rozwiń zwiń

Jean-Paul Dubois z Nagrodą Goncourtów

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.11.2019

Prestiżowe francuskie wyróżnienie pochodzący z Tuluzy autor otrzymał za powieść „Tous les hommes n'habitent pas le monde de la même façon”.

Jean-Paul Dubois z Nagrodą Goncourtów

Nagrodzona powieść przedstawia historię łagodnego i opiekuńczego mężczyzny, Paula Hansena, niegdyś zarządcy luksusowego hotelu w Montrealu, który od dwóch lat przebywa w więzieniu w Bordeaux. Współdzieli celę z członkiem motocyklowego gangu Hells Angels, oskarżonym o morderstwo. Odsiadując swój krótki wyrok, Paul ma czas na przemyślenia i ocenę dokonanych wyborów życiowych.
Jak podaje agencja AFP, autor oddaje w powieści przejmujący hołd umarłym, u których boku żyją ludzie i których losy biegną różnymi drogami. To także opowieść o świecie, który znika, zastępowany przez inny, zdominowany przez niesprawiedliwość i pogardę. Nostalgiczne dzieło o utraconym szczęściu.

Jean-Paul Dubois jest francuskim pisarzem, byłym korespondentem magazynu „Le Nouvel Observateur”. Dotychczas pisał powieści, reportaże oraz dzienniki z podróży. Jego powieść „Une vie française” została w 2004 roku uhonorowana nagrodą Femina.

Nagroda Goncourtów to francuska nagroda literacka, którą ufundował w 1896 roku w swoim testamencie francuski pisarz Edmond de Goncourt. Towarzystwo literackie jego imienia (Société littéraire des Goncourt) powstało oficjalnie w 1902 roku, a nagroda została wręczona po raz pierwszy 21 grudnia 1903 roku. Wśród nagrodzonych znajdziemy takie nazwiska, jak Marcel Proust (1919 rok, za „W cieniu zakwitających dziewcząt”), Patrick Modiano (1978 i „Ulica ciemnych sklepików”) czy bardzo dobrze znany w Polsce Michel Houellebecq, którego „Mapa i Terytorium” została doceniona w 2010 roku. Wyróżnienie ma charakter prestiżowy, a na laureata spływa międzynarodowy splendor. Wymiar finansowy nagrody jest symboliczny, gdyż zwycięzca otrzymuje od Towarzystwa Literackiego 10 euro.

Fotografia otwierająca: Alain Jocard / afp / eastnews


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
06.11.2019 07:15
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 05.11.2019 10:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post