Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski8
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz40
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać338
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Dana Spiotta
3
6,7/10
Pisze książki: literatura obyczajowa, romans, literatura piękna
Dana Spiotta – amerykańska pisarka, autorka powieści: Niewinność i inne przypadki (2017),która dostała nagrodę literacką St. Francis College i została nominowana do nagrody Los Angeles Book Prize; Stone Arabia (2011),która znalazła się w finale National Book Critics Circle; Eat the Document (2006),która znalazła się w finale książki roku i otrzymała nagrodę Fundacji Rosenthal; oraz Lightning Field (2001). W 2017 Amerykańska Akademia Sztuk Pięknych przyznała jej literacką nagrodę Johna Updike’a.
6,7/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
39 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Niewinni i cała reszta Dana Spiotta
5,4
Zdumiewające jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa obraz. To, co widzimy służy nam do oceny świata oraz innych ludzi. Nawet, gdy nie widzimy drugiej osoby np. rozmawiając przez telefon i tak sobie ją wizualizujemy w naszej podświadomości. Za pomocą obrazu, np. oglądając film, możemy przenieść się wyobraźnią w inne miejsce, doznać ukojenia.
Zdają sobie z tego sprawę bohaterki książki. Dwie z nich Meadow i Carrie rozwijają swoje pasje filmowe i realizują się zawodowo w świecie kina. Trzecia bohaterka wykorzystuje dźwięk do zwodzenia swoich rozmówców. Są odwołania do znanych filmów sprzed lat oraz technik filmowania, a sama fabuła nie jest zbyt rozwinięta i przypomina bardziej film, w dodatku z rodzaju kina ambitnego gdzie samemu należy najpierw znaleźć pytania, które twórca postawił a następnie poszukać na nie odpowiedzi. Autorka chciała odwołać się do kinematografii, obnażyć ją i to według mnie jej się udało.
Jako fanowi kina oraz z racji tego, że lubię zagłębiać się szczegółowo w postaci i je rozszyfrowywać książka mi się podobała, ale nie każdemu przypadnie do gustu. Nie ma tutaj fabuły, która by porwała czytelnika i sprawiła, że będzie się ciekawym każdej kolejnej strony. Przeniesienie filmu z rodzaju kina niezależnego na łamy książki to chyba trafne określenie dla „Niewinnych”.