Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy

Prószyński i S-ka
2008-09-20
2008-09-20
Maciej Antosiewicz

Książka dla mało wymagającego czytelnika.
Lubię poznawać historię z punktu widzenia naocznych świadków. Jest w tych relacjach więcej szczegółów, emocji, poznaje się motywy postępowania, lepiej rozumie się strach i konieczność wyborów, jakich musieli dokonywać ludzie w tamtym okresie.
Po tę książkę sięgnęłam z polecenia i przyznam szczerze, że miałam dużo większe oczekiwania. Zaczęłam czytać z narastającą ciekawością, jednak po kilkunastu stronach, po zapoznaniu się z formą zawartej treści, czułam coraz większe rozczarowanie pozycją. Jak mówi opis książki: "35 niezwykłych postaci", ALE! w praktyce to oznacza 35 relacji niezwykłych ludzi streszczonych w trzech stronach. Dokładnie tak - średnio trzy strony dla każdego na opis tragicznych przeżyć z czasu II wojny światowej. W tym większość treści stanowi komentarz autora, jego subiektywne odczucia, wrażenia, wnioski.
Dla mnie ta książka to zbiór streszczeń książek, które mogłyby powstać na podstawie owych niesamowicie wstrząsających wywiadów, jak to raz za razem określa autor. To jest książka, którą śmiało można czytać z zaciekawieniem w szkole średniej, bardziej wymagający czytelnik będzie zawiedziony. Ja jestem.

Książka dla mało wymagającego czytelnika.

Książka składa się 35 esejów historycznych o cierpieniu, zemście, miłości i woli przeżycia. Autor odmalował w niej unikalne portrety ludzkiej psychiki, w których groza miesza się ze wzruszeniem, a okrucieństwo z miłosierdziem. Znalazły się tu zarówno sylwetki oprawców jak i tytułowych ofiar. Nie dotyczy tylko nazistów ale także wielkiej brytanii, japonii, rosji. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego. Trzeba wiedzieć, do czego zdolny jest człowiek. Aby się nigdy nie powtórzyło.

Jest to zbiór opowiadań. Nie wszystkie są tak samo ciekawe, jednak warto się zapoznać, ukazują spojrzenie z wielu stron na wojnę. Nie skupia się tylko na 'polskiej' części wojny, ale bierze pod lupę także inne kraje, nawet te odległe. Dowiedziałam się jakie szokujące rzeczy działy się równolegle np. w Japonii, o czym u nas się nie mówi. Nie żałuję czasu spędzonego nad tą książką, choć liczyłam po chichu, że zbrodniarze niemieccy będą się bili w pierś, co oczywiście nie nastąpiło.

Z przerażeniem czyta się tą książkę. Grupowe gwałty, morderstwa, różne życiowe decyzje...Lektury tego typu, które zawierają słowa i przemyślenia, myślę że są jednymi z najcenniejszymi świadkami historii. Książka odważna na wiele sposobów. Rees nie waha się nawet pisać o zbrodniach brytyjskich żołnierzy za co był często krytykowany. Jednym z wstrząsających fragmentów jest wywiad z japońskim żołnierzem, który opowiada o tym jak zgwałcił a potem z częścią plutonu zjadł kobietę. Po książkach Rees'a zawsze nachodzi refleksja, masa pytań, a głównym z nich jest pytanie "dlaczego?".

Najbardziej masakryczna i szokująca książka jaką trzymałem w ręku.

Najbardziej masakryczna i szokująca książka jaką trzymałem w ręku.

Dość poważnie skłania do głębszej analizy historii. Po jej przeczytaniu zrozumiałem, że nie można osądzać jakiegokolwiek człowieka, gdyż nigdy nie byłem w jego sytuacji. Polecam wszystkim, warta przeczytania!

Polecam !

Polecam !

Do czego zdolny jest jeden człowiek względem drugiego, w ekstremalnych czasach konfliktu zbrojnego... Mocna i wstrząsająca pozycja książkowa!

Dodaj cytat z książki Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy