5 pytań do czytelnika – Marta Frej

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.02.2019

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada malarka i ilustratorka Marta Frej.

5 pytań do czytelnika – Marta Frej

1. Kto rozbudził w Pani miłość do książek i jakie są najważniejsze książki Pani dzieciństwa?

Cała moja rodzina czytała mi na głos książki, kiedy ja jeszcze tego nie umiałam. Uwielbiałam to. Moja mama wspomina do dziś, jak mój dziadek czytał do utraty głosu ukochaną książkę mojego dzieciństwa –„Alicję w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Później, kiedy już umiałam czytać, wracałam do niej wielokrotnie, a teraz z radością wracam do filmu Toma Burtona.

2. Czy jest książka, której nigdy Pani nie zapomni?

Jest wiele książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie i wciąż mi towarzyszą. Pierwszą poważną pozycją, którą przeczytałam jako dziecko, był „Blaszany bębenek” Güntera Grassa. Zaraz potem, z wypiekami na młodzieńczej twarzy, pożarłam „Kompleks Portnoya” Philipa Rotha. To było wielkie przeżycie… Książki, do których wracam i zawsze mam w zasięgu ręki, to m.in. „Hańba” J.M. Coetzee i „Dobra terrorystka” Doris Lessing.

3. Po jakie gatunki literackie sięga Pani najczęściej i dlaczego?

Najczęściej czytam książki poularnonaukowe, z zakresu socjologii, filozofii feministycznej, no i feministyczną prozę. W książkach szukam odpowiedzi na męczące mnie pytania, wyjaśnienia mechanizmów tego świata – wierzę, że jeśli je zrozumiem, to będzie mi łatwiej coś zmienić… Mogę powiedzieć, że z wiekiem szukam w literaturze coraz mniej rozrywki i relaksu.

4. Czy jest książka, którą powinna Pani przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

Mój syn mówi na takie książki, które gromadzi przy łóżku, „kupka wstydu”. Nie wiem, czy w moim przypadku to zdrobniałe określenie jest adekwatne, bo mam już spory zbiór książek, które muszę przeczytać, a nie przestaję kupować kolejnych, bo bardzo lubię to robić. Może to jakieś zaklinanie rzeczywistości, forma składanej samej sobie obietnicy, że kiedyś będę miała wystarczająco dużo czasu, żeby je wszystkie przeczytać...?

5. Która książka Pani zdaniem zasługuje na miano Książki Roku 2018?

Nie jestem fanką plebiscytów, ale skoro muszę wytypować, to „Z nienawiści do kobiet” Justyny Kopińskiej. To książka, która ma realną moc zmieniania świata, bo nie da się jej zapomnieć, wymazać czy ośmieszyć.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Marta Frej – artystka wizualna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, aktywistka, feministka. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Współautorka książki „Memy i Graffy” z Agnieszką Graff. Laureatka nagrody O!lśnienia Onetu 2017 w kategorii sztuka.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Villiana 27.02.2019 07:42
Czytelniczka

Tim Burton!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
26.02.2019 17:03
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 26.02.2019 09:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post