Liczby Charona

Okładka książki Liczby Charona Marek Krajewski
Okładka książki Liczby Charona
Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Edward Popielski (tom 3) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
Edward Popielski (tom 3)
Czarny kryminał
Znak
2011-05-16
2011-05-16

Mocny kryminał z rewelacyjnym pomysłem na zagadkę kryminalną

Mocny kryminał z rewelacyjnym pomysłem na zagadkę kryminalną

Lwów 10 lat przed II wojną światową. Komisarz Edward Popielski boryka się ze sobą po wyrzuceniu go z policji i zajmuje się swoim hobby jakim jest rozwiązywanie łamigłówek matematycznych ale za namową pięknej Renaty podejmuje się rozwiązania niespodziewanych morderstw. które wstrząsają Lwowem.

Wersja papierowa.
Trzeci tom za mną i muszę przyznać że mega mi się podoba jak pisze Krajewski.
Książka intryguje od pierwszych stron i czuć na kartkach ducha tamtych czasów.
To co rzuca się w oczy to świetny research, hm ktoś tu wykonał kawał dobrej pracy.
Książka warta przeczytania, autor stworzył niezwykły klimat, te wszystkie słówka z tamtych lat i sposób prowadzenia śledztwa, robią wrażenie na czytelniku.

Wersja papierowa.
Trzeci tom za mną i muszę przyznać że mega mi się podoba jak pisze Krajewski.
Książka intryguje od pierwszych stron i czuć na kartkach ducha tamtych czasów.

Porządna lektura kryminalna. Nie jest to żadna rewelacja, ani przełom, lecz uczciwe rzemiosło. Czyta się dobrze, historia wciąga, ciekawy (generalnie) wątek z tytułowymi liczbami. Na duży plus końcówka powieści i samo zakończenie. Było to jednak dla mnie zaskoczenie.

Z minusów w pewnym momencie akcja zwalnia i zainteresowanie odrobinę spada. Drugą i ostatnią wadą jest sposób przeprowadzenia wątku tytułowych liczb. Wg mnie w pewnym momencie zrobiło się tego za dużo i stało się to nieco nudne.

Ogólnie jednak książkę mogę polecić.

"Liczby Charona" są równie dobre co wcześniejsze "Erynie".
Ten sam fantastyczny klimat, świetny styl autora i do tego niesamowicie wciągająca historia. Mnie w tych książkach niczego nie brakuje. Bardzo dużym atutem jest to, że te powieści nie są na siłę rozciągane niepotrzebnymi wątkami. Są takie "instant", idealnie w sam raz!

"Liczby Charona" są równie dobre co wcześniejsze "Erynie".

W "Liczbach Charona" akcja cofa się w czasie o dziesięć lat w stosunku do akcji z poprzedniej powieści. Nastręczyło mi to lekkich zawirowań chronologicznych i przez chwilę pomyślałam, że może źle zaczęłam ten cykl. Okazuje się, że zaczęłam dobrze i pomimo czytania kolejnych części serii po kolei, chronologicznie akcja nie do końca współgra z kolejnością powstawiania kolejnych tomów ale raczej nie traktuję tego jako mankament, raczej chwytliwy zabieg pisarza urozmaicający powieść.

Akcja jest tutaj trochę nierówna - dobry początek, środek taki trochę średni ale stopniowo nabierający kolorów, koniec nie do końca mnie kupił mimo, że miał tam miejsce pewnien zaskakujący element. Próżno też szukać tutaj zaskakujących zwrotów akcji, a sam zabójca zostaje odkryty dość wcześnie. Z racji, iż Popielski w trakcie prowadzonych przez siebie niekonwencjonalnymi metodami śledztw, ma w zwyczaju popadać czasem w jakieś dziwne tarapaty, byłam bardzo ciekawa czy wykaraska się z kolejnych, w które - jak zwykle - sam się wpakował. Nadal czuję do niego sympatię mimo pewnych słabości charakteru, ale odbieram to jako celowe działanie autora podchodzącego w sposób żartobliwy i wyrozumiały do ludzkich ułomności. Ot, taki zbir o cechach dżentelmena.

Sprawnie napisany kryminał z naukowym odniesieniem do mitologii i intrygującym zabiegiem wykorzystania liczb Charona, które w wyniku matematycznych wyliczeń, dają zaskakującą wiedzę o ludzkim życiu i śmierci.

Kolejny tom o Edwardzie Popielskim za mną. Tym razem cofamy się kilka lat wstecz. Popielski zostaje dyscyplinarnie zwolniony z policji i powoli po równi pochyłej stacza się na dół. Tymczasem w ustonnym miejscu zostaje znaleziona martwa kobieta a Popielski zostaje poproszony przez dawną uczennicę o pomoc w odnalezieniu jej chlebodawczyni. Tym razem jest jednak skazany na własne siły. Jednak niepowodzenia sprawiają, że dawny komisarz nie poddaje się a wręcz przeciwnie. A pasja do liczb pomaga mu w odnalezieniu mordercy.

Tym razem Popielski ponownie działa poza prawem. Chociaż w sumie nie jest funkcjonariuszem policji. Ale nie daje się zwieść zagęszczającej się nagonce na Żydów. Powoli czuć co wydarzy się za kilka lat. W tym tomie dowiadujemy się jak obsesja naukowa może doprowadzić człowieka do zbrodni. Czy podobało się mi? W sumie tak, chociaż chyba muszę odpocząć od Popielskiego

Jeśli dobrze pamiętam, to końcówka wbiła mnie w fotel. I do dzisiaj pamiętam motyw z drutem kolczastym i z solą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

wspaniała ksiazka pod wieloma względami. Klimat starego Lwowa, dbalosc o szczegóły, bogaty i wyrafinowany jezyk. Brawo dla autora. Uwielbiam Krajewskiego i sięgam po kolejny kryminal.

Słabo, niestety.
Gdyby nie opisy Lwowa oraz całe tło historyczne, to z pewnością nie dokończyłabym lektury.
Zagadka nudna i przekombinowana, bohater budzi co najwyżej obrzydzenie.
O ile"Rzeki Hadesu" miały w sobie efekt WOW, o tyle tutaj efektu nie było żadnego.

Słabo, niestety.
Zagadka nudna i przekombinowana, bohater budzi co najwyżej obrzydzenie.

• Kryminały
  • Kryminał