Najnowsze artykuły
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać1
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński19
- ArtykułyNajlepsze książki o zdrowiu psychicznym mężczyzn, które musisz przeczytaćKonrad Wrzesiński80
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Rita Mae Brown
Źródło: http://www.bantamdell.com
15
5,2/10
Urodzona: 28.11.1944
Rita Mae Brown is the New York Times bestselling author of the Mrs. Murphy mystery series (which she writes with her tiger cat, Sneaky Pie) and the Sister Jane novels, as well as Rubyfruit Jungle, In Her Day, Six of One, The Sand Castle, and the memoirs Animal Magnetism and Rita Will. An Emmy-nominated screenwriter and a poet, Brown lives in Afton, Virginia, with cats, hounds, horses, and big red foxes.http://www.ritamaebrown.com
5,2/10średnia ocena książek autora
50 przeczytało książki autora
83 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Rubyfruit Jungle Rita Mae Brown
7,1
,,Gdzie się podział miniony czas? Jeśli się dowiesz, powiedz mi."
Jeśli każdego dnia żyjesz tak, jak nauczyli cię rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, to ta książka cię trochę zniesmaczy. Ona jak nikt podkreśla przekonania z dawnych lat, gdzie najlepsze, co ludziom wychodziło to, osądzanie innych, bez patrzenia na siebie. Dziecko, które wychowywał ktoś inny niż jego matka było nazywane bękartem i wręcz mszczono się na nim za błędy jego rodziców. Zawsze ten temat mnie drażnił, bo co jest winne, skoro to nie ono pchało się na świat? Czy naprawdę ma nosić piętno jego płodzicieli? Poza tym, czym się różni od innego dziecka? Ma ogon, czy łuski? A może zamiast jego oczu są zwykłe kulki wodne, a za mózg powstało miejsce na siano? Widzę, że autorka również nie była zadowolona z takiego nazewnictwa. Opowiada o tym jak ludzie sami siebie ograniczyli biorąc przeciwieństwo dobrego nazewnictwa za najgorsze, które używają zawsze wtedy, kiedy coś nie jest dobre. I co to za słowo: brzydki? Jak wiadomo każdy z nas jakiś jest, ale nie ma brzydkich ludzi, są tylko brzydkie słowa, zachowania i charaktery, które ranią innych, bo sprawia im to przyjemność. Dlaczego kimś grzesznym jest kobieta, która kocha kobietę? Skoro każdy z nas ma prawo kochać kogo chce, najlepiej ze wzajemnością, to czy skoro obie kobiety darzą się uczuciem, to już jakiś dramat? To z kim kto się połączy nie ma wpływu na moje życie, nic mi nie dodaje, ani niczego nie zabiera. Zamiast złości na nich powinno się im współczuć, bo ludziom najłatwiej jest oceniać innych, ale do swojego życia nie życzą sobie wchodzić. Więc dlaczego wchodzą do cudzego?
Jak widzicie, cała pozycja skupia się na rzeczach o których nie każdy chce rozmawiać, bo żyje według starych przekonań. Ja chętnie przez nią przepłynęłam przypominając sobie własne dzieciństwo. Jest napisana w sposób prosty, opowiada o różnych rzeczach obranych w formę tabu i bez koloryzowania pokazuje rzeczy jakimi są. Choć napisana dawno temu, to jednak pokazała, że ludzie potrafili myśleć współcześnie i wybiegać ponad to.
Bo szczęśliwy jest ten, kto ma własne myśli:-) Bardzo polecam!
Rubyfruit Jungle Rita Mae Brown
7,1
Jest to historia Molly Bolt, niezwykle inteligentnej dziewczyny, która wbrew rodzinie, wychowaniu i normom społecznym pragnie... być sobą, spełniać marzenia, realizować się, kochać kogo chce. Jesteśmy jednak na południu Ameryki w latach sześćdziesiątych XX wieku i nie jest to takie łatwe. Jak poradzi sobie Molly? Przekonajcie się sami...
Książka została wydana w 1973 roku i narobiła sporo szumu i wzbudziła kontrowersje. Jest też nazywana "kultowa queerową powieścią o przełamywaniu tabu". Autorka zawarła w niej wątki autobiograficzne.
Historię poznajy z perspektywy Molly. Wydawnictwo na okładce ostrzega, że jest "napisana mocnym.i bezpardonowym językiem" i tak właśnie jest. Narratorka nie owija w bawełnę, pisze, co myśli, bez skrępowania. Muszę przyznać, że styl Autorki jest niezwykle barwny i soczysty, a sama historia wciąga I czyta się ją bardzo szybko. Co do treści.. Molly jest bardzo inteligentna, ale trochę nie podobal mi się jej stosunek do innych - trochę pogardliwy i prześmiewczy. Sama walczy o to, by być kim chce i kochać kogo chce, bez łatek, ale do innych nie do końca odnosi się fair. Molly realizuje swój plan i jest autentyczna, prawdziwa.
Ciekawe było tu tło społeczne, które wyłania się z lektury - podział ról w społeczeństwie, miejsce w nim kobiety, stosunek do osób o innym.kolorze skóry lub niehetronormatywnych... Trochę się zmieniło, sporo jednak wciąż zostaje takich samych - i z nimi wciąż muszą mierzyc sie odoby o odmiennych pogladach, orientacji. Mimo, że od premiery minęło już 50 lat, wciąż jest aktualna...
Czy polecam?
Myślę, że to ciekawe doświadczenie czytelnicze. Jak wspominałam - Autorka ma naprawdę świetne pióro, potrafi wciągnąć czytelnika w świat bohaterów, choć niektóre jej poglądy mogą szokować i wzbudzać kontrowersje. Ja nie żałuję, że ja przeczytałam.