16 grudnia Dniem Jane Austen

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.12.2014

Miłośnicy Jane Austen mają powód do radości! Dzięki inicjatywie ośrodka Jane Austen Centre w Bath 16 grudnia został ogłoszony Dniem Jane Austen. Na razie nieoficjalnie, ale za to od razu z rozmachem – obchody planowane są nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w USA, w Australii i w wielu innych krajach. Polscy miłośnicy pisarki zapewne także chętnie dołączą, choćby prywatnie świętując ten dzień, czytając jedną z jej powieści.

16 grudnia Dniem Jane Austen

W krajach anglojęzycznych urodziny Jane Austen są obchodzone od lat przez grupy jej fanów, którzy sami siebie nazywają Janeitami (po angielsku Janeites). Organizowane są bale w stylu Regencji, a uczestnicy przez cały rok szykują sobie kostiumy i uczą się osiemnastowiecznych tańców. Wydawane są kolacje w stylu angielskim oraz publiczne czytanie książek Jane Austen. W tym roku ogłoszono już, że stolicy Australii na cześć Jane zorganizowany zostanie specjalny podwieczorek, w Nowej Szkocji obiad, zaś fani na Ukrainie i w USA w stanie Idaho zapraszają na herbatę. W Kolorado szczęśliwcy wybiorę się na prawdziwy bal.

Jeśli na myśl o tych wydarzeniach ogarnia was zazdrość, pomyślcie o zorganizowaniu prywatnych obchodów. Jeżeli chcielibyście wyprawić podwieczorek lub kolację, tutaj znajdziecie mnóstwo przepisów na potrawy z epoki Regencji. Możecie też poszukać w bibliotece Księgi potraw Jane Austen, również zawierającej przepisy z epoki, w tym receptury używane przez samą Jane.

Gotowanie nie jest waszą mocną stroną? Podajcie herbatę, koniecznie z mlekiem i ciasteczkami albo małymi kanapeczkami, a potem zagrajcie w karty w grę, w którą grano w Netherfield. Ewentualnie może być remik, Jane Austen chyba się nie obrazi. Inna popularna gra z czasów Jane to kalambury, a także układanie rymowanych zagadek. Możecie też spróbować ustawić się ze znajomymi w żywy obraz, albo choćby pograć w bierki, które w nieco innej formie były popularne w XVIII wieku.

Więcej pomysłów na świętowanie, a także relacje z różnych okolicznościowych imprez z całego świata znajdziecie na facebookowej stronie Jane Austen Day. Polecamy także lekturę książek Jane Austen, a jeśli od dłuższego już czasu uczycie się języka angielskiego, może spróbujecie przeczytać rozdział lub dwa w oryginale? Książki w języku angielskim dostępne są za darmo np. na stronie Projektu Gutenberg. Możecie również spróbować zmierzyć się z odręcznym pismem autorki, skany rękopisów jej książek są także w całości dostępne w sieci.

Dlaczego w ogóle warto? Ponieważ to wyjątkowo niezwykła pisarka. Skromna i niezbyt światowa, wykształcona raczej średnio, większość życia spędziła w gronie rodziny i znajomych na prowincji. Mimo to książki, które napisała, stawiane są obok dzieł Szekspira i Dickensa. Jej cięty dowcip wciąż bawi, a przed jej krytycznym okiem żadna skaza się nie ukryje. Jest przy tym na tyle romantyczna, że w jej powieściach miłość zawsze wygrywa, a jej bohaterowie są tak ludzcy, tak zwyczajni i sympatyczni, że pamięta się o nich długo po przewróceniu ostatniej strony.

Zachęcamy Was do wzięcia w jakiś sposób udziału w tym ogólnoświatowym święcie miłośników powieści Jane Austen.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
allison 17.12.2014 08:45
Czytelniczka

Po powieści pani Austen sięgnęłam stosunkowo niedawno - z jednej strony żałuję, że tak późno, z drugiej - cieszę się, bo przede mną jeszcze lektura kilku jej książek.
Miłośnikom autorki polecam jej biografię pióra Anny Przedpełskiej - Trzeciakowskiej Jane Austen i jej racjonalne romanse - czyta się jak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Jane Austen i jej racjonalne romanse
witcherrie 16.12.2014 13:15
Czytelniczka

Ja choć czytałam tylko ''Rozważną i romantyczną'' bardzo spodobał mi się styl pisania autorki i chętnie wypiję dziś o 17:00 herbatkę z ciasteczkami :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 16.12.2014 10:15
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post