Olena 
Fanka książek historycznych, dobrych kryminałów, komedii Barei, Kabaretu Starszych Panów, piosenek Osieckiej, zagadek szaradziarskich i babcinych pierogów. Marzy o podróży na Islandię oraz gigantycznym regale, który pomieści ulubione książki (nie cierpi e-booków). Nie jest w stanie zapisać się ani do grupy psiarzy, ani kociarzy, więc stanęła pośrodku razem z ukochanym psem i kotem :). PS. Nie przyjmuję zaproszeń od hurtowych kolekcjonerów znajomych.
27 lat, status: Czytelnik, ostatnio widziany 21 godzin temu
Teraz czytam
  • Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie
    Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie
    Autor:
    Odkryj prywatny świat Audrey Hepburn w niezwykłej bestsellerowej biografii napisanej przez syna aktorki! Dziecięce wspomnienia, rodzinne anegdoty, cytaty z prywatnych listów, rysunki, skrupulatnie spi...
    czytelników: 781 | opinie: 67 | ocena: 7,21 (231 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-11 14:09:28
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-08-11 14:08:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Inne
Seria: Salamandra
 
2018-08-08 12:47:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, II wojna światowa
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Świadkowie historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
 
2018-08-03 11:46:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Historia
 
2018-08-03 11:46:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Historia
 
2018-08-03 11:45:54
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Biografie, II wojna światowa

Takich historii nie wymyśliłby żaden – nawet najbardziej szalony – twórca powieści czy filmów grozy. Taki los sąsiedzi zgotowali sąsiadom. Przed wojną Wołyń był barwnym tyglem kulturowym, a po kilku latach stał się areną krwawych walk. Do dzisiaj pozostaje kością niezgody w stosunkach polsko-ukraińskich. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy w relacjach ocalonych kobiet, które jako dzieci były... Takich historii nie wymyśliłby żaden – nawet najbardziej szalony – twórca powieści czy filmów grozy. Taki los sąsiedzi zgotowali sąsiadom. Przed wojną Wołyń był barwnym tyglem kulturowym, a po kilku latach stał się areną krwawych walk. Do dzisiaj pozostaje kością niezgody w stosunkach polsko-ukraińskich. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy w relacjach ocalonych kobiet, które jako dzieci były świadkami niewyobrażalnej zbrodni.

„Dziewczyny z Wołynia” to kolejna rewelacyjna książka Anny Herbich. Taka, która chwyta za gardło i serce. W mojej ocenie najbardziej wstrząsająca z całej serii, gdyż dotyczy jednego z najstraszniejszych wydarzeń II WŚ, czyli ludobójstwa na Kresach.
Wielkie brawa dla Autorki za poruszanie trudnych tematów, za przywracanie pamięci historycznej, za świetny kontakt z rozmówczyniami oraz za lekkie pióro.

Małe rady dla przyszłych czytelników. Nie czytajcie wszystkich historii jednym ciągiem, żeby nie zlały się w jedną makabryczną opowieść. Róbcie przerwy, by ochłonąć z emocji.

Na koniec uwaga do szaty graficznej. W porównaniu do „Dziewczyn z powstania” tutaj dobór modelki i charakteryzacji wydaje się najbardziej trafiony. Wreszcie widzimy normalną dziewczynę a nie wystylizowaną przesadnie lalę.
Tak trzymać.

pokaż więcej

 
2018-07-31 09:09:45
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-07-30 19:33:47
Ma nowego znajomego: xLadyInBlack
 
2018-07-30 12:05:14
Ma nowego znajomego: Sol
 
2018-07-30 11:55:03
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Kryminał/Sensacja/Thriller
Cykl: Cykl gliwicki (tom 2) | Seria: Ze Strachem
 
2018-07-29 18:54:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Wyjątkowy. Nieoczywisty. Wymagający. Bogaty w symbole. Taki właśnie jest niniejszy zbiór opowiadań Szmuela Josefa Agnona, jednego z ojców współczesnej literatury hebrajskiej i noblisty o polskich korzeniach.

Twórczość pisarza nie jest w Polsce zbyt popularna (sama osobiście po raz pierwszy się z nią zetknęłam), a szkoda, bo w magiczny sposób potrafi oczarować czytelnika pięknem kultury...
Wyjątkowy. Nieoczywisty. Wymagający. Bogaty w symbole. Taki właśnie jest niniejszy zbiór opowiadań Szmuela Josefa Agnona, jednego z ojców współczesnej literatury hebrajskiej i noblisty o polskich korzeniach.

