Jakie książki polecają Bill Gates, Barack Obama, Elena Ferrante i Dolly Parton?


Nie wiecie co czytać? Z pomocą przychodzą… znane osoby. Swoje czytelnicze propozycje opublikowali niedawno Barack Obama, Bill Gates, Dolly Parton i tajemnicza pisarka Elena Ferrante.
Zobacz pełną treśćLista wypowiedzi [47]



"Moja znikająca połowa" brzmi ciekawie. "Oral History" może być również ciekawe :)
Generalnie, wybierając książki sugeruję się instynktem, ale miło jest poczytać rekomendacje ludzi z pierwszych stron gazet :)
Jedno ale... nie ma literatury islandzkiej :)
To ja polecam z islandzkiej trylogię Einara Karasona: Wyspa diabła
Złota wyspa
Ziemia przyobiecana
Miłej...


Nie znajdę tu .Nic dla siebie.Jakiś mocny horror ,by polecili.Coś może Eda Lee.

Niekoniecznie. Po prostu mam przesyt literatury amerykańskiej, czy jak kto woli angielskojęzycznej, chociaż to nie zawsze to samo
kasiaman55, niestety, ale w przypadku wielu list tworzonych przez Brytyjczyków czy Amerykanów dominują pozycje anglojęzyczne. Proza światowa spoza anglosaskiego kręgu kulturowego jest traktowana po łebkach - widać to zresztą po rynku wydawniczym (swego czasu w artykule "https://www.redalyc.org/pdf/1345/134549291005.pdf" poświęconym teorii przekładu znalazłem informację, że...
więcejDlatego Ambrose mam nadzieję na to, że jednak zaczną ukazywać się podobne propozycje książek do przeczytania utworzone przez polskich albo europejskich twórców świata kultury.
@Ambrose - odnoszę wrażenie, że u nas jest podobnie na rynku przekładów. 95% to tłumaczenia z angielskiego, a większość pozostałych posiada dofinansowania do przekładu ze strony instytutów kulturalnych tych krajów. Dodaj do tego marketing anglosaskich wydawnictw, które z każdego absolwenta creative writing robi drugiego Szekspira.
Problem znam z autopsji, bo ciekawi mnie właśnie ta proza spoza anglosaskiego kręgu kulturowego i nieraz faktycznie trudno jest znaleźć rzetelne źródło informacji na temat książek wydawanych przez autorów i autorki "z zewnątrz".
Ale żeby nie było, że tylko narzekam, to dodam, że dla ciekawych świata dobrym kołem ratunkowym są serie wydawnicze. Ze starszych z czystym...
Zgadzam się w KIKu jak najbardziej można znaleźć bardzo ciekawe smaczki, jak również wydawnictwo Nike(chociaż jak dla mnie bardzo drobny druk moje biedne oczy mocno nadwyręża niestety) i podobnie Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich jest jak najbardziej godna polecenia.
Dodam jeszcze wydawnictwa, które mają swoje specjalizacje: Książkowe Klimaty (w tym serie: czeskie klimaty, słowackie klimaty, tureckie, bałkańskie, rumuńskie), Amaltea (literatura rumuńska), Afera (literatura czeska), Dowody na istnienie (czeska) i Smak Słowa (teraz - literatura skandynawska, kiedyś - z kręgów kultury arabskiej).
Jeszcze była - niestety już nie kontynuowana (i niedostępna na czytniki) seria Wydawnictwa Czarne - Inna Europa, Inna literatura - czyli cały wschód Europy (w tym południowy) plus Niemcy i Austria. Z kolei Wydawnictwo Akademickie Dialog publikuje prozę (i nie tylko) z bardzo szeroko rozumianego Orientu, od krajów arabskich do dalekiego wschodu. A generalnie świetne pozycje...
więcejEch, jeśli prześledziłabym historię swojego czytania, to na studiach zenitu sięgało moje zainteresowanie literaturą amerykańską i w ogóle Zachodem (mało wtedy nie interesowała mnie literatura europejska, zwłaszcza z krajów środkowoeuropejskich), potem iberoamerykańską (seria Wydawnictwa Literackiego - chciałam mieć natychmiast każdą nowość, ale nie było to możliwe) i...
więcej
Myślę, że takich skarbów jest mnóstwo i większości niestety nie odkryjemy, a szkoda.
A przy okazji wydawnictwo Kwiaty Orienty specjalizuje się - podobno - w literaturze koreańskiej.
Czerpię ile się da z twoich awito propozycji czytelniczych, na razie są to bardzo udane wybory i mam nadzieję, że tak będzie nadal.
Też podobnie jak ty w latach studenckich dominowała w mojej bibliotece literatura amerykańska i fascynacja Zachodem w ogóle. Z czasem przyszedł moment na sięganie po ambitniejszą, trudniejszą i bardziej wymagającą literaturę europejską (m.in....
Dzięki @Aguirre Szukam interesującej książki z Korei i w Kwiatach jest ich sporo (jak i z innych azjatyckich krajów).
Z europejskich polecam zatem: Człowiek, który znał mowę węży z Estonii, Wyspa diabła z Islandii i Praga Noir z Czech
Do tych niszowych wydawnictw dodałbym jeszcze "Pogranicze" z Sejn i ich serie Meridian, z tłumaczeniami literatury środkowo i wschodnioeuropejskiej oraz bałkańskiej. M.in. Ismail Kadare , Grigorij Kanowicz , Dragan Velikić , Georgi Gospodinow
więcej

