rozwiń zwiń

Koszykówka z Miasta Aniołów

Myrkul Myrkul
19.05.2015
Okładka książki Los Angeles Lakers. Złota historia NBA Marcin Harasimowicz

Choć Los Angeles Lakers od kilku lat szorują po dnie NBA to wciąż (według magazynu "Forbes") najcenniejszy klub zawodowej ligi koszykarskiej, wyceniany na 2,6 mld dolarów, z przychodami na poziomie 293 mln dolarów. Za tą wartością stoi gigantyczny, 20-letni kontrakt telewizyjny na 4 mld dolarów, potężny rynek Los Angeles, ale przede wszystkim bogata historia jednego z najbardziej utytułowanych klubów NBA.

Czy historię NBA można sprowadzić do historii LA Lakers i Boston Celtics? Pewnie nie, ale te dwa kluby zgarnęły 33 z 68 tytułów. Lakersi mają 16, o jeden mniej niż rywale, ale za to dzierżą rekord w liczbie występów w finałach NBA. Z 31 występami na koncie grali w niemal co drugich finałach w historii ligi i pojawiali się w nich przynajmniej raz w każdej dekadzie jej istnienia. Nic dziwnego, że wciąż pozostają najpopularniejszym klubem ligi i najmodniejszą drużyną wśród hollywoodzkich gwiazd, na czele z Jackiem Nicholsonem, kibicem Lakers nr 1.

Cała tę bogatą historię usiłuje nam przedstawić Marcin Harasimowicz w swojej najnowszej książce. Harasimowicz to jeden z najlepszych polskich dziennikarzy piszących o koszykówce, ale od lat mieszka właśnie w Mieście Aniołów i akredytowany jest tak na mecze Lakers, jak i ich lokalnych rywali, Clippers. To pozwala mu pokazać ciekawą, unikalną dla nas perspektywę. Z jednej strony ma całą masę doświadczeń z osobistych kontaktów z zawodnikami, trenerami i innymi pracownikami klubu, a także skupionymi wokół niego dziennikarzami, czym chętnie dzieli się na kartach książki. Z drugiej strony wyszukuje cała masę polskich smaczków, nie tylko związanych z emigrantami z Polski, którzy przyczynili się do rozwoju klubu, ale i zawodnikami, którzy o Lakersów się otarli, a następnie odcisnęli jakieś piętno na Polskiej Lidze Koszykówki.

Jednak polskie akcenty to jedynie drobna część całości. Harasimowicz zaczyna od najdawniejszych lat i opisuje początki Lakersów w Minneapolis, ich przeprowadzkę do Los Angeles, gdzie byli pierwszym klubem ligi na Zachodnim Wybrzeżu oraz kolejne pokolenia gwiazd, od George'a Mikana po Kobego Bryanta.

Nie oczekujecie tu hagiografii. Harasimowicz nie pisze wyłącznie w tonie pochwalnym, choć widać jego sympatię dla drużyny. Jednak przeszło 70 lat historii to cała masa klubowych wzlotów i upadków. Dzieje dominacji, ale i frustracji. Bohaterowie i ciemne plamy na złoto-purpurowych barwach. Autor nie szczędzi nam sensacyjnych smaczków, opisuje trudne charaktery gwiazd, konflikty między osobowościami, huczne imprezy zawodników, którzy nie stronili od używek, a także ogromną swobodę seksualną, która panowała wśród graczy Lakers, a którą odrobinę utemperowało dopiero odkrycie wirusa HIV u Magica Johnsona.

Historia Lakers to również historia profesjonalnej koszykówki w Stanach Zjednoczonych. Od mało popularnych gier w obskurnych halach, przez transmisje telewizyjne z odtworzenia, aż po miliardowy biznes, o który zabijają się największe telewizje w USA i na świecie. Lakersi to marka globalna i choć wartością nie dorównują czołowym klubom piłki nożnej czy futbolu amerykańskiego, to w świecie koszykarskim są wciąż najbardziej rozpoznawalni. Każdy szanujący się fan koszykówki powinien znać ich historię.

Krzysztof Krzemień