10 powodów, dla których trzeba przeczytać „Lockdown” Roberta Ziębińskiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.09.2020

Porwanie i walka o wielkie pieniądze, rozgrywająca się na tle szalejącej pandemii. Robert Ziębiński opisuje śmiertelny wyścig z czasem, umiejscawiając akcję swojej nowej powieści w Warszawie ogarniętej chaosem. Oto 10 powodów, dla których warto siegnąć po thriller „Lockdown”

10 powodów, dla których trzeba przeczytać „Lockdown” Roberta Ziębińskiego

W zdominowanej przez pandemię rzeczywistości zdeterminowana matka złamie każdą zasadę, żeby ocalić życie dziecka.
Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córkę, którą kocha nad życie. Za miesiąc otworzy swój najnowszy biznes – gigantyczną galerię handlową w stolicy. Nigdy nie była ryzykantką. Zawsze potrafiła działać tak, by nic nie stracić.
Jest piątek. Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłacenia dziesięciu milionów euro do poniedziałku. Zdobycie tych pieniędzy nie byłoby dla Olgi wielkim problemem, gdyby nie lockdown. Odcięta od bankowych kont musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy.
Na ulicach wybuchają zamieszki, a wirus zbiera śmiertelne żniwo. Zaczyna się rozpaczliwy wyścig z czasem. Olga będzie musiała wniknąć do przestępczego świata warszawskich gangsterów. Tylko tam może dostać to, czego szuka.

Grafika z książki Lockdown Roberta Ziębińskiego10 powodów, by przeczytać „Lockdown” Roberta Ziębińskiego

1. Jest to prawdziwie sensacyjny, wciągający thriller, który rozgrywa się w czasach lockdownu. Sytuacji, która niedawno nas dotknęła, ale w połączeniu z literacką fantazją autora nabiera rysów jak z najlepszych amerykańskich filmów. Fabularyzowana wersja polskiego lockdownu, w której pojawia się wprowadzenie stanu wyjątkowego pokazuje nam, o ile gorzej mogło być. I co mogłoby się wydarzyć, gdyby wirus był jeszcze groźniejszy, tak jak literacki makot, a zachowania ludzi znajdujących się na skraju wyczerpania pozbawione były wszelkich skrupułów.

2. Bohaterowie z prędkością błyskawicy poruszają się po rozmaitych dzielnicach Warszawy. Dokładność autora w określaniu topografii pozwala nam z łatwością odnaleźć się we właściwym miejscu akcji. Jednak w powieści pojawiają się także takie miejsca, o których istnieniu mało kto ma pojęcie. Autor, jak sam zdradza w jednym z wywiadów, ma obsesję na punkcie miast ucieczki, biblijnych miast, w których przestępcy mogli się ukrywać, pozostawać nietykalni. Ten wątek także wprowadza w powieści „Lockdown”.

W sytuacji zaskoczenia ma się do wyboru dwie opcje: albo poddać się emocjom i działać impulsywnie, albo wytresować swój mózg tak, by w sytuacji kryzysowej zaczynał działać według wcześniej ustalonego rytmu. [Cytat z książki „Lockdown”]

3. W powieści występują politycy, których nazwiska brzmią niezwykle podobnie to tych, którzy realnie sprawują władzę. To zdecydowanie dodaje smaczku tej historii. 

4. Strzelaniny, zamieszki, pościgi, piękne kobiety, szybkie samochody, bezsensowne śmierci – jest w niej wszystko to, co w dobrych historiach sensacyjnych.  

5. Miłość autora do jazzu, a w szczególności do twórczości Arta Peppera wybrzmiewa na wszystkich stronach tej powieści. Dźwięki saksofonu genialnego amerykańskiego muzyka, w latach 50. uważanego za jednego z najlepszych jazzowych saksofonistów altowych na świecie, towarzyszą czytelnikowi przez cały czas trwania powieści. Na swojej stronie internetowej Robert Ziębiński przygotował gotową playlistę w serwisie Spotify, więc lekturze od samego początku mogą towarzyszyć dźwięki muzyki, która brzmi w głowach bohaterów.

Niewiele potrzeba, żeby zazdrość zamieniła się w obsesję. [Cytat z książki „Lockdown”]

Grafika z książki Lockdown Roberta Ziębińskiego

Ona myślała o biznesie, a to, czy przed nią na chodniku jest kałuża, jej już nie interesowało. Płaciła ludziom za to, by położyli przed nią płaszcz. [Cytat z książki „Lockdown”]

6. Znakomite, naturalne dialogi: autor, który jako dziennikarz przeprowadził kilkaset wywiadów, w tym z Robinem Williamsem, Robertem Redfordem, Braćmi Coen, Anthonym Hopkinsem, Danem Brownem czy Scarlett Johansson, wprowadza bardzo realistyczne, wciągające dialogi, które sprawiają, że akcja jest tak niezwykle dynamiczna.

7. Autor, który jest znawcą popkultury, przeprowadza czytelnika po meandrach literatury i filmografii, wprowadza rozmaite tajemnicze wątki, które od lat w powszechnej świadomości istnieją na granicy prawdy i miejskich legend.

8. „Zakończenie wbiło mnie w fotel” – to sformułowanie pojawia się w wielu przedpremierowych recenzjach tej powieści. I mówi samo za siebie – Robert Ziębiński z całą pewnością wie, jak dobrze zbudować napięcie. 

Najbardziej lubił ten moment, w którym w ich spojrzeniu coś pękało.
Budziły się, przez moment nie wiedziały, co się dzieje, potem przychodziły sekundy hardości, gdy starały się ruszać, rzucać, a potem, gdy orientowały się, że ich opór nic nie da, wola walki słabła. I ten moment uwielbiał. Gdy w ich oczach coś gasło. [Cytat z książki „Lockdown”]

9. Thriller trzyma w napięciu, akcję wyznaczają dni i godziny, co dodaje tempa.  Dosłownie zamyka nas w świecie stworzonym przez autora, jest nieodkładalny i pomimo mrocznego klimatu ma w sobie dużo humoru. Często złośliwego, szczególnie wtedy, kiedy przyglądamy się sobie jako społeczeństwu.

10. Te słowa mówią same za siebie. „Soczysta kryminalna proza, która pędzi na złamanie karku” – Mariusz Czubaj, „Jeżeli Robert Ziębiński prowadzi samochód w takim tempie, jak czytelników przez fabułę, to powinien mieć odebrane prawo jazdy” – Okoń w sieci, „Lockdown to niebezpieczna gra, której finał zapiera dech w piersiach” – Alicja Sinicka, „Wciąga od pierwszych słów! Z każdą następną stroną jest jeszcze ciekawiej! Lockdown to gotowy materiał na trzymający w napięciu thriller dziejący się w opanowanej przez wirusa współczesnej Warszawie” – Bartłomiej Topa, „Czytałam z wielką przyjemnością! Ta książka jest jak scenariusz do dobrego filmu akcji z wątkami detektywistycznymi” - Kartoteka.

Portret Roberta Ziębińskiego

  • Przeczytaj fragment najnowszej powieści Roberta Ziębińskiego „Lockdown”

Lockdown, Robert Ziębiński

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Aktualność sponsorowana


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
asiulka19963  - awatar
asiulka19963 07.09.2020 10:23
Czytelniczka

Ten fragment bardzo mnie zaciekawił. Znacznie bardziej niż okładka. Na pewno kiedyś po nią sięgnę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 09.09.2020 11:29
Administrator

Koniecznie dodaj na półkę "Chcę przeczytać"! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 04.09.2020 14:55
Czytelnik

Nie mam w planach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 04.09.2020 10:18
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post