Armagedon w retrospektywie

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Albatros
7,07 (316 ocen i 24 opinie) Zobacz oceny
10
9
9
28
8
78
7
105
6
65
5
23
4
4
3
4
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Armageddon in Retrospect
data wydania
ISBN
9788373598430
liczba stron
260
słowa kluczowe
opowiadania
język
polski
dodał
oolek

Zbiór niepublikowanych dotąd krótkich form literackich Kurta Vonneguta obejmujący 10 opowiadań, list z frontu do rodziców, wspomnienie wojenne oraz okraszone cierpkim dowcipem przemówienie z 2007, którego słynny pisarz nie zdążył już wygłosić. Całość jest zilustrowana zabawnymi szkicami jego autorstwa. pełen zgryźliwego humoru głos w niekończącej się dyskusji o wojnie, pokoju i problemach...

Zbiór niepublikowanych dotąd krótkich form literackich Kurta Vonneguta obejmujący 10 opowiadań, list z frontu do rodziców, wspomnienie wojenne oraz okraszone cierpkim dowcipem przemówienie z 2007, którego słynny pisarz nie zdążył już wygłosić. Całość jest zilustrowana zabawnymi szkicami jego autorstwa. pełen zgryźliwego humoru głos w niekończącej się dyskusji o wojnie, pokoju i problemach humanitaryzmu.

Książka, z otwierającym ją ponadczasowym esejem o zniszczeniu Drezna przez aliantów, zawiera również teksty lżejsze, m.in. dowcipną opowieść o trzech amerykańskich żołnierzach siedzących pośród ruin i rozważających śmiertelnie istotną kwestię – jak będzie wyglądał ich pierwszy posiłek po powrocie do domu. Tytułowe opowiadanie to utrzymana w konwencji lekkiej grozy historia dwóch naukowców polujących na diabła.

 

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (708)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 662
Marlena | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Ten zbiór opublikowanych pośmiertnie 11 opowiadań to kwintesencja stylu pisarskiego Kurta Vonneguta. Dużo jest tu zatem nawiązań do wojny, podobnie jak w "Rzeźni numer pięć" pojawia się motyw bombardowania Drezna, obozów jenieckich czy żołnierzy, którzy nigdy nie zasmakowali prawdziwej walki na froncie.
Moją uwagę szczególnie przykuło opowiadanie o chłopcu, który nie zna innego świata niż ten dotknięty wojną, tj. "Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin, 1951". Bardzo podobały mi się też "Pułapka na jednorożca" i tytułowy utwór "Armagedon w retrospektywie".
Oprócz opowiadań książka zawiera też list pisarza z frontu do rodziców, przemowę, której pisarz już nie zdążył wygłosić oraz obrazki wyrysowane ręką Vonneguta. Czyta się błyskawicznie, myślę jednak, że warto wcześniej zapoznać się z innymi dziełami autora, a zbiór ten potraktować jako swego rodzaju podsumowanie jego dorobku twórczego.

książek: 310
Karolina | 2014-10-11
Na półkach: Przeczytane

Zapraszam na bloga: http://czepiamsieksiazek.pl/?p=221

Armagedon w retrospektywie to zbiór niepublikowanych dotąd opowiadań Kurta Vonneguta. Znajduje się w nim jedenaście utworów literackich, list przyszłego pisarza wysłany do rodziców niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej oraz przemówienie z 2007, którego autor niestety nie zdążył wygłosić przed śmiercią.

Zbiór otwiera wstęp autorstwa Marka Vonneguta – syna zmarłego pisarza – który odsłania przed czytelnikiem, jaki był Vonnegut prywatnie, pozwala dowiedzieć się nieco więcej na temat tego w jaki sposób tworzył i utwierdzić w przekonaniu, że amerykański autor był człowiekiem nietuzinkowym, ekscentrycznym – ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu – i obdarzonym unikatowym poczuciem humoru.

Pierwsze opowiadanie – zatytułowane Płacz się rozlegnie na wszystkich ulicach – traktuje o nalocie dywanowym na Drezno, z 13 na 14 lutego 1945 roku. Autor powraca do wydarzeń, których doświadczył jako jeniec wojenny i które opisał już...

książek: 255
Michael Trout | 2011-12-06
Na półkach: Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Armagedon w retrospektywie jest zbiorem wcześniej niepublikowanych opowiadań i wystąpień Kurta Vonneguta. Wstęp do książki napisał syn pisarza, Mark, a pierwszym tekstem jest list napisany do rodziny w czasie drugiej wojny światowej. Ciekawe, że wydawnictwo opublikowało jego tłumaczenie oraz skan oryginału.

Kolejnym tekstem jest przezabawne przemówienie, które miał wygłosić na uniwersytecie w Indianapolis, swoim rodzinnym mieście, jednak nie dożył tego momentu. Kurt przyzwyczaił swoich czytelników i słuchaczy do tego, że nie potrafi być poważny, a nawet gdy się stara, to wychodzi mu to równie dobrze, co pisanie słabych książek.

