Patryk

Profil użytkownika: Patryk

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 11 tygodni temu
49
Przeczytanych
książek
159
Książek
w biblioteczce
8
Opinii
18
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Zbiór zaskoczył mnie mniejszym niż zwykle u Vonneguta natężeniem gorzkiej ironii. Większość utworów odnosi się do końcowych dni wojny (nie tylko w Dreźnie) i dobrze, bo ciekawie jest czytać o różnych postawach, jakie ludzie przybierali wobec "wyzwolenia", w jakim stanie się wtedy znajdowali - tym bardziej, że autor jako jeniec w Niemczech sporo widział i wydaje się oczywiste, że część z opisanych przez niego postaci wzorowanych jest na ludziach, z którymi wspólnie walczył, jadł i pracował, a może nawet na tym, kim sam się stawał w podobnych okolicznościach.

Widzę tutaj więcej ciepła i nadziei, niż w powieściach, z którymi miałem styczność, więcej wyłapywania tych dobrych i ludzkich momentów spośród lat wojennego szaleństwa i bestialstwa.

Zastanawiam się czy to dobra książka na początek znajomości z Kurtem Vonnegutem. Na pewno można się zrazić pod wpływem słabszych fragmentów, które się tu trafiają - ja pod wpływem wrażeń z poprzednich dzieł kontynuwałem lekturę z zaufaniem.

Zbiór zaskoczył mnie mniejszym niż zwykle u Vonneguta natężeniem gorzkiej ironii. Większość utworów odnosi się do końcowych dni wojny (nie tylko w Dreźnie) i dobrze, bo ciekawie jest czytać o różnych postawach, jakie ludzie przybierali wobec "wyzwolenia", w jakim stanie się wtedy znajdowali - tym bardziej, że autor jako jeniec w Niemczech sporo widział i wydaje się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Autor zastosował podział na dwie części (o charakterze chronologicznym), które z kolei dzielą się na krótkie, kilku-kilkunastostronnicowe rozdziały skupiające się na jednym zagadnieniu, np. budownictwo megalityczne czy rodzaje osadnictwa w różnych okresach dziejów. Książkę oceniam bardzo pozytywnie. Ładne wydanie, kolorowe ilustracje, przystępny język. Na 180 stronach (bez indeksu i bibliografii) zmieściła się bardzo duża ilość wiedzy, a krótkie omówienie bardziej kontrowersyjnych teorii innych autorów oraz bogata bibliografia zachęcają do dalszych, własnych poszukiwań. Podsumowując w dwóch słowach: merytorycznie i przystępnie. Polecam :)

Autor zastosował podział na dwie części (o charakterze chronologicznym), które z kolei dzielą się na krótkie, kilku-kilkunastostronnicowe rozdziały skupiające się na jednym zagadnieniu, np. budownictwo megalityczne czy rodzaje osadnictwa w różnych okresach dziejów. Książkę oceniam bardzo pozytywnie. Ładne wydanie, kolorowe ilustracje, przystępny język. Na 180 stronach (bez...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Jeśli oczekujecie kilkusetstronnicowego studium upadku brazylijskiej piłki, możecie się rozczarować. To nie krytyczna analiza wydarzeń badająca przyczyny i skutki, stawiająca odważne tezy i szokujące diagnozy, a raczej zbiór różnorodnych tematycznie esejów z elementami reportażu.

Książka podzielona jest na trzynaście rozdziałów (plus wstęp i epilog). Nie są ze sobą „sklejone”, bo autor w każdym z nich porusza różne tematy, od czasu do czasu odwołując się do wcześniej podanych informacji - dlatego polecam mimo wszystko czytać poszczególne segmenty po kolei. Przy czym takie zagadnienia jak przenikanie się sportu i polityki czy porównywanie dawnej świetności z dzisiejszą miernością to element przewijający się w każdej części.

Pan Rabij posiada imponującą wiedzę, ogromną pasję, a do tego lekkie pióro. To najmocniejsze punkty tego dzieła, również główne powody, dla których tytuł w ogóle został wydany. Czy fani piłki w Polsce domagali się książki o brazylijskiej niemocy? Nie słyszałem takich żądań. Za to na pewno jest wiele osób ciekawych opinii autora, niezależnie od stanu zdrowia tytułowego kanarka, a ja do tego grona dołączyłem. Komentator i dziennikarz to po prostu chodząca encyklopedia ze skłonnością do gawędziarstwa, której szkoda byłoby nie spożytkować.

Gadulstwo i wielka wiedza bywają jednak w takim projekcie bronią obosieczną. Kiedy pisze się o brazylijskiej piłce, nie można nie wspomnieć o kulturze tego kraju, jego historii i życiu zwykłych mieszkańców. Dlatego anegdot pozasportowych nie miałem autorowi za złe. Do momentu, w którym mało interesujące czytelnika wątki zaczęły brać górę nad sednem historii. Zdarzało się, że poboczne opisy nie były nawet punktem wyjścia do piłkarskich rozważań. Niektóre fragmenty przypominają wycinki z bloga podróżniczego, w którym autor nieskrępowanie wyraża opinię na wszelkie tematy, po czym bez żadnego łącznika wraca do piłki, jakby przypominając sobie o czym miał być ten materiał.

Jak wspomniałem wyżej, publikację traktuję jako zbiór esejów z elementami reportażu, które raczej nie były od początku pisane jako spójna całość. Jak to w zbiorach bywa, jedne elementy są lepsze, drugie gorsze. Moim zdaniem dwa rozdziały są tutaj zbędne („Tajemnica rzutów wolnych” i „Brasilazio”). To nie tak, że są złe, po prostu niewiele wnoszą do całej opowieści. Można by z nich oczywiście zrobić ze dwa, trzy akapity i wcisnąć je gdzieś jako ciekawostki, ale żeby od razu tworzyć osobne rozdziały?

Mimo kilku mankamentów, „Podcięte skrzydła kanarka” czytało mi się szybko i przyjemnie, a przy tym czuję, że dowiedziałem się sporo ciekawych rzeczy. Brazylijczycy to jedna z najwybitniejszych nacji w historii futbolu, a Bartłomiej Rabij to chyba najbardziej odpowiednia osoba w Polsce, żeby o niej opowiadać.

Jeśli oczekujecie kilkusetstronnicowego studium upadku brazylijskiej piłki, możecie się rozczarować. To nie krytyczna analiza wydarzeń badająca przyczyny i skutki, stawiająca odważne tezy i szokujące diagnozy, a raczej zbiór różnorodnych tematycznie esejów z elementami reportażu.

Książka podzielona jest na trzynaście rozdziałów (plus wstęp i epilog). Nie są ze sobą...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Patryk

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [2]

Wisława Szymborska
Ocena książek:
7,6 / 10
83 książki
3 cykle
Pisze książki z:
1335 fanów
William Wharton
Ocena książek:
6,7 / 10
20 książek
0 cykli
1129 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
49
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
18
razy
W sumie
wystawione
40
ocen ze średnią 6,2

Spędzone
na czytaniu
236
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
3
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]