Po australijskie złoto. O Sygurdzie Wiśniowskim

Okładka książki Po australijskie złoto. O Sygurdzie Wiśniowskim Marek Szyszko, Stefan Weinfeld
Okładka książki Po australijskie złoto. O Sygurdzie Wiśniowskim
Marek SzyszkoStefan Weinfeld Wydawnictwo: Sport i Turystyka Cykl: Polscy podróżnicy (tom 2) komiksy
32 str. 32 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Polscy podróżnicy (tom 2)
Wydawnictwo:
Sport i Turystyka
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
32
Czas czytania
32 min.
Język:
polski
Tagi:
Australia polscy podróżnicy
Średnia ocen

5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
Ocena 7,0
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki RELAX nr 38 Enrique Sanchez Abuli, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Hermann Huppen, Yves Huppen, Dariusz Janiczak, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Maciej Mazur, Mariusz Moroz, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Marek Szyszko, Karol Weber, Łukasz Zabdyr, Mariusz Zabdyr
Ocena 8,1
RELAX nr 38 Enrique Sanchez Abu...
Okładka książki Relax - Antologia opowieści rysunkowych. Tom 3 Janusz Christa, Marek Karmowski, Szymon Kobyliński, Witold Parzydło, Adam Radoń, Grzegorz Rosiński, Marek Szyszko, Zbigniew Wójcicki, Jerzy Wróblewski
Ocena 7,1
Relax - Antolo... Janusz Christa, Mar...
Okładka książki 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Katarzyna Babis, Wojciech Bem, Tomasz Biernacki, Wojciech Birek, Jerzy Bralczyk, Krzysztof Budziejewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Paweł Chmielewski, Artur Chochowski, Aleksandra Czubek-Spanowicz, Michal Derlacki, Andrzej Dusiewicz, Daniel Gizicki, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Zbigniew Kasprzak, Przemysław Kłosin, Jerzy Kochanowski, Tomasz Kołodziejczak, Berenika Kołomycka, Andrzej Łaski, Jacek Michalski, Janusz Morbitzer, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Niewiadomy, Paweł Niewiadomy, Andrzej Olaf Nowakowski, Maciej Parowski, Tomasz Piorunowski, Bogusław Polch, Jacek Przybylski, Adam Rusek, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Marek Szyszko, Witold Tkaczyk, Janusz Wyrzykowski, Robert Zaręba, Paweł Zych
Ocena 7,2
100 na 100. An... Katarzyna Babis, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ostatni Mohikanin Tibor Cs. Horváth, Ernö Zöràd
Ocena 6,1
Ostatni Mohikanin Tibor Cs. Horváth,&...
Okładka książki Bambi. Tam, gdzie słońce zachodzi seledynowo. Podróże Jamesa Cooka. Koncert kaprala. Janusz Christa, Tibor Cs. Horváth, Stefan Weinfeld
Ocena 6,2
Bambi. Tam, gd... Janusz Christa, Tib...
Okładka książki Kurs na półwysep Jork Janusz Christa, Adam Kołodziejczyk
Ocena 6,6
Kurs na półwys... Janusz Christa, Ada...
Okładka książki Relax - Antologia opowieści rysunkowych. Tom 2 Waldemar Andrzejewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Zofia Chmurowa, Janusz Christa, Mieczysław Derbień, Waldemar Kazanecki, Edward Lutczyn, Leszek Moczulski, Witold Parzydło, Grzegorz Rosiński, Jacek Skrzydlewski, Krzysztof Szwed, Marek Szyszko, Stefan Weinfeld, Jerzy Wróblewski, Zakasz
Ocena 7,4
Relax - Antolo... Waldemar Andrzejews...
Okładka książki Jankes na dworze króla Artura. Na motywach powieści Marka Twaina Tibor Cs. Horváth, Ernö Zöràd
Ocena 6,2
Jankes na dwor... Tibor Cs. Horváth,&...
Okładka książki Kazimierz Wielki - Casimir the Great Barbara Seidler, Marek Szyszko
Ocena 6,5
Kazimierz Wiel... Barbara Seidler, Ma...

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1239
822

Na półkach: ,

Spodziewałem się nie wiadomo czego, a dostałem kawałek sucharka, który nie zaspokoił apetytu strudzonego wędrowca. O ile szanuję dokonania Marka Szyszki (to on stworzył polskie ,,Karate Kid'' i miał udział w polskiej historii komiksu, no, niebagatelny, jednakże ta seria nie będzie należeć do najbardziej chwalonych). Brakuje tu niemal wszystkiego, z czego powinna się składać wyborna opowieść: brak solidnej dawki informacji o przebiegu wyprawy czy rozbudowanej sytuacji społecznej. Natomiast pochwalę za to, że napoczął temat o nieznanej mi postaci historycznej.

