Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Które kobiety odmieniły bieg historii? Które wywarły wpływ na świat nauki? Stworzyły najpiękniejsze dzieła sztuki? Walczyły z rasizmem? Pokonały przeciwności losu i własne ograniczenia?...

Być kobietą, być kobietą…

Autor recenzji:
Autorzy książki: Elena Favilli, Francesca Cavallo
7,08 (256 ocen i 49 opinii)

Które kobiety odmieniły bieg historii? Które wywarły wpływ na świat nauki? Stworzyły najpiękniejsze dzieła sztuki? Walczyły z rasizmem? Pokonały przeciwności losu i własne ograniczenia? Na te pytania opowiadają kolejne strony „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, książki którą warto przeczytać niezależnie od płci i wieku.

Ta piękna publikacja Eleny Favilli i Franceski Cavallo w ciekawy i przystępny sposób ukazuje sylwetki najbardziej inspirujących kobiet w historii. Każdy rozdział składa się z dwóch sąsiadujących stron: na pierwszej jest imię i nazwisko opisywanej kobiety oraz jej zawód czy dziedzina działania, następnie krótka opowieść o losach i dokonaniach każdej z bohaterek, a na dole strony data urodzenia (i śmierci) oraz kraj pochodzenia. Całą sąsiednią stronę zajmuje duży, barwny portret, a na nim motywujący cytat. W ten sposób czytelnik poznaje historie i osiągnięcia stu kobiet z różnych krajów, żyjących w różnych epokach, od starożytności po współczesność

Na szczęście autorkom udało się uniknąć popadnięcia w styl suchej biografii, składającej się z dat i faktów. Zamiast tego przedstawiają życie i dokonania kobiet w formie prostych opowieści, zawierających ciekawostki z ich dzieciństwa i młodości, dostosowanych do młodych odbiorców. Na szczególną uwagę zasługują też barwne ilustracje, wykonane przez sześćdziesiąt artystek z różnych krajów. Dzięki nim każda z postaci jest ukazana w innym stylu, co podkreśla ich różnorodność, pozwalając równocześnie podziwiać różne estetyki.

Właśnie różnorodność i pozytywne przesłanie są największą zaletą tej książki. Przesłanie to nie dotyczy tylko dziewczynek, bo prezentowane ideały są przecież uniwersalne. Dzięki różnorodności opisywanych postaci każdy znajdzie w książce coś dla siebie: są tu oczywiście reprezentantki świata nauki, polityki i sztuki, ale jest też pielęgniarka, projektantka mody, zawodniczka Formuły 1, a nawet piratka! Szczególnie inspirujące są kobiety, które osiągnęły sukces pokonując własne ograniczenia: niedowidząca tancerka czy niesłysząca zawodniczka motocrossowa dowodzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazują też, jak wiele możliwości leży przed młodymi czytelnikami, w jaki sposób mogą się realizować i wpływać na losy świata. Być może dzięki tej lekturze na pytanie „Kim chcesz zostać w przyszłości” zaczną padać odpowiedzi typu: „Lotniczką!”, „Dziennikarką!”, „Dyrygentką!”, czy nawet „Prymatolożką!”

Agnieszka KrukTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Powiązane treści
W Londynie otwarto księgarnię z książkami napisanymi tylko przez kobiety

To inicjatywa brytyjskiego wydawnictwa Penguin, które w ten sposób chce uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet i stulecie przyznania praw wyborczych Brytyjkom. Księgarnia Like a Woman będzie czynna do 9 marca.


więcej
Autorki książki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” wesprą fundusz Malali

Elena Favilli i Francesca Cavallo przekażą 100 tys. dolarów z wpływów ze sprzedaży książki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” na działający na rzecz edukacji dziewczynek fundusz Malali.


więcej
więcej powiązanych treści

Opinie czytelników


O książce:
Chory, chorszy, trup

Opis z okładki jest w stu procentach adekwatny do treści.Panowie Kain i Kyrcz znowu łączą siły i wydają krótki zbiorek, który w miły sposób uprzyjemni...

zgłoś błąd zgłoś błąd