Adolf Hitler. Nieznane sceny z życia

Amber
2013-04-23
2013-04-23
Kamil Kuraszkiewicz
Hitler nazizm wojna trzecia rzesza

Patrick Delaforce odważnie skupił się tylko na tych faktach, które dla przeciętnego człowieka mogą stanowić pewnego rodzaju ciekawostki. Jednak osoby znające się na historii nieco lepiej, zdecydowanie nie zostaną porwane treścią tej pozycji. Powtarzanie pewnych wątków, a także brak konsekwencji w trzymaniu się chronologii i kontynuacji już wspomnianych informacji sprawiają, że "Adolf Hitler - nieznane sceny z życia" to książka mniej porywająca, niż mogłoby się wydawać. Mimo wszystko dobrze było odświeżyć sobie główne postaci stojące za Hitlerem i przebieg niektórych wydarzeń z okresu II Wojny Światowej. Polecam podejść do tej pozycji bez nadmiernych oczekiwań.

Książki o tematyce historycznej to jedne z moich ulubionych. Zwłaszcza jeśli chodzi o postacie, które wywarły wielki wpływ na losy świata. Ta pozycja niestety nie spełniła do końca moich oczekiwań. Spodobała mi się forma, którą przyjął autor - opisywanie życia Hitlera i ludzi, którzy go otaczali w formie którtkich sekcji oddzielonych od siebie tytułami. Zabieg ten byłby jak najbardziej trafny gdyby nie zaburzona chronologia. Ilość postaci, które otaczały Hitlera jest na tyle duża, że można się zgubić. Dodatkowo zaburzone ułożenie ciekawostek nie pomaga w dokładnym przeanalizowaniu wszystkich faktów. W pewnym momencie książki miałam wrażenie, że skaczę pomiędzy kilkoma różnymi sprawami, które nie miały ze sobą za wiele wspólnego. Plus za zdjęcia, które też nie są do końca dobrze ułożone i dobrane do opisów. Z książki dowiedziałam się kilka interesujących faktów, których wcześniej nie wiedziałam. Pomimo pewnych niedociągnięć książkę czytało się na tyle dobrze i szybko, że przeczytałam ją w niecałe 3 dni.

Pomysł na książkę bardziej chwytliwy, niż dobrze zrealizowany. Książka niczego nowego o Hitlerze nie mówi, a jej organizacja jest nieco irytująca, bo składa się ona z mnóstwa krótkich tekstów. Krótkich, a co za tym idzie pobieżnych. Nawet jeśli któryś z tematów można by uznać za ciekawy, to autor tylko napomyka o nim, po czym biegnie do następnego. Plusem książki jest sporo zdjęć, szczególnie ciekawe są te z młodości Hitlera.

Inna biografia Adolfa Hitlera. Wiarygodna, pełna dokumentujących całość zdjęć, interesujących faktów, wielu nieznanych ciekawostek.

Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Cieszyły mnie liczne zdjęcia w książce.

To nie jest książka godna polecenia. Dla osób, które znają publikacje o Hitlerze i Trzeciej Rzeszy jest to wybór dobrze znanych już cytatów, o nie zawsze zrozumiałym kluczu podejmowania decyzji o ich wyborze. Dla osób, które natomiast chciałyby po raz pierwszy sięgnąć po książkę o tym tyranie i dyktatorze dostaną mozaikowy przegląd (co może być zachęcające) ale napisany słabym językiem i płytko prezentujący tę postać. W mojej ocenie lepiej by było, gdyby autor pozostał w armii.

Dawno nie miałam okazji sięgnąć po książkę o tematyce związanej z II wojną światową. Po podliczeniu książek, które przeczytałam w ubiegłym roku, obiecałam sobie, że wrócę do swoich historycznych zainteresowań. Na pierwsze spotkanie nie chciałam wybierać zbyt ciężkiej lektury, ale jednocześnie wolałam sięgnąć po coś ambitniejszego w wiadomościach i faktach. W taki właśnie sposób przeprowadziłam szybką selekcję i wyłoniłam z puli pozycję "Adolf Hitler. Nieznane sceny z życia". Szalę przeważył fakt, iż autor- Patrick Delaforce- ma za sobą wojskową przeszłość w okresie wojennym.