Sygurd Wiśniowski urodził się podczas zaboru austriackiego i we wczesnym wieku odkrył w sobie włóczęgę, który musi przemierzyć świat. Zaczynał od Turcji i Grecji, a tutaj dostajemy wycinek z Australii. Choć narracja prowadzi od wyspy Viti-Levu aż po Sydney - nie spodziewajcie się rozbudowanych atrakcji. Zawędrujemy poza australijskie stepy tonąc w gorączce złota i raz odwiedzając plantację niewolników, ale to nie jest wyborna uczta dla przygodo-maniaków.

Przeszkadza anachroniczna narracja, nie pomaga szybki montaż i niewielkich rozmiarów rozkład scen. Bardziej streszczenie niż solidna fabularna podbudowa. Wchodzi lekko, za lekko. Nie czuć znojów dalekiej podróży. Febra, jak szybko się pojawia, tak błyskawicznie znika i bohater cudownie uzdrowiony. Polscy podróżnicy zasługują na większy impet, na szersze omówienie. Mamy całą pulę mało znanych, niedocenianych włóczykijów, o których się nie debatuje w eterze czy w publicznych rozgłośniach.

Spodziewałem się nie wiadomo czego, a dostałem kawałek sucharka, który nie zaspokoił apetytu strudzonego wędrowca. O ile szanuję dokonania Marka Szyszki (to on stworzył polskie ,,Karate Kid'' i miał udział w polskiej historii komiksu, no, niebagatelny, jednakże ta seria nie będzie należeć do najbardziej chwalonych). Brakuje tu niemal wszystkiego, z czego powinna się składać...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
981
396

Na półkach: , ,

Drugi tom serii – „Po australijskie złoto” – kupiłem w 1987 roku mając 13 lat i mam egzemplarz do dzisiaj. Przeczytałem go dziesiątki razy. Z tego co pamiętam, miałem jeszcze w swoich rękach pierwszy, czyli „Prosto w paszczę smoka”, ale nie pamiętam czy to był mój komiks, czy pożyczony. Pozostałych trzech nawet na oczy nie widziałem. To był czas, kiedy komiksy znikały z księgarni i kiosków w zastraszającym tempie. Trza było mieć naprawdę fuksa i dodatkowo mieszkać w większym mieście, aby mieć szansę je kupić przed innymi. A że byłem maniakiem komiksów, a moja gminna miejscowość miała tylko 2 kioski, z czego w jednym siedziała zapijaczona, niemiła baba, to moje serce krwawiło dosyć często.
Wówczas też przez 3 lata próbowała funkcjonować mała księgarnia, ale padła, być może dlatego, że sprzedawał tam mój późniejszy nauczyciel od wuefu, nie wiem. Wiem, że kiedyś namówił mnie do kupna winyla (wtedy jeszcze górowały gramofony nad kaseciakami) Pink Floyd „Dark Side Of The Moon”, mówiąc, że to najlepsza płyta na świecie. Kupiłem za ostatnie pieniądze i przez następne pół roku gryzłem moją poduszkę ze złości, że tak dałem się nabrać na jakieś smęty, których nie da się słuchać. I tylko Samantha Fox z Dziennika Ludowego wisząca nad moim łóżkiem uśmiechała się do mnie lekko i ze zrozumieniem.

Komiks opowiada o wyprawie dwudziestojednoletniego chłopaka o gorącym tyłku nazwiskiem Sygurd Wiśniowski do Australii. Dowiedział się on, że odnaleziono tam żyły złota, więc zarażony gorączką spakował manatki i pełen nadziei szybkiego zarobku dał dyla na ten odległy dziki kontynent. Gdyby wiedział, że szukanie tego złota zajmie mu 10 lat (lata 1862 – 1872),i wróci do kraju bez grosza, to pewnie by się dziesięć razy nad wyjazdem zastanowił. No ale krew nie woda.
Oczywiście te 10 lat zostały ujęte w komiksie bardzo przekrojowo. Ale nie pozbawiło to emocji i świetnego ujęcia tamtych czasów. Historia nie rozsypuje się na kawałki i jest ciekawie opowiedziana.
Komiks się nie zestarzał, a wręcz za każdym razem kiedy do niego wracam odkrywam nową ciekawostkę.

