Koniec niewinności

KenGoKang
17.11.2020
Okładka książki Dzieci Diuny Frank Herbert
Średnia ocen:
7,5 / 10
3051 ocen
Czytelnicy: 5763 Opinie: 115

Żywot człowieka, moi drodzy, wypełniony jest tęsknotami i czekaniem. Czasem owo czekanie, niczym przysłowiowe wypatrywanie Godota, okazuje się czynnością bezsensowną i z góry straconą na porażkę. Żywię jednak w swoim umiłowaniu rzeczy błahych głęboką nadzieję, że przyjdzie taki moment, gdy otworzą się kina i wejdzie do nich nowa ekranizacja „Diuny”.

Na razie szary żywot ubarwiają mi książki i z chęcią powracam do kolejnych części cyklu Kronik Diuny. Franka Herberta przedstawiać chyba nie muszę, podobnie jak powyższego tytułu. Sam pisarz przyznał, iż nie spodziewał się podobnego sukcesu swego dzieła. Koncentrował się jednak na tym, na czym mu zależało najbardziej, czyli dostarczeniu czytelnikom znakomitej rozrywki. I to, moi drodzy, udało mu się jak mało komu.

Nie dziwię się, że „Diuna” postrzegana jest jako powieść kultowa. Herbert wykreował w niej rozległe, bardzo skomplikowane uniwersum oraz szalenie wyraziste, niebanalne postacie, często tragiczne uwikłane w nici przeznaczenia. Młodym bohaterom można kibicować, lecz można się również obawiać, jeśli uda się im zwyciężyć. Nigdy bowiem nie wiadomo, mimo posiadanego przez nich zmysłu jasnowidzenia, dokąd zaprowadzi ich wybrana ścieżka.

„Dzieci Diuny”, jak sam tytuł wskazuje, skupiają się na losach potomków Muad’Diba: Leto i Ganimy. Bliźnięta, będące pod opieką opętanej przez złego ducha Alii, muszą walczyć z różnymi przeciwnościami losu. Podobnie, jak w przypadku dwóch poprzednich części, akcja powieści toczy się szybko i płynnie. Nie ma tu miejsca na chwilę przestoju czy nudę. Bez wątpienia Herbert odznaczał się niezwykłą umiejętnością w tworzeniu światów angażujących czytelnika na najwyższym poziomie.

Są cykle, które rozpoczynają się mocnym uderzeniem, a później stopniowo tracą swoją siłę rażenia. Znacznie rzadziej zdarza się, iż przeciętna pierwsza część zwiastuje lepsze i ciekawsze kontynuacje. W przypadku Kronik Diuny pierwszy tom pozostaje zdecydowanie najlepszy, najbardziej dynamiczny i spójny. Herbertowi udało się jednak utrzymać wysoki poziom jej kontynuacji, dzięki czemu do napisanej w 1976 roku powieści nadal warto powracać.

Ewa Szymczak

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd