poczytanie

Profil użytkownika: poczytanie

Warszawa Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 12 lata temu
58
Przeczytanych
książek
60
Książek
w biblioteczce
8
Opinii
15
Polubień
opinii
Warszawa Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Strony www:
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

Barbara jest córką alkoholika. Gdy miała kilka lat, matka zostawiła jej ojca i wyjechała z kraju z innym mężczyzną. Ma o niej niewiele wspomnień. Natomiast o ojcu ma ich bardzo dużo, ale niestety w większości negatywnych.

Główną bohaterkę poznajemy, kiedy przyjeżdża do szpitala, w którym leży jej ojciec. Jego stan jest bardzo ciężki, organizm jest wycieńczony, lekarze nie wiedzą dokładnie co mu jest.


Podczas odwiedzin w szpitalu i pobytu w pobliskim hotelu, w którym nocuje, Barbara wspomina swoje dzieciństwo. Poznajemy pojedyncze wydarzenia z przeszłości i codzienne problemy wynikające z nałogu jej opiekuna. Musi dorosnąć szybciej niż jej koleżanki z klasy. Uczy się zajmować sobą i opiekować ojcem, który nierzadko wraca do domu późno w nocy w stanie wskazującym na spożycie dużych ilości alkoholu. Kombinuje jak zdobyć pieniądze na nowe ubrania i kosmetyki. Z powodu braku miłości i czułości rodzicielskiej, próbuje szukać tych uczuć u kolejnych kochanków. Zamiast na studia idzie do pracy, żeby wesprzeć budżet domowy i mieć za co kupić jedzenie. Ojciec wszystkie pieniądze przeznacza na alkohol.

Wspomnienia są co jakiś czas przerywane krótkimi opisami wydarzeń bieżących. Pod koniec książki opowieść o przeszłości bohaterki sięga wydarzeń sprzed kilku dni, zanim przyjechała do szpitala.

Książka porusza trudny temat, jakim jest życie w rodzinie alkoholika. Najpierw ciężkie dzieciństwo, później dorosłe życie obarczone konsekwencjami decyzji zbyt krótkiej młodości. Mimo wszystko książka ma pozytywny rozwój wypadków. Barbara w końcu wychodzi na prostą, postanawia sama zadbać o siebie, uczy się żyć w zgodzie ze sobą i jest szczęśliwa. Odnajduje również w swoim życiu prawdziwą miłość. Mocno bierze do siebie słowa mężczyzny, dzięki któremu zapoczątkowała zmiany w swoim życiu: „Trudne dzieciństwo nie usprawiedliwia. Ono zobowiązuje.”

Opowiedziana historia kojarzy mi się trochę z powieściami Paula Coelho, w których też nic się nie dzieje bez powodu. Każde spotkanie i wydarzenie w naszym życiu ma jakiś cel. Zazwyczaj go w końcu poznajemy. Trzeba się tylko nauczyć obserwować i czytać znaki jakie daje nam los oraz być wytrwałym.

Jest to dobra Książa dla tych co w życiu otarli się o problem alkoholizmu w rodzinie, ale też tych, którzy szczęśliwie tego tematu nie znają. Tym pierwszym daje nadzieję, a tym drugim może pomóc zrozumieć pierwszych.

Barbara jest córką alkoholika. Gdy miała kilka lat, matka zostawiła jej ojca i wyjechała z kraju z innym mężczyzną. Ma o niej niewiele wspomnień. Natomiast o ojcu ma ich bardzo dużo, ale niestety w większości negatywnych.

Główną bohaterkę poznajemy, kiedy przyjeżdża do szpitala, w którym leży jej ojciec. Jego stan jest bardzo ciężki, organizm jest wycieńczony, lekarze nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Liczby Charona kryją w sobie rozwiązanie tajemnicy życia i śmierci. Kto zna wzór i potrafi odnaleźć liczby Charona, zna historię życia każdego człowieka, od narodzin po śmierć.

Akcja powieści toczy się we Lwowie w roku 1929. Opisy miasta wprowadzają czytelnika w klimat minionej epoki. Niektórzy bohaterowie posługują się gwarą, co mnie osobiście trochę męczyło podczas lektury. Ciekawym natomiast uważam pomysł na prolog i epilog, które zamykają treść w całość. Przedstawiają opowiedzianą historię jako film o „śmiercionośnej matematyce Lwowa”.