Sygurd Wiśniowski z Australii słał do Polski korespondencję, która ukazywała się w gazetach. A po przyjeździe do kraju wydał wspomnienia z wyprawy „10 lat w Australii”. Potem wyjechał do Ameryki skąd również przesyłał relacje. Jego reportaże z podróży nalezą do klasyki reporterskiej.

Kiedyś za młodu kreska Marka Szyszki nie bardzo mi pasowała. Akceptowałem, ale nadmiar szczegółów lekko przytłaczał. Wolałem prostsze linie u Jerzego Wróblewskiego. Teraz bardziej doceniam kunszt rysunków Szyszki. Są naprawdę świetne. Szkoda, że zaraz po tej serii zrezygnował z komiksu.

Jak po więcej szczegółów to na Dziką Bandę:
http://dzikabanda.pl/teksty/felietony/pijac-ksiazki-czytajac-piwa-s03e08/

Drugi tom serii – „Po australijskie złoto” – kupiłem w 1987 roku mając 13 lat i mam egzemplarz do dzisiaj. Przeczytałem go dziesiątki razy. Z tego co pamiętam, miałem jeszcze w swoich rękach pierwszy, czyli „Prosto w paszczę smoka”, ale nie pamiętam czy to był mój komiks, czy pożyczony. Pozostałych trzech nawet na oczy nie widziałem. To był czas, kiedy komiksy znikały z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1897
386

Na półkach:

Ten komiks (z krótkiej niestety serii "Polscy podróżnicy") przypomina stosunkowo mało znaną, aczkolwiek niezwykle barwną postać Sygurda Wiśniowskiego. Przy okazji sprawny scenariusz Stefana Weinfelda i charakterystyczne, sugestywne rysunki Marka Szyszko, które doskonale sprawdzają się w opowiadaniu tej awanturniczej historii, zabierają nas ma kontynent australijski, ukazując gorączkę złota czy problemy niewolnictwa.

Ten komiks (z krótkiej niestety serii "Polscy podróżnicy") przypomina stosunkowo mało znaną, aczkolwiek niezwykle barwną postać Sygurda Wiśniowskiego. Przy okazji sprawny scenariusz Stefana Weinfelda i charakterystyczne, sugestywne rysunki Marka Szyszko, które doskonale sprawdzają się w opowiadaniu tej awanturniczej historii, zabierają nas ma kontynent australijski,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    12
  • Komiksy
    6
  • Chcę przeczytać
    4
  • Komiks
    3
  • 02.Komiksy
    1
  • 2019
    1
  • 2009
    1
  • Rok 2020
    1
  • W domowej bibliotece
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Po australijskie złoto. O Sygurdzie Wiśniowskim


Podobne książki

Okładka książki Eskorta René Goscinny, Morris
Ocena 7,0
Eskorta René Goscinny, Morr...
Okładka książki Thor 7 (1965). Jack Kirby, Stan Lee
Ocena 7,0
Thor 7 (1965). Jack Kirby, Stan Le...
Okładka książki Vigilante. Samozwańczy Stróż Prawa Jim Baikie, Alan Moore, Don Newton, Chuck Patton, George Pérez, Keith Pollard, Marv Wolfman
Ocena 6,4
Vigilante. Sam... Jim Baikie, Alan Mo...
Okładka książki Szkoła latania. Kajko i Kokosz. Wydanie urodzinowe! Łukasz Auguścik, Piotr Bednarczyk, Krzysztof Budziejewski, Nikodem Cabala, Janusz Christa, Marta Falkowska, Mieczysław Fijał, Krzysztof Gawronkiewicz, Ernesto Gonzales, Rafał Gosieniecki, Jakub Grochola, Piotr Hołod, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Magdalena Kania, Zbigniew Kasprzak, Sławomir Kiełbus, Jakub Kijuc, Adam Kmiołek, Berenika Kołomycka, Krzysztof Kopeć, Andrzej Łaski, Tomasz Lew Leśniak, Jacek Michalski, Piotr Nowacki, Marek Oleksicki, Wojciech Olszówka (ilustrator), Tomasz Piorunowski, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Norbert Rybarczyk, Tomasz Samojlik, Jacek Skrzydlewski, Wiesław Skupniewicz, Mateusz Skutnik, Michał Śledziński, Mikołaj Spionek, Agnieszka Surma, Przemysław Surma, Agnieszka Świętek, Urszula Szerszeń, Rafał Szłapa, Tomasz Tomaszewski, Przemysław Truściński, Krzysztof Trystuła, Marek Turek, Kajetan Wykurz, Zofia Żelazny
Ocena 8,1
Szkoła latania... Łukasz Auguścik, Pi...

Przeczytaj także