„Poświata“ Michaela Chabona już w księgarniach

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.05.2018

Michael Chabon, jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, spisuje spowiedź świadka stulecia, tworząc z mieszanki prawdy i zmyślenia obraz niezwykłej rodziny i burzliwej historii XX wieku. „Poświata” ukazała się 9 maja nakładem wydawnictwa W.A.B. w przekładzie Michała Kłobukowskiego.

„Poświata“ Michaela Chabona już w księgarniach

W roku 1989 – tuż po wydaniu swojej pierwszej powieści, zatytułowanej „The Mysteries of Pittsburgh" – Michael Chabon pojechał do Oakland w Kalifornii, żeby odwiedzić w domu matki śmiertelnie chorego dziadka. Gdy silne środki przeciwbólowe rozwiązały umierającemu język, a bliskość śmierci obudziła wspomnienia, dziadek Chabona zaczął się zwierzać i opowiadać historie, których jego wnuk nigdy wcześniej nie słyszał.

Z tych historii Chabon, uważany dziś za jednego z największych pisarzy pokolenia, utkał swą najnowszą powieść. Chwilami mamy wrażenie, że zatopiliśmy się w bajaniach barona Münchhausena albo w labiryncie zdarzeń „Rękopisu znalezionego w Saragossie” – bo czy rzeczywiście wszystko, o czym opowiada dziadek, mogło się w ogóle wydarzyć?

Opowieść zaczyna się w roku 1957 od wściekłej napaści bohatera na jego szefa, którego próbuje udusić kablem telefonicznym, a potem nasze zdumienie tylko rośnie. Czy faktycznie w dzieciństwie zadurzył się w dziewczynce z brodą, na studia elektrotechniczne zarobił, grając hazardowo w bilard, a w czasie wojny tropił samego Wernhera von Brauna, nazistowskiego twórcę rakiet V2, a potem pioniera amerykańskiego podboju kosmosu, i odnalazł jego „skarb” w postaci zakopanej dokumentacji?

Poświata to powieść o szaleństwie, wojnie i przygodzie, o seksie, małżeństwie i pożądaniu, o egzystencjalnych wątpliwościach i modelarstwie rakietowym, o wielkich aspiracjach i ciemnej stronie osiągnięć amerykańskiej techniki, a zwłaszcza o niszczącym działaniu kłamstwa i dochowywania sekretów, a zarazem ich wielkiej mocy twórczej. Przedstawia obraz trudnej, lecz namiętnej miłości między dziadkiem narratora i jego babką – tajemniczą kobietą, którą złamały przeżycia z lat młodości spędzonej w rozdartej wojną Francji. To zarazem brawurowy przykład spekulatywnej autobiografii, w której Chabon odsłania mechanizmy działania własnej wyobraźni.

Książka roku według m.in. pism „The New York Times”, „New York Magazine”, „New York Post”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Slate”, „The Telegraph”, „San Francisco Chronicle”, Buzzfeed i NPR

Równocześnie z polską premierą „Poświaty” wydawnictwo W.A.B. wznawia poprzednią powieść Michaela Chabona Związek Żydowskich Policjantów. Czyli powieść, której fanem jest sam Stephen King. Przewrotny czarny kryminał osadzony w żydowskiej kolonii na zaśnieżonej Alasce! Do jego ekranizacji przymierzają się sami bracia Cohen. W okręgu Sitka, w którym przez sześćdziesiąt powojennych lat mieszkali i rządzili żydowscy uciekinierzy z nazistowskiej Europy i wygnańcy z Palestyny oraz ich coraz większe rodziny, dochodzi do tajemniczego morderstwa. Śledztwo prowadzi detektyw Landsman, a tropy wiodą do zdumiewającego spisku, wykraczającego daleko poza Alaskę i Amerykę. Zgodnie z klasycznymi regułami gatunku kryminał Chabona pełen jest zwrotów akcji, tajemniczych kobiet, gangsterów, strzelanin i miejsc będących czymś innym niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Ale Chabon to pisarz na wskroś oryginalny, który te ramy wypełnia po swojemu, tworząc niepowtarzalną galerię postaci. Dowcipnie i ze swadą opowiada przy tym zarówno o niezwykłej kolonii Sitka, jak i o całym narodzie wybranym, przypominając przewrotnie, że robienie na złość sobie, innym i światu jest ulubioną rozrywką i dziedzictwem Landsmana oraz jego ludu. Obie książki miały premierę 9 maja.

Michael Chabon (ur. 24 maja 1963 r. w Waszyngtonie) – amerykański pisarz, autor opowiadań, komiksów i scenariuszy. Urodził się w inteligenckiej rodzinie żydowskiej. W wieku dziesięciu lat postanowił zostać pisarzem. Za wydaną w 2000 roku powieść „The Amazing Adventures of Kavalier & Clay” otrzymał między innymi Nagrodę Pulitzera. W 2007 r. ukazała się powieść „Związek Żydowskich Policjantów”, owoc pięciu lat pracy. Był to kolejny sukces pisarza, przynosząc mu nagrody Nebula, Hugo i Locus oraz nominacje do nagród Sidewise, nagrody im. Edgara Allana Poe oraz nagrody BSFA. W planach jest ekranizacja powieści w reżyserii braci Cohen. Jesienią 2016 r. wydał swoje najnowsze dzieło, „Poświatę”, kolejną powieść powstałą z inspiracji osobistymi doświadczeniami. Od 1993 r. Michael Chabon jest żonaty z Ayelet Waldman, mają czworo dzieci i mieszkają w Berkeley w Kalifornii.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.05.2018 11:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post