Sto kluczy zen

Okładka książki Sto kluczy zen Claude Durix
Okładka książki Sto kluczy zen
Claude Durix Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza 3.49 religia
religia
Cent clés pour comprendre le zen
Oficyna Wydawnicza 3.49
1999-01-01
1999-01-01
83-8529004-9
Przemysław Ilukowicz
Buddyzm zen

Niesłychanie przystępna encyklopedia wiedzy o buddyzmie zen, która dostarczy niezbędnych informacji o tej religii i praktyce duchowej każdemu zainteresowanemu, jakiekolwiek by nie były powody tego zainteresowania.

Autor książki dr Claude Durix, chururg okulista, był jednym z pierwszych ludzi Zachodu, jacy w XX wieku zetknęli się z żywą tradycją zen i podjęli się wysiłku przeniesienia się na nasz teren kulturowy. O swoim osobistym zaangażowaniu i doświadczeniu zen mówi on na kilku stronach wstępu, gdzie zastanawia się też nad tym czym zen może być dla cywilizacji Zachodu.

Książka, jako się rzekło ma postać słownika-encyklopedii złożonej ze stu haseł w odwrotnej kolejności alfabetycznej od Z do A. Pierwszy jest oczywiście zen... Lecz jeśli ktoś myśli, że dostanie tu gotowe szkolne definicje wszystkich pojęć, jest w błędzie. Oczywiście w wielu hasłach zawarte jest i trochę uczonej encyklopedycznej wiedzy będących wynikiem długich studiów i gromadzonej latami erudycji. Hasła te mają jednak cudownie otwartą formę, pełne są anegdot, humoru i wskazań raczej do własnych przemyśleń niż gotowych recept. Autor dobrze wie, że takich nie ma, że o tym decyduje indywidualne przeżycie i własna niepowtarzalna droga.

Toteż styl tego niby słownika jest bynajmniej nie słownikowy czy encyklopedyczny, a zaskakująco gawędziarski i potoczysty. Słowa uznania należą się autorowi także za to, że podjął się wyjaśnienia europejskiemu czytelnikowi wielu błędnych przesądów na temat buddyzmu, co doskonale widać np. w haśle Nirwana. Każdy kto odważy się publicznie mówić o buddyzmie, powinien się z nim zapoznać.

Słowem, jest to dla mnie jedna z najpiękniejszych książek o zen, jaką napisał autor z zachodniego kręgu kulturowego. Wolna od wszelkiego dogmatyzmu, otwarta w formie i treści, nienarzucająca nikomu niczego, a przy tym uroczo dowcipna i bezpośrednia

"Sto kluczy zen" jest małym kompendium wiedzy o buddyzmie zen. Jednak poleciłabym ją dla osób zainteresowanych tematem teoretycznie. Jak sam autor przyznaje, zen to głównie praktyka. Postępując w tym duchu, po przeczytaniu powinniśmy odrzucić tą książkę i iść swoją drogą.

• Buddyzm
  • Buddyzm - posiadam