Vincent V. Severski odpowie na Wasze pytania!

LubimyCzytać
23.11.2016

Vincent V. Severski - urodził się w Warszawie w rodzinie oficera wojska polskiego. W młodości interesował się ekstremizmem lewicowym i sam sympatyzował z ruchami trockistowskimi. Studiował prawo na UJ, a następnie w Warszawie, gdzie poznał miedzy innymi Lecha Falandysza, Janusza Kochanowskiego i Ryszarda Kalisza.
W 1982 roku ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych jako jeden z prymusów. Był oficerem wywiadu PRL i RP, działającym przez 26 lat pod przybraną tożsamością. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany. 
W 1982 roku skierowany do wydziału tak zwanej „dywersji”, najważniejszego wówczas i największego wydziału polskiego wywiadu. Za granicą spędził 13 lat, z tego 12 już po 1990 roku. Realizował zadania na Wschodzie, Azji, Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie. Odbył około 140 misji w blisko 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Jest postacią dobrze znaną w międzynarodowym środowisku oficerów służb specjalnych. Odszedł w 2007 roku na własną prośbę ze służby w wywiadzie w stopniu pułkownika. Odznaczony i wyróżniany przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.

Od dziś do 29 listopada będziemy zbierać propozycje pytań do pisarza. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do autora, a jego odpowiedzi opublikujemy w serwisie.

Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki Niepokorni

Niepokorni

Nagrodę ufundowało Wydawnictwo Czarna Owca



Pytania zadawajcie jako komentarze w tej dyskusji.

Reklama

komentarze [20]

Sortuj:
2791
4
01.12.2016 15:10

Dziękujemy za wszystkie propozycje. Wybrane pytanie prześlemy do autora.


498
392
30.11.2016 01:36

Witam serdecznie.

1. Czego nauczył się Pan przebywając za granicą i czy życie tam spędzone sprawiało radość?
2. Ile czasu poświęcił Pan na naukę języków obcych?
3. Którą misję z ponad 140 uważa Pan za najlepszą?
4. Jaki okres w swoim życiu wymazał by Pan ze swojej pamięci i dlaczego właściwie ten?
5. Jaką tajemnicę skrywa pisarz, który posiada taki szeroki zakres wiedzy,...

więcej

880
239
28.11.2016 10:00

1. Czy ciekawi Pana jak szybko Państwa książkę przetłumaczono na język rosyjski?
2. Kiedy można się spodziewać wydania kolejnych książek Pana autorstwa?
3. Czy ma Pan dużo zaproszeń do TV do roli eksperta ds. wywiadu?


603
2
26.11.2016 13:54

Skąd czerpie Pan inspiracje do tworzenia postaci drugoplanowych w Pana powieściach? Niektóre z nich są tak pieczołowicie opisane, że chyba mają swoje pierwowzory w życiu a nie są tylko fikcją literacką?

Czy mógłby pan zdradzić niektóre tajniki swojego warsztatu pisarskiego? O czego Pan zaczyna? Kiedy pisze? Jak się przygotowuje do napisania kolejnej książki?


1
1
25.11.2016 22:32

Wiem, że obowiązuje Pana tajemnica państwowa, ale na moje pytanie prosiłbym jedynie odpowiedzieć: tak albo nie (bez nazwisk).
1) Czy obserwując aktualną scenę polityczną w Polsce jest Pan w stanie wskazać z dużym prawdopodobieństwem osobę (polityka, dziennikarza, celebrytę), która jest agentem obcego wywiadu?
2) Czy w ciągu ostatnich 10 lat, odkąd nie jest Pan już czynnym...

więcej

156
4
25.11.2016 11:26

1. Czy jako agent odczuwał Pan kiedykolwiek wyrzuty sumienia? Wywiad stosuje przecież różne metody, aby osiągnąć swój cel. Czy agenci zatracają poczucie dobra i zła?
2. Na czym polega poczucie misji u agenta? Czy agent rzeczywiście wierzy w to, że jego działania służą czemuś dobremu, a nie są tylko manipulacją?
Pozdrawiam!


1005
290
24.11.2016 14:19

Czy przejście ze szpiegowania na pisanie często się zdarza w Pana branży czy Victor Sewvrski to wyjątek?


974
56
29.11.2016 13:51

Na pewno Pan Severski nie jest jedynym, który przeszedł do pisania - patrz Aleksander Makowski.


1005
290
30.11.2016 06:37

Dziękuję za podpowiedź. Mam nadzieję, że Pan Severski też będzie mógł się wypowiedzieć w tym temacie.


789
789
23.11.2016 23:05

Abdul czy Ivan, co groźniejsze (skrót myślowy pochodzi z książki DeMille'a)? Czy służby państw zachodnich mają wobec tego podwójnego (?) zagrożenia jakąś strategię?


239
103
23.11.2016 20:44

Czy czytał Pan "Akwarium" Suworowa? Jeśli tak, jak Pan ją ocenia?


520
337
23.11.2016 20:30

Obraz polityków mających zwierzchnictwo nad służbami wywiadowczymi w Pańskich powieściach jest niezwykle gorzki. Można odnieść wrażenie, że szpiedzy muszą poświęcić nie mniej energii na radzenie sobie z nieudolnością kolejnych rządów, niż na przeprowadzanie operacji, do których zostali powołani. Czy w rzeczywistości też było tak źle? Czy podczas długoletniej służby miał Pan...

więcej

zgłoś błąd