Rycząca pięćdziesiątka

DziewczęZksiążką DziewczęZksiążką
25.05.2017
Okładka książki Wszystkie r@ndki Stelli Grey Stella Grey

Kiedy po bolesnym rozwodzie wracasz na randkowy rynek jako pięćdziesięciolatka, otwiera się przed Tobą nieznany świat, w którym kobiety mają określony termin przydatności a mężczyźni są jak wino. Im starsi i bardziej doświadczeni – tym więcej młodych kobiet za nimi szaleje. Kobiety w pewnym wieku skazane są już tylko na dziadków na krawędzi życia i śmierci lub przebieranie w odmętach erotomanów, kłamców, dziwaków i życiowych nieudaczników. Tym bardziej, gdy szuka w randkowym eldorado dla samotnych – w internecie.

Internet pełen jest świrów. W zasadzie sama Stella jest trochę świrem. Zmotywowana jak do wygrania wojny z najcięższym wrogiem, zabiera się za poszukiwanie nowego mężczyzny z precyzją wojskowego generała. Rejestruje się na kilkudziesięciu randkowych portalach, wnikliwie analizuje profile wybranych panów z okolicy i układa długie wiadomości pełne szczegółów o swoim życiu, pasjach i zainteresowaniach. Szybko okazuje się, że większość panów w jej wieku interesuje się raczej trzydziestolatkami. O ile w ogóle interesuje ich szukanie związku a nie tylko szybkiego bzykanka.

Stella nie poddaje się jednak, brnie dalej w poszukiwania. Życie Stelli jest teraz sinusoidą lepszych i gorszych dni na randkowych portalach. Dużo miłych wiadomości – dobre dni. Cisza i ignorancja lub co gorsza – uszczypliwe maile o jej wieku i wyglądzie – gorsze dni. Poczucie własnej wartości spada na łeb na szyję z każdym niepowodzeniem, z każdym przesłanym jej przez kolejnego świra zdjęciem penisa. A sytuację pogarszają początkowo obiecujące znajomości, bogate w wymianę dowcipnych wiadomości, dające poczucie złudnej bliskości. Bo gdy dochodzi do konfrontacji z rzeczywistością, do prawdziwej randki i prawdziwej bliskości – nie ma iskry. Nie ma tego czegoś. Jest tylko wspomnienie listów pisanych do obcej osoby, która wydawała się rozumieć, która wydawała się przyjacielem.

Wiele miesięcy i dziesiątki prób później Stella już postanawia się poddać. Niemal straciła już szacunek dla samej siebie i nadzieję na znalezienie kogoś, kto nie okaże się płytkim mitomanem. Może czas więc odpuścić i cieszyć się dojrzałą wolnością, niezależnością, spokojem i książką w ulubionej kawiarni? Stella postanawia się wycofać. Kasuje swoje profile z randkowych serwisów. Niemal ze wszystkich. Na jednym z ostatnich natrafia na interesujący profil, który pozornie staje się kolejną historią o rozczarowaniu. Tym razem jednak Stella jest bogatsza o wiele doświadczeń i popełnia już starych błędów. Daje szanse znajomości, która początkowo nie daje jej żadnych nadziei na powodzenie. I to jest początek nowego życia Stelli Grey.

Dowcipna opowieść brytyjskiej felietonistki jest odzwierciedleniem koszmaru każdej kobiety. Porzucona przez męża dla innej, młodszej partnerki, zmuszona jest ułożyć sobie życie od nowa w świecie nieprzychylnym kobietom w średnim wieku. Cóż, najlepsze lata ma już za sobą, ale czy jej wiek i doświadczenie nie są atutem równie dobrym jak młodość, uroda i świetna figura? Dla większości mężczyzn na rynku nie. Trzeba się nieźle nagimnastykować, by znaleźć tych mniej płytkich, ciepłych mężczyzn, dla których literatura i podróże znaczą więcej niż jędrne ciało poprawiające ich ego. Stelli Grey udaje się takich znaleźć. Nawet kilku… a to wszystko w nierealnym świecie internetowych randek. Doskonała lekka i zabawna lektura dla młodszych i starszych entuzjastek e-randkowania.

Joanna Jurzyk