Edward Popielski, zwany „Łysym”, z wykształcenia filolog języków klasycznych, z zamiłowania matematyk, z zawodu do niedawna komisarz śledczy. Kiedy go spotykamy w książce po raz pierwszy, aby zapewnić byt sobie i rodzinie udziela korepetycji z łaciny i matematyki, do czego zmusił go los po tym jak został wydalony z policji po kłótni z przełożonym. Zajęcie to frustruje go wielce i myślami krąży wokół marzenia o otworzeniu biura jako prywatny detektyw.

We Lwowie rozpoczyna się seria morderstw. Do policji dochodzą listy w języku hebrajskim, które dotyczą popełnianych przestępstw. Po przetłumaczeniu okazuje się, że są to pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego słowa. Są to jedyne wskazówki, które mogą pomóc rozwiązać zagadkowe morderstwa, a policja czuje się bezradna. Dzięki przyjacielowi Popielski zostaje zatrudniony przy śledztwie jako ekspert od języka, co daje mu możliwość uwolnienia się od nielubianych obowiązków korepetytora. Ponadto za namową przyjaciela Popielski zatrudnia się u syna jednej z ofiar jako prywatny detektyw i rozpoczyna dla niego równoległe śledztwo.

Dzięki rozległej wiedzy językowej i znajomości matematyki, detektywowi udaje się zinterpretować treść tajemniczych listów od mordercy. Jednak czy znajomość przekazu ukrytego w listach ułatwi odnalezienie sprawcy i powstrzymanie go przed kolejnymi zbrodniami?

Książka jest dobrą opowieścią kryminalną, która powinna spodobać się nie tylko miłośnikom matematyki. Polecam.

Liczby Charona kryją w sobie rozwiązanie tajemnicy życia i śmierci. Kto zna wzór i potrafi odnaleźć liczby Charona, zna historię życia każdego człowieka, od narodzin po śmierć.

Akcja powieści toczy się we Lwowie w roku 1929. Opisy miasta wprowadzają czytelnika w klimat minionej epoki. Niektórzy bohaterowie posługują się gwarą, co mnie osobiście trochę męczyło podczas...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Katarzyna Enerlich pochodzi z Mazur i wydaje się być nimi zauroczona, co widoczne jest w zbiorze Oplątani Mazurami. Wszystkie teksty dotyczą w jakimś stopniu krainy jezior mazurskich.

Oplątani Mazurami to zbiór 18 opowiadań. Opowiadań w większości mówiących o przemijaniu lub traceniu czegoś bezpowrotnie. Nie jest jednak tak, że całość jest bardzo przygnębiająca. Niestety w mniejszości, ale znajdziemy w tych opowieściach też rzeczy pozytywne.


W każdej z opowiedzianych historii drzemie w otoczce fikcji ziarnko prawdy. Tak mówi o tych tekstach autorka. I faktycznie, wszystkie historie brzmią tak, że mogły wydarzyć się w rzeczywistości, a te które nie miały miejsca, są nie do rozpoznania. Niektóre z opowiadań zostały wpisane w wydarzenia historyczne regionu.

Opowiadania nie są długie, w większości mają po kilka stron, więc pojedynczo czyta się je szybko. Treść ich za to jest na tyle poważna i moim zdaniem ciężka, że osobiście trudno było mi przeczytać więcej niż dwa czy trzy teksty za jednym podejściem. Nie chciałbym tymi słowami nikogo zniechęcić do tej książki, bo uważam ją za wartą przeczytania. Dobrze w trakcie lektury zastanowić się nad tym o czym tak naprawdę są te opowiadania, bo można je interpretować na różne sposoby. Myślę, że przynajmniej niektóre historie mają drugie dno i nie należy rozumieć ich wprost.

Podobało mi się zakończenie tego zbioru krótką historyjką. Nie będę jednak zdradzał szczegółów, powiem tylko tyle, że jest naładowane pozytywnymi emocjami. Jest to doskonałe zbilansowanie trudnych tematów poruszanych w pozostałych tekstach.

Podsumowując: książkę polecam do przeczytania. Pobudza do refleksji nad otaczającym nas światem i wydarzeniami, w których bierzemy udział.

Katarzyna Enerlich pochodzi z Mazur i wydaje się być nimi zauroczona, co widoczne jest w zbiorze Oplątani Mazurami. Wszystkie teksty dotyczą w jakimś stopniu krainy jezior mazurskich.

Oplątani Mazurami to zbiór 18 opowiadań. Opowiadań w większości mówiących o przemijaniu lub traceniu czegoś bezpowrotnie. Nie jest jednak tak, że całość jest bardzo przygnębiająca. Niestety w...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika poczytanie

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
58
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
15
razy
W sumie
wystawione
55
ocen ze średnią 6,9

Spędzone
na czytaniu
355
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]