forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Fantastyka na światowym poziomie - Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach? Miejska magia i gwiazdy popkultury

LubimyCzytać
utworzył 28.10.2011 o 11:50

Przed nami kolejny artykuł i związany z nim konkurs z cyklu "Fantastyka na światowym poziomie", który organizujemy wspólnie w Wydawnictwem MAG.

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach? Miejska magia i gwiazdy popkultury

Starsza pani miała wyjątkowe szczęście: w sklepie ze starociami natrafiła na Świętego Graala – kielich, do którego spływała krew z przebitego boku Chrystusa. Prawdziwi i legendarni rycerze poszukiwali tego naczynia przez całe średniowiecze. W domku starszej pani zjawia się rycerz Galaad i prosi o oddanie bezcennego skarbu. Kiedy ta odmawia, rycerz przynosi na wymianę coraz dziwniejsze przedmioty – od kamienia filozoficznego po jajo Feniksa. Oto jeden z przykładów wspaniałej wyobraźni literackiej Neila Gaimana – jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy postmodernizmu. Zamieszczone w zbiorku „Dym i lustra” opowiadania to popis wirtuozerii twórcy, który z łatwością porusza się po historii Europy jak i po świecie współczesnej kultury popularnej.

Lubimy historie, które już znamy. Człowiek, gdy przychodzi do wysłuchania opowieści, zmienia się w dziecko, proszące, by po raz pięćdziesiąty opowiedziano mu tę samą bajkę. Stąd wysyp remake’ów do sal kinowych i upupienie kolejnych twórców przy jednym temacie. Na tym tle Neil Gaiman – pisarz, poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, scenarzysta filmowy, radiowy, scenarzysta komiksowy, – wyraźnie się odcina, a jego twórczość, nasycona odniesieniami religijnymi, historycznymi, literackimi i mitologicznymi to dynamiczny trailer kultury z jej współczesnością i korzeniami.

Neil Richard Gaiman ma 41 lat, urodził się w roku 1960 w Anglii, w Portchester w hrabstwie Hampshire, pod znakiem Skorpiona. Zawsze ubiera się na czarno, wszystko, co nosi, od T-shirtu po płaszcz, zawsze jest czarne. Prawie zawsze ubiera ciemne okulary. Uwielbia koty. Od 1992 roku mieszka i pracuje w Stanach, w Minneapolis w stanie Minnesota. Przyznaje się do młodzieńczej fascynacji amerykańską Nową Falą SF z lat siedemdziesiątych - twórczością Samuela R. Delany'ego, Harlana Ellisona, Rogera Zelaznego. Przyznaje się również do związku z Polską. Jego dziadkowie pochodzili z Łodzi, skąd wyemigrowali przed II wojną światową.

Neil Gaiman jest jednym z najczęściej nagradzanych autorów; zasłużył za życia na swoje miejsce w panteonie najważniejszych twórców literackich, a „Dictionary of Literary Biography” zalicza go do największych żyjących pisarzy postmodernizmu. Jego animowana postać wystąpiła w kultowym serialu Simpsonowie, śpiewa o nim Tori Amos a sławni artyści malują jego portrety. Ale Gaiman nie daje się zaklasyfikować. Odnosi sukcesy w każdej dziedzinie, która się zajmuje; w dziejach kina zapisał się jako genialny twórca anglojęzycznego scenariusza do „Księżniczki Mononoke” – pierwszego japońskiego animowanego filmu dla dorosłych i dla dzieci, który zdobył uznanie na całym świecie. Obecnie pisze scenariusz do wartej 3 miliony dolarów ekranizacji klasyki chińskiej kultury- Podróży na Zachód, filmu w reżyserii czołowego producenta Zhang Jizhonga. W 2013 roku HBO rozpocznie emisję 6 sezonów serialu opartego na powieści Amerykańscy Bogowie.

Gaiman jest uznanym scenarzystą filmowym; według jego scenariusza BBC nakręciła seria telewizyjny, który następnie Gaiman przelał na papier. Tak powstała „Nigdziebądź” – powieść której pomysłu użyczyły nazwy stacji londyńskiego metra, a ducha - Gaiman. Ta wydana w 1996 roku książka uznawana jest przez krytyków za oficjalny debiut prozatorski autora. „Nigdziebądź” należy do gatunku literatury, w którym do realiów świata współczesnego przenikają elementy rodem z tradycji fantasy, dokładnie tak jak choćby w „Mistrzu i Małgorzacie”, gdzie tajemniczy przybysz z „magicznego świata” pojawia się w realiach współczesnej Rosji. Taki rodzaj literatury nazywa się „urban fantasy”.

