Pasaże

Walter Benjamin Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Pisarze języka niemieckiego publicystyka literacka, eseje
Passagen-Werk
publicystyka literacka, eseje
Ireneusz Kania
Pisarze języka niemieckiego
filozofia waler benjamin pasaże kultura flaneur

Fascynująca pozycja! Wyjątkowo inspirująca i stanowiąca swoistą instrukcję obsługi kultury współczesnej. To wyraźna i pełna estetycznych zwrotów diagnoza człowieka współczesnego - łakomego kultury na swój sposób. Najbardziej podobały mi się reflekcje Benjamina o ulicach, wystawach, rodzeniu się do życia kultury flaneuryzmu, która wraz z rozwojem techniki zmienia swój image,...

"Lew jak najchętniej zgodzi się na obcięcie mu pazurów, byleby tylko nożyce trzymała ładna dziewczyna"

Książka wszystkich książek. Tyle w niej literatury, co dialektyki snu i rzeczywistości, koherentnych wobec siebie. Tworzy genius loci poprzez nieskończoność zamkniętą w ciasnym pasażu. Jego bohater - flaneur odbity w kręgu świadomego i nieświadomego - otoczony jest masą,...

Jeśli zdobędę tę górę to będzie mój piąty ośmiotysięcznik. I Korona Świata już tuż, tuż. Nie mam złudzeń, nie będzie łatwo, ale z doświadczenia wiem, że kiedy już wdrapię się na szczyt to widok stamtąd będzie piękny i w pełni satysfakcjonujący.

Naprawdę to zrobiłam.

Dyskusje