Cały tomik zawiera opowiadania dotyczące wojny, a także pokoju, w których autor rozprawia się w niecodzienny sposób z bolączkami życia żołnierzy, przebywania na froncie i anomaliami systemu wojennego. Kurt, który wojnę zna z autopsji (zaciągnął się w 1943 roku do armii, a w 1945 przeżył bombardowanie Drezna) doskonale lawiruje w gąszczu uczuć bohaterów...

książek: 1020
AsiaG | 2017-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)
Przeczytana: 19 września 2017

Zarówno wstęp, który wyszedł spod pióra syna autora, jak i wszystkie historie napisane przez niego samego tworzą świetną pozycję, która moim zdaniem obowiązkową jest dla wszystkich fanów Kurta. We wstępie widzimy Vonneguta oczami kogoś komu był naprawdę bliski, a jednocześnie w pewnym sensie bardzo daleki-jego syna. Stworzył on bardzo fajny misz-masz anegdot i historii, w których ukazał swego ojca jako postać nietuzinkową, zabawną, inteligentną oraz w dziwnym sensie depresyjno-szczęśliwą. I co dla nas, czytelników najważniejsze, czerpiącą sens swego życia z pisania.Kolejne opowieści, które napisał sam Kurt są idealnym odzwierciedleniem jego pisarskiego kunsztu: napisane w sposób niesamowicie lekki i przystępny, a jednak dotykające sfer bardzo bolesnych i trudnych. Każde z nich dotyczy tematyki wojny, niektóre ukazują ją w sposób lekko surrealistyczny, inne wręcz przeciwnie. Wszystkie je łączy zaś bardzo ważna konkluzja, którą zamknęłabym w pytaniu: "po co nam to wszystko...

książek: 68
Kamil Dziadkiewicz | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 08 maja 2017

Swoboda formy, mnogość zabiegów literackich, przebiegła inteligencja objawiająca się najczęściej za pomocą ironii lub sarkazmu to wszystko podane w niebywałej formie. Każdy rozdział, to opowiadanie nadająca się na znakomitą powieść i co ciekawe, chociaż ciągle porusza temat wojny, to nie ma się ani przez moment wrażenia, że jakikolwiek wątek jest powtarzany. Nie od dzisiaj wiadomo, że Kurt to klasa sama w sobie. Ale ja dzisiaj dopiero odkryłem, że u niego obserwacja jest jedynie zaczynem, dalej wykorzystuje wszystko, co stanowi o jego sile. Najlepiej podsumowuje to cytat na końcu książki:

"Skąd biorę pomysły? Równie dobrze moglibyście o to spytać Beethovena. Zbijał bąki w Niemczech jak wszyscy i oto nagle coś z niego wytrysnęło. Ja zbijałem bąki w Indianie jak wszyscy i oto nagle coś ze mnie wytrysnęło. To był wstręt do cywilizacji".

książek: 328
Dziub | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 05 października 2016

Pośmiertne wydanie krótkich form literackich Kurta Vonneguta. Nie trzeba zaczynać czytelniczej przygody z tym pisarzem od Rzeźni nr 5.
Lekkie pióro, świetnie prowadzona narracja, trafne spostrzeżenia, to elementy wyróżniające literata, który kiedyś walczył na wojnie. Front to generalnie główny temat tego zbioru. Jako były żołnierz, Vonnegut wiedział, jak napisać o wydarzeniach, które w jego fikcji literackiej łatwo uznać za sfabularyzowany opis własnych przeżyć. Większość jest bardziej niż wiarygodna, kilka aspektów zaskakuje, mało co można podważyć. Pozytywnie zaskoczyło mnie opowiadanie w wersji sf, najmniej podobała mi się opowiastka średniowieczna, nie pasowała do tego tomu. Żal, że nie ma już z nami takiego obserwatora rzeczywistości, dobrze, że została po nim literatura, którą można się zachwycać bez końca.

książek: 213
Kali | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Porażona/zachwycona byłam/jestem. "Nikt tak pięknie nie mówił, że się boi..." odczłowieczenia na wojnie, pomieszania dobra ze złem w ogólnym chaosie niedostatków, bólu i pychy... Nikt tak nutki cynizmu przemycić nie potrafił dyskretnie i taktownie. A wreszcie - dawno nikt tak, jak pan V. nie "zrobił mi dnia" swoją książką.

książek: 539
Izzy17b | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Vonnegut... Jeden z najwybitniejszych pisarzy. Moim zdaniem oczywiście.
Więc dla mnie jako fanki zbiór niepublikowanych wcześniej opowiadań był czymś, czego nie mogłabym nie mieć.

I tradycyjnie nie zawiodłam się. Książkę tę czyta się jednym tchem. Zabawna, ale przede wszystkim daje do myślenia.

Jestem pewna, że jest to książka, do której będę z pewnością wracać.

książek: 195
Olga Z-Szopa | 2017-10-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 października 2017

Armagedon w retrospektywie to zbiór krótkich form literackich. Bardziej tej książki nie da się "zaszufladkować", ponieważ każde z 10 opowiadań jest tak różne jak to tylko możliwe.

Wstęp pisany przez syna - Marka, może zapowiadać co czeka nas, nieświadomych, po raz pierwszych stykających się z Kurtem. Jest prawdziwą wartością dodaną do całego zbioru. Kolejne eseje, opowiadania czy nawet niewypowiedziane przemówienie są rewelacyjne. Niespełna 260 stron pełnych smaczków, niedopowiedzeń, opowiadania z zaskakującymi pointami, ponadczasowymi przemyśleniami... Każde inne, każde opowiadające o innych aspektach walki w różnym tego słowa znaczeniu.

Nie jest to lektura, którą można przeczytać mimochodem, przy obiedzie. Wciąga, zostawia czytelnika z niedopowiedzianymi myślami, zostawiając mu pole do przemyśleń, ale jednocześnie pokazując po której stronie opowiedziałby się autor, nie wskazując jednocześnie, że miałby absolutną rację.

Kurt Vonnegut chodził mi po głowie już od dłuższego...

książek: 537
Anna | 2016-06-24
Na półkach: Przeczytane

Dla mnie bardzo specyficzna, napisana dobrym stylem, bogata w ciekawe spostrzeżenia. A jednak coś mi zgrzytało w czytaniu, momentami rozpraszałam się.

zobacz kolejne z 698 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd