Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny konkurs Lubimyczytać – weź w nim udział i wygraj pakiet książekLubimyCzytać2Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura pięknaLubimyCzytać1Artykuły
Powstało Porozumienie Wydawców Książek – Związek PracodawcówIza Sadowska7Artykuły
Paszporty „Polityki” 2023: nominacje i nowa książkowa kategoriaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Sandro Provvisionato

1
7,7/10
Pisze książki: reportaż
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,7/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
5 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Zamach na Papieża
Ferdinando Imposimato, Sandro Provvisionato
7,7 z 9 ocen
18 czytelników 1 opinia
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Zamach na Papieża Ferdinando Imposimato 
7,7

24/2021
Porażająca i przerażająca książka.
Mimo iż lektura to trudna i wymagająca – warto przedrzeć się przezeń, by zdać sobie sprawę z nieprawdopodobnego stopnia pogmatwania tej historii.
Okazuje się, że cała logistyka związana z przygotowaniami do zamachu na Placu świętego Piotra jest niczym w porównaniu z logistyką, jaka cechowała operację dezinformacji po ataku na papieża.
Współpraca i rywalizacja służb kilku krajów, w tym Watykanu, w celu wywołania chaosu i skierowania śledztwa na mylne tropy. Kompletna indolencja włoskiego wymiaru sprawiedliwości.
Mehmet Ali Ağca jako zwykły pionek na planszy, istotny o tyle, że to on nacisnął spust (choć dziś wiadomo, że nie był jedynym strzelcem). Festiwal nieudolności, istna rewia dezinformacji, pajęczyna podstępów, kłamstw, manipulacji – tkana tak gęstym ściegiem, że nawet Szeloba byłaby pod wrażeniem.
Wstrząsający jest w tym wszystkim fakt, iż ówczesny (choć oczywiście wcześniejszy, jak i zapewne dzisiejszy) Watykan był zinfiltrowany przez obce służby bardziej niż osiedlowe Społem przez lokalne emerytki. A samemu Wojtyle jakby niezbyt zależało na wyjaśnieniu sprawy, czego jaskrawym dowodem iście kuriozalne przekazanie wydobytego pocisku… ku ozdobie korony Matki Boskiej Fatimskiej (zamiast technikom śledczym) oraz późniejsze konsekwentne milczenie na temat słynnej osobistej rozmowy z Agcą.
Dziś powszechnie kojarzy się już tylko sam zamach na papieża, ale cała sprawa ma daleko większy zasięg.
Operacja usunięcia Jana Pawła II ściśle powiązana jest z przygotowaniami zamachu na Lecha Wałęsę, z uprowadzeniem Emanueli Orlandi i Mirelli Gregon, oraz największą jatką: potrójnym zabójstwem: komendanta Gwardii Szwajcarskiej - Aloisa Estermanna (będącego na usługach STASI),jego małżonki i wicekaprala tej formacji – Cedrica Tornaya.
Dziś, po latach, patrząc na te wydarzenia z perspektywy, próbując powiązać i zrozumieć tamte mechanizmy nie sposób oprzeć się wrażeniu – a raczej pewności - że Karol Wojtyła mógł, używając litościwego eufemizmu, “zachować się lepiej” przy sprawie Orlandi. Natomiast zdecydowanie godne potępienia jest późniejsze hańbiące postępowanie Georga Ratzingera, czyli Benedykta XVI, wobec udręczonej rodziny porwanej dziewczynki.
Przerażająca i smutna książka. Ale także ważna i potrzebna.
Zainteresowanych tematem namawiam do wnikliwej lektury równoległych, rozbudowanych przypisów – to jakby osobna publikacja, mająca niebywałą wartość poznawczo – uzupełniającą.