rozwiń zwiń
Karitei

Profil użytkownika: Karitei

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 12 lata temu
1
Przeczytanych
książek
1
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
2
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

„Popkultura – Pop czy kultura?” to absolutny „must-read”! Któż z nas nie czeka z wytęsknieniem na ulubiony serial, kolejne wyświetlenie ukochanego filmu, zdmuchniecie kurzu z kilkakrotnie przewertowanej i znanej na pamięć książki, czy też muzyczny wieczór ze swoimi idolami. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się jednak nad wartością wybieranych przez nas, wspomianych wyżej, czaso-umilaczy? Czy staramy się w nich dostrzec „coś” więcej? Czy rozumiemy to „coś” gdy już je dostrzeżemy? Gdzie jest granica między kulturą wysoką i niską? Czy taka granica w ogóle istnieje?
Joanna Bogusławska stawia trudne pytania, a znakomicie napisana przez nią książka po kawałku serwuje nam przepyszny tort odpowiedzi. Co więcej, dzięki tej książce możemy odkryć nowe, być może dotąd nam nieznane, znakomite, pełne artyzmu i źródeł wiedzy dzieła współczesnej popkultury. O czym możemy przeczytać w książce Joanny? Cała publikacja podzielona jest na pięć głównych części. Pierwsza z nich skupia się nad produkcjami telewizyjnymi, takimi jak na przykład znakomity serial True Blood (Czysta Krew), The Office (Biuro), czy Californication. Autorka w rewelacyjny sposób odsłania niezaprzeczalne powiązania popkultury z nią samą pod postacią innych jej dzieł oraz licznych nawiązań do nich, a także z kulturą „wysoką”.
Częścią drugą zawładnęły filmy kina niezależnego. Przychylając się do zdania autorki, polecam absolutnie każdy opisywany tytuł. Uwagi autorki powodują, że zaczynamy myśleć nad tym o ile uboższa byłaby popkultura bez Little Miss Sunshine, Garden State, czy Wonder Boys. Piękne filmy, które udowadniają, jak zresztą mówi autorka, że nie tylko produkcje kipiące dolarami znajdują odbiorców, wnosząc coś przy okazji do wielkiego wora kultury.
Część trzecia, poświęcona literaturze, przygląda się z bliska twórczości Stephena Kinga. King od dawien dawna uważany jest za króla horroru, ale to nie wszystko. Jak zauważa Joanna, jest on także mistrzem w balansowaniu pomiędzy kulturą niską i wysoką, a robi to z taką gracją, że pomimo „masowości” swych dzieł był wielokrotnie laureatem ważnych nagród literackich. W tej części autorka opowiada również o dwóch innych pozycjach książkowych : Gig –Americans Talk about Their Jobs oraz Brief Interviews with Hedious Men. Joanna wprowadza czytelnika w zupełnie inne dziedziny wiedzy, odkrywając przed nimi niektóre karty tych dwóch książek. Mądrze i z rozwagą zachęca czytelników by sięgnęli po te właśnie dzieła, gdyż, jak mówi, znajdziemy w nich „istną studnię wiedzy”. Te produkty popkultury ukazują specyfikę związków międzyludzkich, niemal wszelkiej maści, oraz społeczeństwo amerykańskie. Żal…żal serce ściska, że takie książki nie pojawiły się dotąd na naszym rodzimym rynku. Myślę, że dzięki książce Joanny Bogusławskiej sięgnie po nie spore grono czytelników.
W czwartej części Joanna skupia się na niezwykle interesującej koncepcji obecnej w wielu znanych dziełach literackich, a mianowicie na koncepcji „Innego”. Jednakże, Joanna prezentuje niezwykle oryginalne podejście do tego zagadnienia, gdyż omawia je także w kontekście filmów. Możemy tu przeczytać arcyciekawe analizy produkcji i dzieł takich jak Więzy przyjaźni, Cudowni chłopcy, Droga do szczęścia i Buszujący w zbożu. Poruszające analizy, przeplatane znakomicie dobranymi cytatami służą za znakomity materiał do badań i rozważań.
W ostatniej, piątej części Joanna odkrywa przed czytelnikami niezwykle barwny świat muzyki. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że świat ten jest tworzony przez jeden zespół. W dodatku przez zespół średnio znany w Polsce. Na bazie analizy tekstów tej kanadyjskiej grupy – The Tea Party, autorka po raz kolejny udowadnia co tak naprawdę buduje prawdziwą popkulturę – pod przykrywką stereotypowo narzuconych ogólników znajdujemy całą masę prawdziwych perełek wiedzy.
Serdecznie zachęcam do zapoznania się z książką Joanny Bogusławskiej. Nauczmy się dzięki autorce z powagą na dzieła popkultury, bo pod POP kryje się iskrząca skarbnica KULTURY.

„Popkultura – Pop czy kultura?” to absolutny „must-read”! Któż z nas nie czeka z wytęsknieniem na ulubiony serial, kolejne wyświetlenie ukochanego filmu, zdmuchniecie kurzu z kilkakrotnie przewertowanej i znanej na pamięć książki, czy też muzyczny wieczór ze swoimi idolami. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się jednak nad wartością wybieranych przez nas, wspomianych wyżej,...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Karitei

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
1
książka
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
2
razy
W sumie
wystawione
1
ocenę ze średnią 10,0

Spędzone
na czytaniu
4
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]