Kazania

1989-01-01
Michał Fostowicz-Zahorski
buddyzm zen

więcej Więcej

Książeczka zawiera trzy kazania, przypisywane przez tradycję Bodhidharmie, ojcu duchowemu buddyzmu Zen, w których wykłada on swoją doktrynę o Pustce. Pierwsze kazanie przedstawia podstawę doktryny, zrównuje Umysł, Buddę i Pustkę. Drugie kazanie opisuje Drogę, która pozwolić ma na samopoznanie Umysłu, czyli na osiągnięcie oświecenia. W końcu trzecie kazanie rozwiewa...

Zbiór kazań uważanych za jedyne autentyczne teksty pierwszego patriarchy buddyzmu zen. Inspirujące do myślenia, wskazujące na wewnętrzne znaczenie praktyki i krytykujące jedynie puste zewnętrzne przejawy rytuałów. Bodhidharma podkreśla wielokrotnie, że najważniejsze jest, by rozpoznać naturę własnego umysłu.

• 000 Nie chcę czytać, ale mam (miałam)
  • Filozofia
  • Filozofia / Religie