznaczyć, że to niezwykle wcześnie)..." NAPRAWDĘ?! Trzeba zaznaczać, że to niezwykle wcześnie?! Cum on...
Znużenie i rozczarowanie - tyle pozostało po lekturze. Jarosław Stukan niestety na pisarza się nie nadaje.

Odradzam. Strata czasu. Nie jest to ani książka stricte naukowa, ani dokumentalna, ani publicystyczna. Wielu z tych zboczeńców dorobiło się porządnych biografii i nie tylko. Radzę sięgnąć po nie.

Pan Jarosław. Pan Jarosław jak to Pan Jarosław zawsze przystępnie przedstawi zawiłość psychiki morderców. Widać wyraźną fascynację, a w związku z przedstawionymi przez autora PW (premordercze wskazówki) oraz spoglądając na tytuły prac Pana Jarosława ... no dobrze, że w ten sposób się on realizuje. Co do treści, jasno na białym (cytując klasyka) przedstawiono typy, zachowania i krótką biografię poszczególnych morderców. Ze zdziwieniem poczułem nagle sympatię do takiego Edmunda Kempera, z kolei Ted Bundy jakby stracił w moich oczach. Z przykrością muszę również stwierdzić, że tak miły i sympatyczny w wywiadach Jeff Dahmer nagle stał się niekochanym i rzeczywiście nieszczęśliwym, ale szaleńcem. Zdecydowanie warto się zapoznać, więcej rzeczowych informacji niż niepotrzebnej ekscytacji. Podane tak, że nawet ktoś kompletnie nie w temacie zrozumie o co w tym wszystkich chodzi.

• Psychologia
  • True crime
  • Szukam
  • Kryminalistyka
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki Seksualni seryjni mordercy