Fotografowanie mężczyzn. 500 kreatywnych ujęć

Okładka książki Fotografowanie mężczyzn. 500 kreatywnych ujęć
Michelle Perkins Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
500 Poses for Photographing Men: A Visual Sourcebook for Digital Portrait Photographers
Helion
2013-01-01
2013-01-01
Piotr Cieślak
fotografika fotografia cyfrowa mężczyźni

To musiała być fajna książka w latach 90. Kto tak jeszcze fotografuje? Wśród wielu zdjęć zaledwie kilka zasługuje na zainteresowanie.

Aparaty w dłoń ;) ...

Fotografia męska... piekielnie ciężka rzecz ;) ... Głównie dlatego, że faceci, bądźmy szczerzy, dużo mniej chętnie pozują do zdjęć niż kobiety. Co za tym idzie, współpraca na linii fotograf - "obiekt" jest mocno utrudniona, ponieważ "obiekt" (pomijając oczywiste wyjątki w osobach profesjonalnych modeli) uważa współpracę przed obiektywem za wysoce nienaturalną ;) ... Stąd, w dużej mierze, pomysł na tę książkę.

Pomysł sprowadza się do tytułowych 500 kreatywnych ujęć. I, wiele w tym prawdy, inspiracje wszelakie można tu bardzo łatwo odnaleźć. W każdej z możliwych konwencji - plenery, wnętrza, portrety twarzy, trzy czwarte, portrety całej sylwetki (ważna rzecz bowiem - książka poświęcona jest głównie portretom). Książka jest pomocna zarówno profesjonalistom jak amatorom, wszak o zaczerpnięte z niej inspiracje głównie chodzi ;) ... Dla amatorów jednak jest dodatkowo o tyle pomocna, że zawiera wiele użytecznych wskazówek sprzętowych, czy technicznych, jak porady dotyczące operowania światłem, czy sposoby na samo choćby ustawienie modela. Przydatna rzecz.

Książka na piątkę z plusem :) , biorąc się jednak za robienie zdjęć trzeba przede wszystkim pamiętać o kilku rzeczach - o wizji, pomyśle, o nawiązaniu fajnego kontaktu, i to od początku, z fotografowaną osobą. Bez tego ani rusz. A jeśli w trakcie długiej lub krótkiej choćby sesji ma być fajnie... wizja, pomysły i współpraca muszą być..

Jeśli lubicie robić zdjęcia, to, nieważne na jakim etapie zaawansowania jesteście, ta książka jest właśnie dla Was :)

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Helion za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Aparaty w dłoń ;) ...