Gdańsk Sierpień 1980

1981-01-01
1981-01-01
8320201659
solidarność

To książka, po którą należy sięgnąć zwłaszcza dziś, aby nie zapomnieć, jak to było.

Popełniliśmy wtedy wiele błędów, ale zaczęliśmy wreszcie być solidarni wobec siebie i mieć odwagę zawalczyć o siebie, jakby zdawało się, z przeciwnikiem nie do pokonania.
Jak wiemy, dalej nie było łatwo. Ale tak to się zaczęło. Dalej popełnialiśmy i popełniamy błędy, ale historii nie wolno fałszować. I historię należy pisać obiektywnie. Historii nie powinni pisać zwycięzcy.

Książkę wydała oficyna niezależna, zatem bez cenzury. Jest zapisem stenogramu rozmowy ówczesnej komisji rządowej z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym w Stoczni Gdańskiej 23-31 sierpnia 1980. Wstęp napisała Anna Walentynowicz.
Jeśli jeszcze dziś ktoś ma wątpliwości, jak jest prawda tamtych czasów, zachęcam do sięgnięcia.

Przeczytała tę książkę w 1981 roku i tej wiosny po raz drugi, aby nikt nie robił mi już wody z mózgu.

Dodaj cytat z książki Gdańsk Sierpień 1980