Aktor, reżyser, admirator tradycji, ojciec, mąż, dziadek – wszystkie twarze Gustawa Holoubka!

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.03.2021

„Gustaw” to opowieść o jednej z najważniejszych postaci polskiego kina i teatru, niekwestionowanej aktorskiej i reżyserskiej gwieździe, odtwórcy wielu historycznych ról z Gustawem z „Dziadów” na czele. Charyzmatycznym dżentelmenie, gawędziarzu i inteligencie. Autorką książki jest Zofia Turowska, biografka polskich artystów.

Aktor, reżyser, admirator tradycji, ojciec, mąż, dziadek – wszystkie twarze Gustawa Holoubka!

Gustaw Zofia Turowska„Gustaw. Opowieść o Holoubku” to znaczące sceny z jego życia, to Holoubek na tle historii, we wspomnieniach rodziny, przyjaciół i kolegów, bardziej codzienny niż pomnikowy: mąż, ojciec, dziadek, mądry, uroczy człowiek,  zwyczajnie nadzwyczajny przyjaciel, niezwyczajny kibic, kompan do brydża, pokera, niezwykły opowiadacz dykteryjek. Dżentelmen o magnetycznym głosie i uwodzicielskim spojrzeniu. Człowiek mądrego słowa, ciętej riposty, dowcipu. Inteligent. Kreował życie, jakiego pragnie. Patrzył do przodu, nie za siebie.

To, o czym myślał, pisał, mówił, jest w tej książce najważniejsze i ciągle aktualne. Ma się wrażenie, że Holoubek wcale nie odszedł...

Pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w naszej pamięci. Bo był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym aktorem. Bo teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważna jest jego postawa etyczna.

Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym. Zyskała dostęp do niepublikowanych wcześniej rodzinnych dokumentów i archiwaliów. Porusza szereg ważnych i nieopisywanych dotychczas zdarzeń.

Gustaw Holoubek

Miał poczucie humoru. Nastawienie życiowe na humor osładza mękę istnienia, pozwala swobodniej żyć. Umiał odpocząć od roli, teatru, polityki, spraw społecznych.

Janusz Majewski

Przez te moje lata w Polsce długo byłem pod skrzydłami Gustawa. Bardzo ceniłem sobie tę przyjaźń, bardziej niż złoto...

Chris Niedenthal

Zofia Turowska – absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka sagi rodziny Onyszkiewiczów „Gniazdo”; współautorka kultowego reportażu – dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, o łódzkiej Szkole Filmowej Filmówka oraz o Zespole Filmowym TOR, biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz „Nie wszystko na sprzedaż”, a także biografii „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”. Dla Marginesów napisała opowieść o Zofii Nasierowskiej „Fotobiografia”, biografię Janusza Majewskiego „Film – kobieta jego życia”, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej „Gustaw i ja”

Zofia Turowska

Jeśli użyć by porównania z samolotami, to pośród myśliwców, odrzutowców, dwupłatowców Gustaw Holoubek jest szybowcem, nie potrzebował silnika, odbywał lot w najczystszej postaci, zażywał wolności, chociaż potrafił nagle zrzucić bombę... Wielki człowiek, nie tylko aktor i pedagog.

Jan Englert

Przeczytaj fragment biografii Gustawa Holoubka pióra Zofii Turowskiej

Gustaw

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Gustaw” od 24 marca w księgarniach stacjonarnych i internetowych.

Magdalena Zawadzka i Zofia Turowska

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dorota Karło 26.03.2021 17:14
Czytelniczka

Po spotkaniu autorskim, w którym Zofii Turowskiej towarzyszyła Magdalena Zawadzka, nabrałam ochoty na przeczytanie tej biografii.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 23.03.2021 12:35
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post