Gaiman łączy w „Nigdziebądź” cechy urban fantasy z elementami horroru, humorem rodem z Douglasa Adamsa i stylem klasycznej literatury dla dzieci. Znany, nudny świat, w tym wypadku Londyn Nad, okazuje się połączony z istniejącą tuż obok krainą magii i niebezpieczeństw – Londynem Pod.

Gaimanowi zdarzało się także przerabiać swoje wiersze na prozę, jak również przenosić własne postacie z komiksu do powieści i z powrotem. Z podobną swobodą i przewrotnością Gaiman wykorzystuje dokonania różnych epok literackich i nurtów artystycznych.

Przejmując serię Sandman, pożeglował w stronę ambitnego synkretyzmu i pokazał, że komiks może być dziełem sztuki (przynajmniej w warstwie scenariusza – rysunki i kolory w Sandmanie to koszmar na jawie). W „Amerykańskich bogach”, najbardziej nagradzanej powieści fantastycznej w historii, dał dowcipną i inteligentną diagnozę wtapiania się grup etnicznych i narodowych w struktury społeczeństwa amerykańskiego, wykorzystując przy tym bóstwa z najróżniejszych religii. Jego „Koralina”- powieść sensacyjna dla dzieci - to udana odpowiedź na „Alicję w Krainie Czarów”, podróż do alternatywnego świata, gdzie ludzie mają guziki zamiast oczu. Wszystkie źródła zdaje się uważać za równe: Biblia to dla niego tak ważna inspiracja jak horrory Lovecrafta, czerpie też pełnymi garściami od starszych kolegów: olśniewający wizualnie film Mirrormask, do którego współtworzył scenariusz, to właściwie nowa wersja Labiryntu Jima Hensona, a oś intrygi zbudowano wokół pomysłu Stephena Kinga i Petera Strauba (Talizman). Gaiman nie miał kłopotów z przeniesieniem superbohaterów z uniwersum Marvela – X menów, Spidermana, Daredevila, dr Dooma i innych – do wiktoriańskiej Anglii. Jest autorem scenariuszy do kultowego „Doktor Who” i do „Babilon 5”.

Gaiman twierdzi, że jest pisarzem punkowym, a właściwie opowiadaczem: „Kiedy wpadnie mi do głowy pomysł na nową historię, myślę najpierw o tym, w jaki sposób najlepiej ją opowiedzieć. Najwięcej twórczej radości mam z tego zgadywania: czy to nowa powieść? A może film? Albo komiks? Nie wyobrażam sobie ograniczenia się do jednego medium.” W 2013 roku w Polsce zostanie wydana nowa wersja Amerykańskich Bogów, towarzysząc serialowi HBO. Zaś już wkrótce kolejne wydanie „Nigdziebądź”.

KONKURS! Mamy do rozdania 5 egzemplarzy książki „Chłopaki Anansiego” Neila Gaimana. Otrzymają je autorzy najciekawszych krótkich tekstów, rozpoczynających się od słów „Dla mnie Neil Gaiman to autor...”. Odpowiedzi wpisujcie jako komentarze w tej dyskusji.


Nagrody

Dla pięciu autorów najciekawszych tekstów mamy 5 książek "Chłopaki Anansiego" ufundowanych przez Wydawnictwo MAG


Chłopaki Anansiego - Jacek Skowroński
Chłopaki Anansiego

Autor : Neil Gaiman

Mitologia dla czasów współczesnych. Bezczelnie śmiała i oryginalna nowa powieść, traktująca o mrocznym proroctwie, dysfunkcjonalnych rodzinach i tajemniczych podstępach (oraz o pewnej limonce). Chłopaki Anansiego to najnowsze dzieło literackiego mistrza, cenionego przez krytyków Neila Gaimana, ulubieńca popkultury. W Chłopakach Anansiego autor powraca do mitycznych krain, opisanych jakże błyskotliwie w bestsellerowych Amerykańskich bogach.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 28.10 do 3.11 włącznie.
  • W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Teksty muszą być napisane samodzielnie. Kopiowane części lub fragmentów opinii, recenzji innych osób jest zabronione.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu LubimyCzytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.

odpowiedzi [43]

Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
LubimyCzytać 28.10.2011 11:50
Administrator

