Bruno Schulz. Festiwal 2015 trwa do końca tygodnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.10.2015

13 października we Wrocławiu rozpoczyna się Bruno Schulz. Festiwal 2015. Czego nie może zabraknąć w programie wydarzenia? Oczywiście, spotkań literackich i dyskusji. Tematyka tych zaplanowanych na tegoroczną edycję zapowiada się frapująco.

Bruno Schulz. Festiwal 2015 trwa do końca tygodnia

Festiwal zaczyna się od razu od wysokiego C. Pierwszy dzień Bruno Schulz. Festiwal 2015 bez wątpienia należeć będzie do dyskusji. Na początek na pytanie, dlaczego poeci zaczynają pisać prozą, postarają się znaleźć odpowiedź Jan Polkowski i Krzysztof Koehler

Wybitni poeci trwają w naszej pamięci za sprawą wierszy, które napisali. Ale niektórym z nich liryka nie wystarczała, wypowiadali się również prozą. Rilke, Leśmian, Iwaszkiewicz – to tylko kilka przykładów. Także współcześnie zdarza się, że poeci ofiarują czytelnikom swoje dzieła prozatorskie. Podczas spotkania z Janem Polkowskim (autorem jednej powieści i wielu esejów), z którym rozmawiał będzie Krzysztof Koehler (również autor jednej powieści i wielu esejów), uda się być może uchylić rąbka tajemnicy poetów, którzy bywają prozaikami.

Nad tym, co można dzisiaj wyczytać z pism Waltera Benjamina, zastanowią się z kolei Bogdan Baran i Adam Lipszyc. Autor Pasaży, Ulicy jednokierunkowej i innych dzieł, szczęśliwie przetłumaczonych na język polski, należy do najbardziej czytanych eseistów XX wieku. Czy myśl tego zmarłego śmiercią samobójczą u progu II wojny światowej autora jest ważna także na początku XXI wieku?

W zupełnie inne rejony poprowadzi natomiast dyskusja „Ulica wielorybów albo czy życie bez Lewiatana jest możliwe” z udziałem Agnieszki Taborskiej i Jerzego Limona

W tytułach napisanych przez Agnieszkę Taborską i Jerzego Limona książek pojawia się wieloryb. Ten największy ssak morski dźwiga na sobie wiele znaczeń metaforycznych. Dwoje tak różnych autorów postara się opowiedzieć, dlaczego uznali Balaenidae za godnego miejsca w tytułach ich książek oraz w ich wyobraźni. Ale mimo że wieloryb jest tak potężny, rozmowa nie będzie dotyczyła wyłącznie potwora z głębin oceanu.

Dzień zakończy spotkanie z Agatą Tuszyńską. Autorka „Narzeczonej Schulza” opowie o kobiecej fascynacji Schulzem oraz fascynacji Schulza. Nie tylko kobietami. To wszystko we wtorek, 13 października.

Z kolei w sobotę (17 października) zejdziemy na manowce, a raczej mannowceTropem Tomasza Manna będą prowadzić Małgorzata Łukasiewicz i Marcin Nowak Lubecki. Łukasiewicz to autorka tomu esejów „Jak być artystą na przykładzie Thomasa Manna”, w którym z wdziękiem odkrywa tajemnice warsztatu i zaszyfrowany w powieściach wizerunek wielkiego pisarza. Z kolei Nowak Lubecki w debiutanckiej powieści „Łza i morze” kontynuuje losy Tadzia, bohatera „Śmierci w Wenecji”.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Szczegóły na stronie Festiwalu brunoschulz.dybook.pl. Serdecznie zapraszamy.

4. Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13-18 października 2015. Więcej informacji na stronie Festiwalu (brunoschulz.dybook.pl) oraz na Facebooku (facebook.com/Dybookpl).

PROGRAM w formacie PDF

Lubimyczytać.pl objęło Festiwal patronatem medialnym.

 


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 12.10.2015 15:50
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post