A ja mam pytanie o sformułowanie: <<„Ślepy zabójca” od Margaret Atwood" >>. Skąd to się bierze (widziałem coś podobnego na jednej stronie o e-bookach)? "Pan Tadeusz" od Adama Mickiewicza?
Może tak jak torebka od Gucciego, czy garnitur od Bossa, niedługo książka będzie pochodziła od..., stanie się towarem marki ... (tu wstawiamy nazwisko znanego pisarza - np. Margaret Atwood?) :-)
Notabene twórczość Atwood to klasa sama w sobie, a Ślepy zabójca jest genialny. Sformułowanie "Ślepy zabójca" od... brzmi pogardliwie; mam...


Książek przez polecanych przez Gaetsa na pewno nie będę czytać. W obecnej sytuacji on nie jest moim autorytetem, zresztą nigdy nie był.
Jakoś nie spodziewałam się po Gate’sie (?) czegoś innego niż guru-poradniki :)
Urocze :) "W obecnej sytuacji on nie jest moim autorytetem, zresztą nigdy nie był." Niech zgadnę: to ON zaplanował pandemię i chce szczepionkami wszczepiać ludziom czipy aby przeprowadzić depopulację. Trafiłem? :)
Zaplanował, by wszczepiać ludziom sterujące ich wolą chipy, które w kodzie kreskowym zawierają znamię bestii. Chce przejąć władzę nad światem, bo bycie najbogatszym, to dla niego za mało. Nareszcie, wprowadza swój misternie ułożony plan w życie. Książki, które poleca zawierają tajne kody, zdradzające sposób na przejęcie kontroli.
Nie sądziłam, że foliarze i...
... w końcu wydać dzisiaj książkę może każdy. A skoro jest napisane to musi być prawda. Chociaż, dla nich wystarczy, ze jest na YouTube i już jest prawdą ;)
Jednymi słowy, nieograniczona swoboda wypowiadania się zapędziła ludzkość w kozi róg. Dla leniwego, zakorzenionego w pierwotnych instynktach umysłu, nawet mem jest prawdą. Na co komu nauka, badania, doświadczenia, rozważania, próby, wysiłek? Przerobienie wszystkiego wymaga zużycia poznawczej energii. Wystarczą obrazki z podpisami i tweet'y.


chciałabym zobaczyć takie polecenie z naszego podwórka; dajmy na to: Beata Kozidrak, Aleksander Kwaśniewski, założyciel CD Projekt, Sylwia Chutnik

Znane osoby są opłacane by robiły jakąś reklamę i myślę że już wielu o tym wie... Chyba.
No cóż, nie na co dzień stawia się mnie na równi z takimi osobowościami jak Gates czy Obamą. Ale co tam, pomarzyć zawsze można. Życzę w takim razie miłego wieczoru temu "rozsądkowi".
Nie wiem, czy jest się z czego cieszyć. W końcu są "opłaceni". Zapewne, masońskimi pieniędzmi.


Poprawicie w koncu tego 'Michelle'a Alexandra', ktory tak naprawde jest Michelle Alexander bo jest kobieta??

Pisać, jakie ksiązki polecaja psychopaci Gates i Obama... Obrzydliwość!
Kaczyński i Rydzyk - też obrzydliwe typy.
Jędraszewski - chwała mu. Takich pogromców Julek, potrzeba dla ratowania świata.
Świata to trzeba bronić przed brunatnymi, katotalibami i zidiocialymi kucami, których zatrzęsienie.
Magdaleno ! Młoda jesteś i rodzice Cię szczepili – dlatego mimo tych obdartych z mielinowych otoczek nerwów w mózgu postaraj się popatrzeć na to z góry – może dojdzie do ciebie, że lepszy katol, niż bandyta bez sumienia Wiluś Brama.
Dzięki temu "bandycie" w Afryce buduje się wodociągowe sieci i szkoły. Dzięki systemowi operacyjnego temu "bandyty" możesz rozprzestrzeniać przez internet swoje foliarskie brednie. Wszędzie, gdzie kościół jest beneficjentem władzy, następuje regres i wstecznictwo, bowiem najlepszym sposobem na przyciągnięcie wiernych do kościoła jest uczynienie ich bytowania nieznośnym....
więcej
Zapraszamy do dyskusji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post