Zapraszamy!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
bibliofilka 28.10.2011 20:21
Bibliotekarka

Dla mnie Neil Geiman to autor...
to fenomen. Jestem pod ogromnym wrażeniem jego wiedzy. Zna chyba wszystkie mitologie: nordyckie, celtyckie, hinduskie, egipskie, słowiańskie,wszelakie. Zna wszystkich bogów, tak jakby byli jego dobrymi znajomymi. Umiejętnie wplata mity w współczesność. W swoich powieściach wciąga czytelnika w niezwykłą podróż, zaraża i przesyca swoim...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Tajfun 28.10.2011 21:49
Czytelniczka

Dla mnie Neil Geiman to autor...
po prostu fantastyczny. Jego powieści są genialne, przesycone doskonale rozwiniętą wyobraźnią. Jego książki są ciekawe, czyta je się bardzo przyjemnie. Przemyślane, inteligentne wypowiedzi, niesamowita wiedza o temacie, na który pisze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aurelia 28.10.2011 23:42
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor nieodkryty. Od pewnego czasu chciałam zapoznać się z jego twórczością, moja współlokatorka usilnie mnie do tego namawia wzdychając do jego zdjęcia wiszącego na ścianie.
A ja patrzę w to zdjęcie, myślę że kiedyś-niedługo-na pewno po niego sięgnę. Ale sięgnąć jeszcze mi się nie udało.
Ale gdybym dostała jego książkę pocztą, to nie byłoby...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Katarzyna 29.10.2011 00:25
Czytelniczka

Neil Gaiman to autor niczym amerykańscy bogowie, każde jego słowo pisane, jest jak dobry omen dla czytelników uwielbiających go w każdym zakątku świata(wśród wielbicieli na pewno odnajdziemy chłopaków Anansiego oraz niejedną Koralinę). Nigdziebądź nie ma jemu podobnego, niepowtarzalny styl i ogromna wiedza, z chęcią przelewana, niczym gwiezdny pył, w umysły fanów najlepszej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Roxanne 29.10.2011 00:44
Czytelniczka

Dla mnie Neil Geiman to autor... i pozostawię te trzy kropki, ponieważ jest to autor, którego książek nie poznałam. Owszem Koralina to piękne zestawienie bajki i mrocznego klimatu - coś co mnie pociąga, fascynuje i zachęca do czytania. Niestety poznałam Koralinę na ekranie kinowym, a powiedzmy sobie szczerze to nie to samo co zaciągnąć się zapachem kartki z dobrze napisanej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Noelle 29.10.2011 09:59
Czytelniczka

Dla mnie Neil Geiman to autor bardzo tajemniczy, ponieważ do tej pory zapoznałam się z Koraliną, którą wspominam bardzo dobrze, jako odrobinę mroczna historyjkę. Czuję jednak niedosyt i jestem bardzo ciekawa co do innych jego książek. Zwłaszcza, że nasłuchałam się już wiele dobrego o "Chłopakach Anansiego" i "Gwiezdnym Pyle".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iluzjonistka 29.10.2011 16:24
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor ubrany w długą, ciemną pelerynę i czarny, trochę podniszczony, spiczasty kapelusz, który uważnie spogląda na świat zza swoich ciemnych okularów. Jest człowiekiem tajemniczym, który pilnie strzeże swoich sekretów. Jego największym skarbem jest magiczne pióro, dzięki któremu świat opisywany na kartach olbrzymiej, starej księgi zadziwia nawet...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ZWIERZ POPKULTURALNY 29.10.2011 17:40
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor, który spogląda na rzeczywistość i widzi odrobinę więcej. Autor, w którego świecie magia i nasza codzienność mogą ze sobą sąsiadować, gdzie niezwykłe pojawia się w najnormalniejszych dekoracjach, a normalne staje się magiczne. Autor który nie musi wymyślać nowych miast bo wie, że ten Londyn który ukazuje się naszym oczom to tylko część...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Inka 29.10.2011 18:09
Bibliotekarka

Dla mnie Neil Geiman to autor, który po mistrzowsku potrafi zbudować napięcie; to człowiek, który zdecydowanie kroczy po różnych ścieżkach literackich; to pisarz, który zawsze sprawdza się fenomenalnie, ale przede wszystkim jest to autor, który ma wielu zwolenników i czytelników na całym świecie. Neil Gaiman potrafi zachwycić, przerazić, ale jestem niemal pewna, że jego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Reklama
zgłoś błąd