Popkultura - pop czy kultura

978-83-7722-163-1
popkultura, pop, kultura
popularnonaukowa
Kamila

Kiedy popkulturowe produkcje, takie jak Lśnienie Kinga, film Mała Miss czy seriale Californication i Czysta krew, niosą ze sobą wyłącznie niewymagającą rozrywkę dla mas, a kiedy stanowią okno, przez które można podglądać dzieła kultury i odkrywać klasyki kina, muzyki czy sztuki? Aria operowa w reklamie sieci komórkowej, gangsterska ekranizacja Romea i Julii, Luciano Pavarotti nagrywający...

Aria operowa w reklamie sieci komórkowej, gangsterska ekranizacja Romea i Julii, Luciano Pavarotti nagrywający piosenki z gwiazdami muzyki popularnej. Profanacja największych osiągnięć kultury wysokiej czy udane próby komercjalizacji i przybliżenia ich masowemu odbiorcy?

Jak bardzo nieznajomość lub ignorowanie powszechnych zjawisk popkultury wpływa na rozumienie tego, czego doświadczamy?

Na te pytania stara się odpowiedzieć Joanna Bogusławska, która na kartach Popkultury przeanalizowała wartość i potencjał omawianego zjawiska, przybliżając nie tylko produkcje dobrze znane w Polsce, lecz również te, które dopiero czekają u nas na odkrycie.

W XXI wieku granica między kulturą wysoką a niską zaciera się coraz bardziej.
Doceniane są potrzeby odbiorcy masowego, który otrzymuje produkty coraz lepszej jakości, a sama popkultura w widoczny sposób kształtuje naszą rzeczywistość.

W niniejszej książce poddano analizie co ciekawsze zjawiska popkulturowe w telewizji, kinie i literaturze, aby pokazać, jak dużo kultury wysokiej może być odnalezione w ich treściach.

Joanna Bogusławska jest filologiem angielskim, ukończyła studia licencjackie w Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdyni, tytuł magistra uzyskała na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od lat pracuje jako lektor w szkole językowej. Opublikowała artykuły na łamach magazynów: „The Teacher”, „Kino” oraz na wielu stronach internetowych, m.in. Stephenking.pl. oraz
www.stephen-moyer.net. Wiosną 2011 roku ukazała się jej książka napisana wraz z Agatą Mioduszewską pt. Teaching English through Culture, Teaching Culture through English.

Interesuje się popkulturą amerykańską oraz Kanadą, a w wolnych chwilach
sięga po dzieła autorstwa Stephena Kinga, Billa Brysona i Tennessee Williamsa.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2011

źródło okładki: www.zaczytani.pl

sylwia-iga | 2014-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Z tą książką jest tak jak z zakupami w hipermarkecie. Albo w osiedlowym. Obojętnie. Idziesz po jakiś konkretny kawałek mięsa na obiad (pozdrawiam wszystkie ekspedientki z działów mięsnych, które zawsze muszą mi podpowiadać jak się naprawdę nazywa to, co chcę kupić), kupujesz go, ale i tak na końcu okazuje się, że w tym mięsie mięsa było niewiele. To nie znaczy, że Ci nie smakowało. Smakowało. Ale czujesz niedosyt. Bo jakby mogło smakować, gdyby procent mięsa w mięsie był większy?

Tak mam z tą książką. Smakowała mi, ale czuję niedosyt.
Główne pytanie, jakie sobie zadaję odkąd skończyłam tę książkę brzmi: ile jest w tej "Popkulturze" popkultury? Teoretycznie cała jest o popkulturze, w popkulturze i z popkulturą. W praktyce brakowało mi jednak tego "czegoś", co sprawiło, że sięgnęłam po tę pozycję. Brakowało mi popkultury.

Mam wrażenie, że autorka chcąc przybliżyć nam pozytywny aspekt popkultury, jakim są jej niewątpliwe związki z kulturą wysoką, zapomniała, że miała pisać o...

