Najnowsze artykuły
Artykuły
Nietypowe książki o Świętym MikołajuMarcin Waincetel11Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński6Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać404Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanisław Kopf

8
6,6/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
55 przeczytało książki autora
44 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2004
Powstańcze służby sanitarne. Warszawskie Termopile
Stanisław Kopf
5,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2004

2001
Wyrok na miasto. Warszawskie Termopile 1944-1945
Stanisław Kopf
6,0 z 2 ocen
10 czytelników 0 opinii
2001

1989
Lata okupacji. Kronika fotograficzna walczącej Warszawy
Stanisław Kopf
6,3 z 7 ocen
13 czytelników 1 opinia
1989

1984
Dni powstania. Kronika fotograficzna walczącej Warszawy.
Stanisław Kopf
8,4 z 9 ocen
17 czytelników 1 opinia
1984
Najnowsze opinie o książkach autora
Być wolnym Stanisław Kopf 
5,0

Dwujęzyczna książka wydana dla uczczenia wydarzeń z 1944 roku mającym miejsce po dwóch przeciwnych stronach kontynentu europejskiego. Sierpień 1944 i dwie analogie: Powstanie Warszawskie i powstanie w Paryżu. W obu miastach przystępowano do walki z ogromnymi nadziejami i wiarą na szybkie wyzwolenie. O ile w przypadku stolicy Francji ruch oporu doczekał się szybkiej odsieczy i po sześciu dniach można było świętować wyzwolenie, to w Polsce rzeczywistość okazała się zgoła inna, tragicznie zakończona po 63 dniach krwawych bojów. W sumie książkę można zakwalifikować do kategorii albumów, tekstu jest relatywnie niewiele, natomiast bogato została zilustrowana wojennymi zdjęciami dotyczącymi obu krajów. Dziś, kiedy mamy do dyspozycji wiele książek poświęconych zwłaszcza zrywowi powstańczemu w Warszawie, ta pozycja może nie robi aż takiego wrażenia. Ale w 1995 roku była to bardzo ciekawa inicjatywa.
Wyrok na miasto Stanisław Kopf 
7,5

„Jest taki okres w dziejach Warszawy, o którym niewiele wspominają kroniki. Niewielu bowiem było świadków tych wydarzeń. Za pobyt na terenie wymarłego miasta groziła wtedy kara śmierci.
Wśród cmentarzyska ponad stu pięćdziesięciu tysięcy poległych ukrywało się w Warszawie zaledwie kilkuset mieszkańców. Po doszczętnym obrabowaniu miasta ze wszystkiego, co przedstawiało jakąkolwiek wartość, do akcji przystąpiły specjalne ekipy hitlerowskich burzycieli.
Niechętnie wspominali w swoich zeznaniach o tym okresie ci, którzy brali udział w ostatnim akcie zemsty, kiedy to po raz drugi stolicę Polski nazwano F e s t u n g W a r s c h a u.
O tym, co działo się w lewobrzeżnej Warszawie po kapitulacji powstania aż do jej wyzwolenia, przypominają wybrane dokumenty i relacje tych, którzy przeżyli”
Ta niewielka książeczka (120 stron kieszonkowego formatu) dla mnie okazała się przejmującą lekturą. Wiem sporo o powstaniu warszawskim, ale pierwszy raz zetknęłam się z dokumentacją z okresu po kapitulacji powstania. Pozostaję pod wielkim wrażeniem.