Faktycznie, użyty język jest bardzo przystępny, czasami przybiera formę gorzkiej prawdy, a nawet i czarnego humoru. Wszystko wskazywało na to, że lektura będzie dość lekka, ale nie zawsze tak było- często wymagała sporej dawki skupienia i uwagi. Na jej korzyść przemawiała zwięzłość faktów i informacji, dzięki czemu czytanie można było w każdej chwili przerwać i wrócić do niej choćby po dłuższym czasie.

Szczególnie interesujące wiadomości dotyczyły czasu do momentu objęcia władzy przez Hitlera. Dużo ciekawostek stawiało Führera w zupełnie innym świetle. Później, niestety, zostało zawartych za dużo ogólników, które nie były z nim związane, więc spokojnie można było je wyrzucić z druku. Część faktów była znana i nudna, ale znalazło się też wiele perełek, o których nie miałam wcześniej pojęcia. Nieraz spotkałam się ze sprzecznymi, a nawet fałszywymi wiadomościami. Najważniejsze było jednak to, że autor powstrzymał się od refleksji i oceny, przez co czytelnik faktycznie poznawał suche fakty, a nie czyjąś opinię na ich temat.

Chociaż z początku koteria Hitlera została przedstawiona wyraźnie, a na końcu książki zamieszczony został spis osób z nim związanych, to później z dużą łatwością można poplątać się w nazwiskach. W niektórych momentach, choć rzadziej, gubiłam się w wydarzeniach. Chociaż większość faktów przedstawiono w odpowiedniej kolejności czasowej, czasami chronologia została zaburzona, co negatywnie wpływa na percepcję informacji.

Wszystkie niedociągnięcia wynagradzają niespotykane fotografie, choć nie jest to równie cenny substytut. Owszem, część z nich znajduje się nie na miejscu, jednak warto im się przyjrzeć. Ale niezaprzeczalnie największym atutem są cytowane wypowiedzi Hitlera i osób z jego kręgu, ponieważ żadne opracowania nie są w stanie przekazać esencji specyficznych przemów, monologów i rozmów. Nawiązanie do oryginału dodaje autentyczności i nie zmienia zamierzonego sensu.

Książka ciekawa, choć należy czytać ją z dużą uwagą, mając z tyłu głowy wcześniej zdobytą wiedzę z zakresu tematu III Rzeszy i ogólnych wiadomości na temat II wojny światowej.

Zaletą książki są liczne zdjęcia. Niestety pozycja jest nudna, nie zaskakuje, a fakty są jedynie wymienione, a nie opisane i skomentowane. Podczas czytania brakowało mi refleksji autora, zagłębienia się w daną problematykę.

Ciekawa książka, dodatkowego smaczku daje fakt, że została napisana przez człowieka walczącego podczas II WŚ. Czyta się szybko i przyjemnie. Opisy są konkretne i zawierają odpowiedni "klimat",jest mnóstwo znakomitych fotografii.
Polecam wszystkim fanom postaci Adolfa Hitlera.

Polecam wszystkim fanom postaci Adolfa Hitlera.

Książka autorstwa Patricka Delaforce'a to zbiór chronologicznie ułożonych historii (mniej lub bardziej)znanych,które przedstawiają Adolfa Hitlera od samych narodzin aż do śmierci w 1945 roku.Ponadto pozycja ta wzbogacona jest o liczne zdjęcia uwieczniające Führera III Rzeszy wraz ze swoją świtą,Evą Braun,Blondi etc.
Nie jest to wybitnie odkrywcza pozycja pod względem życiorysu Hitlera, jednakże dzięki załączonym fotografiom ma się przed oczami głównych oprawców, którzy skazali na śmierć wiele istnień ludzkich.

Nie jest to wybitnie odkrywcza pozycja pod względem...

• Biografie
  • 2016