rozwiń zwiń
Magda

Profil użytkownika: Magda

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 6 lata temu
77
Przeczytanych
książek
78
Książek
w biblioteczce
2
Opinii
13
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

przez większość książki miałam wrażenie, że jest kiepska ale pod koniec zorientowałam się, że nie znoszę Jaromira i jego matki.
Ostatecznie zakończenie mnie ukontentowało.

przez większość książki miałam wrażenie, że jest kiepska ale pod koniec zorientowałam się, że nie znoszę Jaromira i jego matki.
Ostatecznie zakończenie mnie ukontentowało.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Nie mogę zgodzić się z większością oceniających główną bohaterkę.
Nie jest ona głupia. Opowieść przedstawia losy dojrzewającej dziewczyny, na tle budzącego się kotła obyczajowego. Madzia jest niedojrzała, wychowana w sielskim Iksinowie, przez ojca- altruistę,a więc i naiwna. Po ukończeniu renomowanej pensji pani Latter zostaje tam nauczycielką. Uważając się za puch marny nie chce być dla rodziny ciężarem- chce pracować i samodzielnie się utrzymywać- zostaje więc uznana za niezłomną emancypantkę (co w owym świecie ma wymiar pejratywny). O ten schemat opierają się jej losy- Magda robi coś chcąc pomóc, pragnąc dobra- a jej czyny odbijają się w zwierciadle plotkarskiego, konserwatywnego środowiska- czy to prowincjonalnego Iksinowa czy też wielkiej Warszawy i zawsze kończą negatywną opinią o protagonistce Prusa. Interesujące jest jednak to, że choć w toku powieści bohaterka dojrzewa, nabiera coraz większego krytycyzmu wobec otaczających ją ludzi- zwykle próżnych egoistów, to wciąż stara się postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Skoro zaś otoczenie się nie zmienia, Magda z większą siłą zaczyna odczuwać jego ukonszenia, co skutkuje u niej strasznym zmęczeniem i zagubieniem. Wprawdzie pojawiają się wybawcy- Prus pozostawiając otwarte zakończenie (w mojej ocenie niezbyt pasujące do tej książki)- nie daje jednak wskazówek czy nie jest zbyt późno dla tego łagodnego stworzenia.
Dużym minusem książki, (dla czytelników w XXI w.) jest trzyrozdziałowy (zamieszczony u jej końca, studzący dotychczasowe emocje) wywód prof. Dębińskiego, mający na celu przedstawienie filozofii autora powieści, próbujący wpleść w zakres ówczesnej wiedzy przyrodniczej teorie dotyczace nieśmiertelności ludzkiej duszy. Niestety ówczesne niewiadome , wypełnione przez Prusa jego hipotezami (mającymi w jego mnimaniu walor dowodu na ową nieśmiertelność) obecnie przez naukę zostały wytłumaczona w sposób bardziej przyziemny i u czytelnika współczesnego mogą jedynie wywołać lekki uśmiech (lub przeciągłe ziewnięcie).
Mimo wszystko jest to jedna z ukrytych perełek polskiej literatury. Wyjąwszy w/w wywód filozoficzny czyta się ją z wypiekami na twarzy, uzupełnianymi często salwami śmiechu.

Nie mogę zgodzić się z większością oceniających główną bohaterkę.
Nie jest ona głupia. Opowieść przedstawia losy dojrzewającej dziewczyny, na tle budzącego się kotła obyczajowego. Madzia jest niedojrzała, wychowana w sielskim Iksinowie, przez ojca- altruistę,a więc i naiwna. Po ukończeniu renomowanej pensji pani Latter zostaje tam nauczycielką. Uważając się za puch marny...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Magda Polak

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


Fiodor Dostojewski Idiota Zobacz więcej
Bolesław Prus Emancypantki Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
77
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
13
razy
W sumie
wystawione
20
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
421
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
3
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]