Najnowsze artykuły
Artykuły
Polski film podbija świat – od Kostaryki i Nikaragui przez Izrael po SerbięAnna Sierant7Artykuły
Wrześniowe trendy Lubimyczytać otwiera powieść sprzed 134 latEwa Cieślik5Artykuły
„Zbroja światła” – historia cywilizacji. Książka Kena Folletta podstawą superprojektu AudiotekiMarcin Waincetel4Artykuły
26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już wkrótce. Znamy program i listę gościLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Małgorzata Karoń

0
0,0/10
Pisze książki: czasopisma
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
0,0/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
5 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2010
Fantastyka wydanie specjalne 2 (27)/2010
Petr Schink, Małgorzata Karoń
4,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2010

2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Nowa Fantastyka 327 (12/2009) Mike Carey 
6,5

Opowiadania zagraniczne
„Twarz” Mike Carey
Sprawiedliwość nie popłaca. Opowiadanie to stylizowane jest na list gubernatora pewnego fikcyjnego miasteczka. Pełni on tutaj m.in. rolę sędziego i przyjdzie mu decydować w sprawie dziewczyny, która sprzeciwiła się swoim pobratymcom i dosłownie chciała odzyskać twarz. Widać tutaj pewną metaforę konserwatywnych muzułmanów na Bliskim Wschodzie. Przy czym nie jest to wyłącznie krytyka tamtejszego sposobu traktowania kobiet, ale również pewnej bezczelności zachodniego sposobu myślenia. Początkowo strasznie irytował mnie narrator – nadęty i pewny siebie nie idący na żadne ustępstwa. Jednakże właśnie w nim można dostrzec chęć narzucania na siłę swojej mentalności innym i to bez brania pod uwagę konsekwencji. Szczególnie finał pokazujący rodzinne życie tegoż stanowi kontrast dla jego dotychczasowego zachowania i trochę świadczy o jego hipokryzji. Warte przeczytania, szczególnie ze względu na współczesny kryzys migracyjny.
„Bardzo ważny ładunek” Siergiej Łukjanienko
W poszukiwaniu zaginionej rakiety. Śledzimy tu losy pewnego śmiałka, który ląduje na obcej bezludnej planecie, by odzyskać ładunek, który tam się rozbił. Przez większość czasu jest to co najwyżej średnia historyjka przygodowa jakich wiele o wyprawie do dżungli czy starciach z dzikimi zwierzętami. Jednakże w finale dochodzi do pewnego zwrotu akcji, który wprowadza pewien ciekawy pomysł, ale zupełnie go nie rozwija. Zmarnowany pomysł.
„Cudzy ból” Siergiej Łukjanienko
Bunt przeciwko wirtualnej rzeczywistości. Ludzkość w końcu osiągnęła nieśmiertelność, a wszelkie bardziej ekstremalne odczucia są jedynie symulowane. Główny bohater ma tego dosyć. Niczym w filmie czy książce „Mechaniczna pomarańcza” sugeruje się, że nie da się zmienić natury człowieka i prędzej czy później odrzuci on wszelkie warunkowania. Poza tym pokazana jest też przez pewną chwilę bezradność społeczeństwa przyszłości wobec bardziej brutalnych jednostek. Bardzo ciekawe, chociaż uważam, że większość przypisów jest tu niepotrzebna – tłumaczy się tu nawet to, co wydarzyło się w Hiroszimie.
„Męczennicy operacji Upshot Knothole” James Morrow
Napromieniowany John Wayne. Główną bohaterką jest tu aktorka, która grała w paru filmach razem z dawną gwiazdą westernów, Johnem Wayne’em. Po latach u aktora wykryto, a protagonistka towarzyszy mu w nietypowej terapii. Widać tutaj pewną krytykę dawnego zachwycenia energią atomową, która przyniosła więcej złego niż dobrego. Również w pewien sposób analizuje się tu pewne kontrowersyjne działania Hollywood jak gloryfikowanie kogoś takiego jak Dżyngis-Chan czy rola kobieta w filmach. Szkoda, że przy tym wątek fantastyczny jest słabo poprowadzony i niewiele z niego wynika. Bez fantastyki tekst ten byłby lepszy.
Opowiadania polskie
„SUK-cesja” Marek Żelkowski, Wiktor Żwikiewicz
Ciężko mi nawet powiedzieć o czym jest ten tekst. Przedstawiony jest tutaj monolog kogoś kto jest czymś w rodzaju informatyka czy programisty. Nie ma tu żadnej akcji, tylko strumień świadomości. Brakuje przy tym refleksji czy pomysłowych wniosków, a stylistycznie dosyć trudno się to czyta. Nie polecam.
„Jak być boską” Małgorzata Karoń
Problemy na tle religijnym. Pewien król postanawia wziąć ślub i w związku z tym zmienić oficjalne wyznanie swojego królestwa. Jednakże powoduje to, że umarli zaczynają wracać do stanu półżycia. Widać, że autorka silnie inspirowała się twórczością Terry’ego Pratchetta – lekki zabawny ton i dosyć nieoczekiwane przypisy. Jednakże moim zdaniem zupełnie niepotrzebny był wątek kapłana i małej dziewczynki – można było w inny sposób pokazać jak pochopna decyzja wpłynęła na zwykłych ludzi. Ogólnie jednak dobrze się czyta.
„My, którzy z ciemności” Dariusz Kuśmierek
Niebezpieczna strona nieśmiertelności. Wraz z przybyciem do pewnej wioski dwóch nieznajomych, w okolicy przestają umierać. Podobnie jak opowiadanie Siergieja Łukjanienko, tutaj też okazuje się, że ludzie nie są gotowi na życie pozbawione trosk. Tutaj jednak nie jest to wprowadzone za pomocą nowoczesnej technologii, ale najprawdopodobniej magii. Pokazany jest tu również bohater zbiorowy w postaci mieszkańców wioski i ich poszczególne historie. Uważam jednak, że finał był niepotrzebnie przeciągnięty. Podsumowując, całkiem nieźle.
Publicystyka
„Buddy Christ Vampire Hunter” Jakub Ćwiek
Przegląd różnych wizerunków Jezusa Chrystusa w popkulturze. Autor wychodzi tu od tak znanych produkcji jak „Ostatnie kuszenie Chrystusa” czy „Jesus Christ Superstar”, by stopniowo przechodzić do bardziej ekstremalnych tytułów pokroju komiksu „Chronicles of Wormwood” czy filmu „Jesus Christ Vampire Hunter”. Przy tym nie jest to wyłącznie wyliczanka, ale pewna analiza wartości poszczególnych dzieł. Bardzo ciekawy artykuł.
„Flashforward – Przebłysk jutra” Jerzy Rzymowski
Tekst dotyczący nowego wówczas serialu „Flashforward – Przebłysk jutra”. Omawiane są tu jego główne założenia, a także obsada i twórcy. Brakuje tu jednak jakiejkolwiek krytycznej analizy, więc jest to bardziej reklama.