Twórczość pisarza nie jest w Polsce zbyt popularna (sama osobiście po raz pierwszy się z nią zetknęłam), a szkoda, bo w magiczny sposób potrafi oczarować czytelnika pięknem kultury hebrajskiej, zwłaszcza w czasie animozji politycznych na linii Warszawa – Jerozolima.
Na początek kilka słów o Autorze. Naprawdę nazywał się Szmuel Josef Halewi Czaczkes. Urodził się w 1888 roku w Buchaczu, na rubieżach monarchii habsburskiej. Najpierw wyjechał do Palestyny, potem do Niemiec, by w końcu osiąść na stałe w Jerozolimie, aż do śmierci w 1970 roku. Napisał kilka powieści, kilkaset nowel i opowiadań, gdzie po mistrzowsku łączył świat żydowskiej Galicji z orientalizmem Ziemi Świętej.
Debiutował opowiadaniem „Agunot” („Porzucone żony”), z którym ściśle związany jest jego pseudonim „Agnon” oraz zasadnicze przesłanie jego twórczości.
W prawie żydowskim terminem „agunot” określano porzucone żony, takie których mężowie byli nieobecni: zaginęli, zachorowali psychicznie bądź nie chcieli dać im rozwodu. Były zatem żonami i nie-żonami jednocześnie. Nie mogąc odmienić swojego losu, trwały w stanie zawieszenia, tzw. „aguniczności”. Pojęcie to Autor rozciągnął na cały lud Izraela – zawieszony między tradycją i nowoczesnością, uwięziony w diasporze między wygnaniem z Ziemi Obiecanej a powrotem do niej w czasach mesjańskich. Nieobecnym mężem był zaś sam Stwórca – daleki, milczący, ale nieustannie obarczający naród wybrany ciężarem przepisów prawa i tradycji. Z tego powodu bohaterowie Agnona, przepełnieni żalem, zwątpieniem, lękiem przed boską karą, często powtarzają gorzkie słowa: „Miłosierdzie Boga jest wielkie. Zsyła na człowieka nieszczęścia, a potem dodaje mu sił, by je znosić”.

W twórczości pisarza można odnaleźć wiele nawiązań do rabinicznych tekstów, chasydzkich przypowieści, kabalistycznych komentarzy, fragmentów modlitw i cytatów ze Starego Testamentu; pełno w nich również metafor, tajemniczych szarad i gier słownych. Z jednej strony taka przebogata symbolika oczarowuje, z drugiej – trochę onieśmiela, szczególnie jeśli czytelnik nie jest dobrze zorientowany w świecie judaistyki. Także niniejszy zbiór opowiadań stanowi nie lada wyzwanie. Zachęcam zatem do rozpoczęcia lektury od końca książki, czyli od posłowia tłumacza, Piotra Pazińskiego, w stronę którego kieruję swoje ukłony. Dzięki niemu odbiorca nie tylko poznaje biografię czy główne motywy twórczości Agnona, ale jest w stanie zorientować się w licznych pojęciach dot. religii, historii, języka czy zwyczajów żydowskich. A przez to lepiej zrozumieć treść i docenić kunszt warsztatu Autora.

Z 12 opowiadań, gdzie właściwie w każdym najważniejszą rolę odgrywają książka oraz pisarz, najbardziej podobały mi się: „Porzucone żony”, „Przypowieść o skrybie”, „Tehila” oraz „Ejdo i Ejnam”. Jest w nich i dowcip, i ironia, i głębsze przesłanie, i wciąż żywe Słowo Boże. Zafascynował mnie ich rytm, tak charakterystyczny dla melodyjnego języka jidysz.
Zazwyczaj bałam się wielowarstwowych opowieści. Teraz wiem, że warto się w nie zagłębić, poświęcić więcej czasu, zaangażowania, by móc obcować z wielką literaturą. Warto.

pokaż więcej

 
2018-07-26 12:58:03
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Z przymrużeniem oka
 
2018-07-16 19:21:33
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Kryminał/Sensacja/Thriller
Cykl: Joanna Chyłka (tom 6)
 
2018-07-16 19:19:03
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Książki małolaty
Autor:
Seria: #GOYOUNG
 
2018-06-27 12:40:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Kryminał/Sensacja/Thriller
Autor:
Cykl: Harry Hole (tom 10)

Świetny kryminał!
Moje pierwsze spotkanie z Harrym Hole nie było udane (wóda plus fajki do oporu w wykonaniu pana komisarza to zdecydowanie nie moje klimaty), drugie było takie sobie, za trzecim razem, po lekturze "Policji", zaczęłam gościa lubić. Całkowicie zgadzam się z jedną z bohaterek: "Irytujący facet. Nie można się zdecydować, czy chce się go uderzyć, czy pocałować".

 
Moja biblioteczka
659 99 4459
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (119)

Ulubieni autorzy (20)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (16)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd