Cytaty z tagiem "pracowitość" [10]
[ + Dodaj cytat]Doprawdy nie wiem, skąd mi przychodzą pomysły. Jestem po prostu uważnym obserwatorem rzeczywistości. Fantazja to rzecz drugorzędna (...) Dziewięćdziesiąt procent sukcesu to pracowitość. Kiedy widzę ludzi, jak spędzają czas na bzdurach, jest mi po prostu przykro. Każdy mógłby napisać powieść.

Matka zapytała go ostatnio, czy on czegoś naprawdę szuka, czy po prostu ucieka przed wszystkim jak wariat. I czy w przeciwieństwie do niej zna dowód na istnienie reinkarnacji i dlatego postanowił przebimbać jedno życie, a dopiero w kolejnym wziąć się do roboty.

Nie pozwól, żeby czas był twoim panem. (...) Jeśli chcesz coś zrobić, weź się do tego. Czas zawsze się znajdzie.

Bitwę da się przetrwać dzięki sile, a można ją wygrać dzięki duchowi.


Serpina nigdy nie dał się nabrać na pracowitość pszczół, której są symbolem. Pracowitość pracowitością, ale w niepewnych okolicznościach szukają najprostszych sposobów zaspokojenia swoich potrzeb, nie bacząc na solidarność rodzinną czy gatunkową. Niczego nie nauczył się od pszczół. Potwierdziły tylko to, co wiedział: że póki jest dobrze, da się żyć z każdym jak z bratem, ale gdy tylko głód zajrzy w oczy, trzeba stanąć do morderczej walki.

Nie wystarczy być pracowitym jak mrówka. Trzeba wiedzieć, w co tę pracowitość inwestować.

Mężczyźni pasjami lubią widzieć kobiety przy dodatkowej pracy, przy haftowaniu serwetek, robieniu swetrów na drutach, przy uprawianiu własnego ogródka... Myślą sobie wtedy tak: jest do tego stopnia pracowita i wynajduje sobie tyle dodatkowych zajęć, że gdzieżby jeszcze miała czas na zdradzanie męża...

INTELIGENCJA JEST PRZECENIANA.
Ludzie wybitnie inteligentni bardzo często niczego w życiu nie osiągają.
Dlaczego? Właśnie dlatego, że są tak inteligentni.
Popatrz na swoją historię i powiedz, czy mamy rację. Czy nie.
Kiedy kształtuje się charakter, nawyki, kiedy wypalają się w mózgu ścieżki przyjemności, satysfakcji i szacunku - geniusz zazwyczaj nie musi się w ogóle wysilać. Wszystko przychodzi mu bez pracy i bez napięcia. Bez ryzyka porażki.
Także podziw i respekt zdobywa nie dzięki temu, co robi. Nie dzięki pracy.
Zdobywa je dzięki temu, że jest, jaki jest.
Ma to darmo.
Aż dociera do punktu, gdy sama inteligencja nie wystarcza.
I co? I już nie potrafi się zdobyć na pracę nad sobą. Musi. A nie może. Nie nauczył się.
(...)
Często natomiast sukces osiągają ci, którzy startowali z handicapem.
Sama przeszkoda z czasem traci na znaczeniu. Jednak wypracowane na niej: upór, pracowitość, pokora, wiara we własne siły, zdrowe ambicje - pozostają na całe życie.

Światek krajów bałtyckich był to światek znany z wiejskich obrazów Breughla. Ręce ściskające szklanice, roześmiane czerwone gęby, niedźwiedzia ociężała dobroduszność, cnoty chłopskie: pracowitość, gospodarność, zapobiegliwość, i grzechy chłopskie: chciwość, skąpstwo, ciągła troska o przyszłość.