Karitei | 2011-11-18
Przeczytana: 18 września 2011

„Popkultura – Pop czy kultura?” to absolutny „must-read”! Któż z nas nie czeka z wytęsknieniem na ulubiony serial, kolejne wyświetlenie ukochanego filmu, zdmuchniecie kurzu z kilkakrotnie przewertowanej i znanej na pamięć książki, czy też muzyczny wieczór ze swoimi idolami. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się jednak nad wartością wybieranych przez nas, wspomianych wyżej, czaso-umilaczy? Czy staramy się w nich dostrzec „coś” więcej? Czy rozumiemy to „coś” gdy już je dostrzeżemy? Gdzie jest granica między kulturą wysoką i niską? Czy taka granica w ogóle istnieje?
Joanna Bogusławska stawia trudne pytania, a znakomicie napisana przez nią książka po kawałku serwuje nam przepyszny tort odpowiedzi. Co więcej, dzięki tej książce możemy odkryć nowe, być może dotąd nam nieznane, znakomite, pełne artyzmu i źródeł wiedzy dzieła współczesnej popkultury. O czym możemy przeczytać w książce Joanny? Cała publikacja podzielona jest na pięć głównych części. Pierwsza z nich skupia się nad...

kolmanka | 2011-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

Czym jest popkultura? Ano, według większości z nas jest to rozrywka dla mas, relaks dla mało wybrednych, kultura trafiająca w przeciętne gusta. Według autorki książki współczesna popkultura ma do zaoferowania znacznie więcej i udowadnia nam, że może stać się źródłem do rozwinięcia wiedzy o kulturze wysokiej: teatrze, operze, literaturze, religii, muzyce czy socjologii.

Joanna Bogusławska swą analizę zaczyna od popularnych seriali produkcji amerykańskiej, takiej jak między innymi "Czysta krew" (True Blood). Próbuje zrozumieć jego fenomen, tłumaczy główne watki serialu, analizuje grę aktorów i szał, jaki ostatnio panuje na wampirze tematy. Doszukuje się także podobieństw i różnic między tą produkcją a słynną sagą o miłości Edwarda i Belli. Jej analiza doprowadza ją do konkluzji, że obecnie w sitcomach, remakach i innych "tasiemcach", reżyserzy i scenarzyści nawiązują do znanych postaci, produkcji filmowych, wydarzeń i książek. Ten kto nie jest z nimi zaznajomiony, może nie zrozumieć...

Krokodyla | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Książka jest bardziej zbiorem recenzji, niż naukowymi rozważaniami o popkulturze. Można odnieść wrażenie, że autorka opisała szczególnie sobie bliskie produkty przemysłu kulturowego (głównie seriale, filmy i książki) wzbogacając omówienia o dodatek w postaci nawiązań intertekstualnych.
Publikację dobrze i szybko się czyta, bo jest napisana przystępnym językiem. Można ją potraktować jako inspirację do poszukiwań rozrywki albo tematu na artykuł o kulturze popularnej. Jeśli chodzi o wiedzę i warsztat, to niestety niewiele wnosi.

Agnieszka | 2014-09-24

Miałam bardzo wielkie oczekiwania. Popkultura to niezmierzona ilość fascynujących historii. Każdą informację z tej publikacji znajdziesz szukając w Wikipedii.

| 2012-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2012

Książka napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, czyta się przyjemnie. Można ją traktować jako jedną całość lub jako zbiór niezależnych artykułów. Treści w niej zawarte są niezwykle interesujące nie tylko z naukowego punktu widzenia jako źródło informacji badawczej dla kulturoznawców i w ogóle osób zainteresowanych współczesną kulturą, ale także dla zwykłych konsumentów tejże kultury, którzy dzięki zwróceniu przez autorkę książki uwagi na kilka mniej w naszym kraju znanych pozycji (lub prawie w ogóle nieznanych z powodu braku polskiego tłumaczenia), sami mają szansę poznać coś nowego, a jednocześnie wartościowego. Podsumowując, lektura tej książki pozwala na głębsze przyjrzenie się pewnym problemom czy wątkom zawartym w filmach, książkach czy serialach, które wszyscy (albo prawie wszyscy) znamy, lub znać powinniśmy, a także intryguje i zachęca do zapoznania się z tymi, o których słyszymy (czytamy) pierwszy raz. Polecam jako źródło wiedzy o kulturze oraz drogowskaz do dalszych...

laxman | 2016-01-20
Sigyn | 2016-01-14