Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem. Największy w Polsce konkurs literacki dla dzieci

LubimyCzytać
06.04.2020

Twoje dziecko kocha książki, a najczęściej zaczytuje się w opowieściach o zwierzętach? Czas, by z czytelnika stało się pisarzem! Umożliwia to konkurs „Popisz się talentem” skierowany do uczniów szkół podstawowych. Zadanie polega na napisaniu o tym, co do powiedzenia mają nam zwierzęta. Laureaci mają szansę zostać najmłodszymi pisarzami w Polsce – ich opowiadania zostaną wydrukowane w prawdziwej książce, opublikowanej przez organizatora konkursu, wydawnictwo Nowa Era!

Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem. Największy w Polsce konkurs literacki dla dzieci

To największy w Polsce konkurs literacki dla dzieci!  „Popisz się talentem"  to świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu w domu. Koniec nudy – czas na przygodę w towarzystwie zwierząt! W tym roku jury konkursowe zaprasza dzieci, by opisały co do powiedzenia mają nam zwierzęta. Nagrodą dla 30 laureatów z całej Polski będzie publikacja ich opowiadań w prawdziwej książce, która będzie miała premierę na jesieni. Konkurs już po raz czwarty jest organizowany przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. 

Oto tekst tegorocznego zadania konkursowego:

Słynny naukowiec profesor Antoniusz Wścibinos skonstruował urządzenie tłumaczące mowę zwierząt. Nazwał je ZWIERZOFONEM. Urządzenie owo, z wyglądu przypominające połączenie trąby z dyktafonem, nie tylko tłumaczy, co mówią zwierzęta, lecz także nagrywa ich wypowiedzi. Pewnego dnia w czasie spaceru profesor zgubił owo urządzenie. Gdy je znalazł, pamięć urządzenia była całkowicie zapełniona. Małe i duże zwierzęta ponagrywały tam swoje zwierzenia! Jak myślisz, co chciały nam powiedzieć? Co je cieszy, co martwi, czego potrzebują? Co sądzą o nas, ludziach? Pomóż profesorowi spisać choć jedną opowieść nagraną na ZWIERZOFON. Dzięki Tobie cały świat może się dowiedzieć, co zwierzęta mają nam do powiedzenia!

Konkurs „Popisz się talentem” – zasady

  • Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych - dla klas 1-4 oraz 5-8.
  • Opowiadania konkursowe powinny mieć objętość maksymalnie 2800 znaków bez spacji.
  • Gotowe prace dzieci lub ich rodzice mogą zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej nowaera.pl/popiszsietalentem.
  • Opowiadania można zgłaszać do 26 kwietnia 2020 roku.
  • Wyniki - 30 laureatów konkursu poznamy 4 czerwca, a na jesieni ukaże się książka ze zwycięskimi opowiadaniami.

Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz wybranej organizacji - w tej edycji konkursu będzie to jedna z fundacji zajmujących się codziennym wspieraniem zwierząt w Polsce.

Wydawnictwo Nowa Era stworzyło konkurs Popisz się talentem w 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych.

10 rad jak zostać pisarzem

Kilka krótkich rad dla młodych pisarzy od Rafała Witka - autora powieści, wierszy oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży, a także jurora konkursu „Popisz się talentem”

1. Jeśli piszesz dla swoich rówieśników, poobserwuj ich trochę – posłuchaj, o czym rozmawiają, co jest dla nich ważne, a co nudne. Zwróć uwagę, jakich słów, odzywek i powiedzonek używają.

2. Ustal temat i plan tekstu – czyli zastanów się, o czym chcesz napisać i co się w tekście wydarzy, co będzie w nim najważniejsze; zanotuj swoje ustalenia w punktach.

3. Stwórz bohatera lub grupkę bohaterów – pamiętaj, aby każdy z nich był nieco inny; ważne, aby Twój bohater lub bohaterowie budzili zainteresowanie i sympatię czytelnika.

4. Inspiruj się prawdziwymi wydarzeniami – to świetny sposób na stworzenie historii, która będzie logiczna i wiarygodna, nawet kiedy piszesz „bajkę”.

5. Używaj krótkich zdań – dzięki temu łatwiej sprawisz, że będą one klarowne i zrozumiałe dla czytelnika, a także dodasz swojemu tekstowi dynamiki.

6. Nie stosuj wyrazów, których nie rozumiesz – jeśli chcesz zabłysnąć trudnym lub obcojęzycznym słowem, najpierw sprawdź jego znaczenie w słowniku.

7. Pamiętaj o humorze – dowcipne dialogi, sytuacje, opisy i porównania sprawiają, że każdy tekst dużo lepiej się czyta, a przede wszystkim… że się chce do niego wracać!

8. Wyrzuć z tekstu niepotrzebne informacje – zostaw tylko te, które mają bezpośredni związek z akcją i bohaterem / bohaterami.

9. Pomyśl o zaskakującym zakończeniu – dzięki temu twój tekst będzie do samego końca ciekawy i da czytelnikowi do myślenia.

10. Nie praw morałów – od tego są dorośli. :-)

Więcej szczegółów na temat konkursu oraz porad dla młodych pisarzy, napisanych także przez Wojciecha Widłaka, Zofię Stanecką, czy Grzegorza Kasdepke znajdziecie na stronie konkursu.

- Moim ukochanym zwierzęciem była mała suczka Kulka, którą znalazłem ranną na poboczu drogi. Byłem wtedy uczniem podstawówki. Dzięki Kulce z czasem nabierałem przekonania, że my, ludzie, nie różnimy się od zwierząt aż tak bardzo, jakbyśmy chcieli. Nie jesteśmy lepsi, mądrzejsi, nie mamy monopolu na uczucia czy nastroje. Kulka w pewnym sensie przewyższała ludzi - rozumiała, co do niej mówię, lecz ja nie byłem w stanie zrozumieć, co ona chciała mi powiedzieć. Uczyłem się więc odczytywać jej mowę. Była to kombinacja mimiki pyska, mowy ciała i różnych odgłosów - wspomina Marcin Kostrzyński, obserwator zwierząt, twórca filmów przyrodniczych, autor książki „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” oraz ambasador 4. edycji „Popisz się talentem”. - Mała Kulka uchyliła przede mną drzwi do innego świata. Tak samo i dla Was udział w konkursie „Popisz się talentem” może być niepowtarzalną okazją, by wykorzystać zmysł obserwacji, empatię oraz wyobraźnię i dać głos zwierzętom! Może dzięki temu my, dorośli, będziemy częściej zwracać uwagę na potrzeby naszych mniejszych braci - zachęca uczniów do udziału w konkursie znany przyrodnik.

Jury konkursu Popisz się talentem 2020

W jury konkursu „Popisz się talentem” zasiadają pisarze, dziennikarze i redaktorzy, koordynatorzy projektów edukacyjnych. Wśród nich znajdują się Monika Hałucha, Małgorzata Jankowska, Małgorzata WęgrzeckaRafał Witek oraz Wojciech Widłak.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie – to świetna okazja, aby rozbudzić w dziecki miłość do książek, a także zaciekawić je światem zwierząt. We wspólne wymyślanie tematu opowiadania czy jego bohaterów może być zaangażowana cała rodzina. Puście wodze wyobraźni i popiszcie się talentem!

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
196
181
09.04.2020 14:50

Moja 12-letnia córka weźmie udział w konkursie.Uwielbia czytać książki i pisać opowiadania


2801
4
06.04.2020 08:56

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd